Vállalkozás tulajdonosaként fontos, hogy pénzügyi nyilvántartásait naprakészen és pontosan tartsa. Az egyik feladat, amellyel szembesülhet, egy rosszul teljesített követelés leírása. Ez egy bonyolult folyamat lehet, de fontos, hogy megfelelően végezze el, hogy megőrizze pénzügyi nyilvántartásának integritását. Ebben a cikkben azt tárgyaljuk, hogyan kell naplóbejegyzést készíteni egy követelés leírásához.
Először is fontos megérteni, hogy mi is az a követelés leírás. Ez akkor fordul elő, amikor egy ügyfél tartozik a vállalatának, de nem tud vagy nem akar fizetni. Miután megpróbálta behajtani a pénzt, megállapíthatja, hogy a tartozás behajthatatlan, és veszteségként le kell írni. Ezt általában a könyvelési osztály vagy egy könyvelő végzi.
A folyamat megkezdéséhez naplóbejegyzést kell készítenie a vállalat főkönyvében. Az első lépés a behajthatatlan követelések költségszámlájának megterhelése. Ezt a számlát kifejezetten erre a célra kell létrehozni, és a behajthatatlan számlákból származó veszteségek nyomon követésére szolgál. Ez a bejegyzés csökkenteni fogja a vállalat éves nettó eredményét.
Ezután jóvá kell írnia a követelések számláját. Ez eltávolítja a behajthatatlan összeget a követelések egyenlegéből. Ezzel lényegében azt üzeni a könyvelési rendszernek, hogy az ügyfél már nem tartozik a vállalatának.
Fontos megjegyezni, hogy a behajthatatlan követelések költségeinek kiszámítására különböző módszerek léteznek. Az egyik módszer a közvetlen leírási módszer, amely a behajthatatlan követelés leírását jelenti, amint megállapítást nyer, hogy az behajthatatlan. A másik módszer az értékvesztéses módszer, amely magában foglalja a valószínűsíthetően bekövetkező behajthatatlan követelések összegének becslését és tartalékképzést ezekre a veszteségekre.
Ha az értékvesztés módszerét használja, akkor külön számlát kell létrehoznia a kétes követelésekre képzett értékvesztés számára. Ez a számla akkor kerül jóváírásra, amikor megbecsüli a behajthatatlan követelések összegét, és akkor kerül megterhelésre, amikor a tényleges veszteségek bekövetkeznek. Ezt a módszert általában előnyben részesítik a közvetlen leírási módszerrel szemben, mert pontosabb képet ad a vállalat pénzügyi helyzetéről.
Összefoglalva, a követelések leírása összetett folyamat lehet, de fontos része a pontos pénzügyi nyilvántartás vezetésének. A fent vázolt lépések követésével biztosíthatja, hogy a naplóbejegyzések megfelelően legyenek rögzítve, és a vállalat pénzügyi kimutatásai pontosak legyenek. Ha bizonytalan abban, hogyan kezelje a behajthatatlan követelések költségeit, konzultáljon egy profi könyvelővel vagy könyvelővel, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a legjobb gyakorlatokat követi.
A korábban leírt követelések gyűjtésének naplózásához a következő lépéseket kell követnie:
1. Azonosítsa a korábban már leírt követeléseket és a behajtandó összeget.
2. Hozzon létre egy naplóbejegyzést az általános naplóban a pénzforgalmi számla megterhelésével a beszedésre kerülő összeggel.
3. Írja jóvá a követelések számlán ugyanezt az összeget. Ez csökkenti a követelések egyenlegét a beszedett összeggel.
4. Ha van különbség a beszedett és a leírt összeg között, készítsen külön naplóbejegyzést a különbség rögzítésére.
5. Ha a korábban leírt követelések behajtása jogi eljárás vagy egyezség eredményeként történt, további naplóbejegyzéseket kell létrehoznia a jogi díjak vagy egyezségi kifizetések rögzítésére.
6. Miután a naplóbejegyzések elkészültek, könyvelje azokat a főkönyvi számlákra.
7. Végül készítsen próbaegyenleget, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a naplóbejegyzések helyesen kerültek könyvelésre, és hogy a számlák egyensúlyban vannak.
A fenti lépéseket követve sikeresen naplózhatja a korábban leírt követelések gyűjteményét. A pénzügyi kimutatások pontosságának biztosítása érdekében fontos, hogy pontos nyilvántartást vezessen, és biztosítsa, hogy minden naplóbejegyzést helyesen könyveljen.
Nem, nem írhatja le a követeléseit. A követelések azt a pénzösszeget jelentik, amellyel egy vállalkozás tartozik a vevőinek az eladott, de még ki nem fizetett árukért vagy szolgáltatásokért. A követelések leírása azt jelenti, hogy lényegében törli az ügyfél által fizetett összeget, ami negatív hatással lenne a vállalkozás pénzügyi kimutatásaira.
Vannak azonban bizonyos körülmények, amikor szükség lehet a követelések egyenlegének kiigazítására. Például, ha egy ügyfél csődöt jelentett, vagy nem valószínű, hogy ki fogja fizetni a tartozását, akkor szükség lehet a követelések egyenlegének kiigazítására, hogy tükrözze a veszteséget. Ezt úgy kell megtenni, hogy a követelésekkel kapcsolatos költséget számolunk el, ami csökkenti a követelések egyenlegét és a nettó nyereséget.
Fontos, hogy konzultáljon egy képzett könyvelővel vagy könyvelővel, hogy megbizonyosodjon arról, hogy megfelelően számolja el a követeléseit és az esetlegesen szükséges kiigazításokat.
Ahhoz, hogy könyvelésben és könyvelésben rögzítse a leírások behajtását, az alábbi lépéseket kell követnie:
1. Határozza meg a beszedett leírások összegét. Ennek az összegnek a múltban leírt összes leírás összegének kell lennie.
2. Hozzon létre egy új naplóbejegyzést a számviteli szoftverben vagy a főkönyvi könyvelésben. Ennek a bejegyzésnek két részből kell állnia: egy terhelésből és egy jóváírásból.
3. Terhelje meg azt a számlát, amelyre a leírásokat eredetileg könyvelte. Ez csökkenti az adott számla egyenlegét.
4. Írja jóvá azt a számlát, amelyen a leírások beszedését könyvelik. Ez növeli az adott számla egyenlegét.
5. Írja be a beszedett leírások összegét a naplóbejegyzés hitel oszlopába.
6. Írja be a tranzakció rövid leírását a naplóbejegyzés megjegyzés mezőjébe.
7. A naplóbejegyzést könyvelje a főkönyvbe.
Az alábbi lépéseket követve rögzítheti a leírások beszedését a számviteli és könyvelési rendszerében. Ez segít Önnek a pénzügyi tranzakciók pontos nyilvántartásában, és biztosítja, hogy pénzügyi kimutatásai naprakészek és pontosak legyenek.