Egy projekt tervezésekor fontos, hogy tisztában legyünk a projekt befejezéséhez szükséges munkaórák számával. Itt jönnek a képbe a munkaórák. A munkaórák az adott feladat vagy projekt elvégzéséhez szükséges órák száma. A munkaórák pontos kiszámítása alapvető fontosságú annak biztosításához, hogy a projekt időben és a költségvetésen belül elkészüljön.
A munkaórák kiszámításához először meg kell határoznia a projekthez rendelt munkavállalók számát. Ha már tudja a dolgozók számát, akkor meg tudja határozni, hogy az egyes dolgozók hány órát fognak dolgozni a projekten. Például, ha egy projekthez 10 munkást rendel, akik napi 8 órát fognak dolgozni, akkor a projekt teljes munkaóráinak száma 80 lesz naponta.
Fontos figyelembe venni a projekt befejezéséhez esetleg szükséges túlórákat is. A túlórákat magasabb arányban számítják ki, mint a rendes munkaórákat, így azok jelentősen befolyásolhatják a projekt teljes költségét. A munkaórák kiszámításakor fontos figyelembe venni az esetlegesen szükséges túlórák számát.
Egy másik tényező, amelyet figyelembe kell venni a munkaórák kiszámításakor, a munkások képzettségi szintje. A magasabb képzettségi szinttel rendelkező munkavállalók gyorsabban képesek lehetnek elvégezni a feladatokat, mint az alacsonyabb képzettségi szinttel rendelkezők. Ezért a munkaórák kiszámításakor fontos figyelembe venni a munkavállalók képzettségi szintjét.
Összefoglalva, a munkaórák kiszámítása kulcsfontosságú lépés a projekttervezésben. Segít biztosítani, hogy a projektet időben és a költségvetésen belül fejezzék be. A munkavállalók számának, a napi munkaórák, a túlórák és a képzettségi szint figyelembevételével pontosan kiszámítható a projekt befejezéséhez szükséges munkaórák száma. Ez segít a projekt hatékony tervezésében és irányításában, biztosítva annak sikerét.
A biztonsági munkaórák kiszámítása magában foglalja a munkavállalók által a biztonsággal kapcsolatos tevékenységekkel töltött teljes idő meghatározását. Ez magában foglalhat olyan tevékenységeket, mint a biztonsági képzés, a biztonsági ellenőrzések, a biztonsági értekezletek és a biztonsággal kapcsolatos karbantartási feladatok. A következő lépésekkel lehet kiszámítani a biztonsági munkaórákat:
1. Határozza meg azokat a biztonsággal kapcsolatos tevékenységeket, amelyekben a munkavállalók részt vesznek: Ezek a tevékenységek a vállalkozás jellegétől és a jelenlévő konkrét biztonsági veszélyektől függően változhatnak.
2. Határozza meg az egyes tevékenységekben részt vevő munkavállalók számát: Ez elvégezhető a biztonsági képzések vagy értekezletek részvételi nyilvántartásának áttekintésével, vagy a biztonsággal kapcsolatos feladatok elvégzésére kijelölt munkavállalók számának nyomon követésével.
3. Számítsa ki a munkavállalók által az egyes tevékenységekkel töltött teljes időt: Ezt úgy lehet elvégezni, hogy az érintett munkavállalók számát megszorozzuk a tevékenység időtartamával.
4. Adja össze az összes biztonsággal kapcsolatos tevékenységre fordított teljes időt: Ez adja a biztonságra fordított összes munkaórát.
5. Hasonlítsa össze a biztonságra fordított összes munkaórát az összes ledolgozott munkaórával: Ez megadja a munkavállalók által a biztonsággal kapcsolatos tevékenységekre fordított idő arányát.
A biztonságra fordított munkaórák kiszámításával a vállalkozások betekintést nyerhetnek a biztonsággal kapcsolatos tevékenységekre fordított erőforrásokba, és azonosíthatják azokat a területeket, ahol további figyelemre lehet szükség a biztonsági teljesítmény javításához. Ez az információ hasznos lehet a munkahelyi biztonság javítását célzó célok kitűzésében és stratégiák kidolgozásában is.
A napi munkaórák kiszámítása Excelben néhány lépésből áll. Először meg kell határoznia az egyes alkalmazottak kezdő és befejező időpontját, majd a ledolgozott órák számának meghatározásához ki kell számítania az ezen időpontok közötti különbséget. Az alábbi lépéseket kell követni:
1. Írja be az A oszlopba az alkalmazottak nevét, a B oszlopba pedig a kezdési időpontokat.
2. Írja be a C oszlopba a végidőket.
3. A D oszlopba írja be a képletet a kezdő és a végidő közötti különbség kiszámításához. A képletnek =C2-B2-nek kell lennie, feltételezve, hogy a kezdési idő a B2 cellában, a végidő pedig a C2 cellában van.
4. Másolja le a D oszlopban lévő képletet a D oszlop többi cellájába, hogy kiszámítsa a különbséget minden egyes alkalmazott esetében.
5. Az E1-es cellába írja be az „Összes óra” fejlécet.
6. Az E2 cellába írja be a képletet =SUM(D2:Dn), ahol n az utolsó sor, amely a D oszlopban lévő adatokat tartalmazza. Ez kiszámítja az összes alkalmazott által ledolgozott órák teljes számát.
7. Az F1 cellába írja be az „Emberi órák naponta” fejlécet.
8. Az F2 cellába írja be a képletet =E2/n, ahol n az alkalmazottak száma. Ez kiszámítja az alkalmazottankénti átlagos napi munkaórák számát.
9. Formázza meg a D, E és F oszlopok celláit idő vagy egyéni formátumban az órák és percek megjelenítéséhez.
Az alábbi lépéseket követve könnyedén kiszámíthatja a napi munkaórákat az Excelben.
A munkaórák termelékenységének kiszámítása magában foglalja annak meghatározását, hogy egy alkalmazott mennyi időt tölt egy adott feladattal vagy projekttel, valamint a feladat elvégzésének hatékonyságának és eredményességének mérését. A munkaórák termelékenységének kiszámításához az alábbi lépéseket kell követnie:
1. Határozza meg a ledolgozott munkaórák teljes számát – Kezdje az egyes alkalmazottak által egy adott időszakban, például egy nap, hét vagy hónap alatt ledolgozott munkaórák teljes számának kiszámításával.
2. Határozza meg a konkrét feladatot vagy projektet – Ezután határozza meg azt a konkrét feladatot vagy projektet, amelyen a munkavállaló a kérdéses időszakban dolgozott.
3. Határozza meg a feladattal töltött órák számát – Miután azonosította a feladatot, számítsa ki, hogy a munkavállaló hány órát dolgozott rajta. Ezt megteheti úgy, hogy átnézi a munkaidő-nyilvántartását, vagy megkéri, hogy becsülje meg a feladatra fordított időt.
4. Számítsa ki a termelékenységet – Végül számítsa ki a termelékenységet úgy, hogy az előállított egységek (vagy elvégzett feladatok) teljes számát elosztja a feladattal töltött órák számával. Például, ha egy munkavállaló 8 órát dolgozott és 10 egységet végzett, akkor a termelékenysége 1,25 egység/óra.
A munkaórák termelékenységének kiszámításával a vállalkozások azonosíthatják azokat a területeket, ahol a munkavállalók esetleg küzdenek, meghatározhatják a képzési programok hatékonyságát, és megalapozott döntéseket hozhatnak a személyzeti szintekről és az erőforrások elosztásáról.