Az AMF fájl egy olyan adalékanyaggyártó fájl, amelyet a CAD programok használnak a 3D nyomtatási célú objektumok leírására. Egy vagy több objektumot tartalmaz, amelyek tartalmazzák az objektum (ok) t alkotó kötetek geometriáját, színét és anyagát. Az AMF fájlok a több objektum és metaadat konstellációját (elrendezését) is tárolják, amelyek meghatározzák az objektum (ok) ra a szerzőt, a nevet, a szerzői jogot és a speciális utasításokat.
Az 1980-as évek óta a .STL formátum az iparági szabvány az adatok tárolására és továbbítására a CAD programok és az adalékanyagok gyártási eszközei között. Most, a 3D nyomtatás emelkedésével, több alkalmas formátumra van szükség a 3D-s nyomtatáshoz szükséges összes 3D objektum információ tárolásához és átadásához. Ez az igény a .3MF és az AMF formátumok növekvő népszerűségéhez vezetett.
Az AMF formátum egy nyitott formátum, amelyet az American Testing and Materials (ASTM) 2013-ban fejlesztett ki. A formátumot úgy tervezték, hogy a 3D objektuminformációk tárolására szolgáló egységes megoldás legyen, mint a .PDF a formátum a dokumentumok tárolására szolgál. XML alapú, és egyszerű, méretezhető és visszafelé kompatibilis. A formátum háromszög hálót használ a felületek leírására, függetlenül attól, hogy ívelt vagy nem sík élek a 3D felületeken. A színeket az RGBA (piros, zöld, kék és alfa csatornák) értékek határozzák meg.
A 3D objektuminformációkat AMF formátumba exportálhatja olyan programok segítségével, mint a Dassault Systemes SOLIDWORKS és az Autodesk alkalmazások. A formátumot támogató 3D nyomtatók a Materialize és a Shapeways. Az AMF fájlokat az ingyenes, platformon keresztüli Autodesk Meshmixer alkalmazással tekintheti meg.