A szerzői jogok megsértésének elkerülése névellenőrzéssel


Vállalkozóként vagy üzlettulajdonosként Ön is tudja, milyen fontos a szellemi tulajdon védelme. Ennek a védelemnek az egyik legfontosabb szempontja annak biztosítása, hogy Ön nem sérti meg mások szerzői jogait. Ez magában foglalja annak ellenőrzését, hogy a használni kívánt név nem rendelkezik-e már szerzői jogvédelemmel.

Íme néhány módszer annak ellenőrzésére, hogy egy név szerzői jogvédelem alatt áll-e:

1. Az USPTO keresési adatbázisa

Az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatala (USPTO) átfogó adatbázissal rendelkezik, amely lehetővé teszi a bejegyzett védjegyek keresését. Ez az adatbázis, az úgynevezett Trademark Electronic Search System (TESS) ingyenesen elérhető az USPTO weboldalán. A védjegyekre kulcsszó, a tulajdonos neve vagy a lajstromozási szám alapján kereshet. Ha a kívánt név már be van jegyezve védjegyként, érdemes megfontolnia, hogy más nevet válasszon.

2. Google-keresés

Egy egyszerű Google-keresés is segíthet annak megállapításában, hogy egy név szerzői jogvédelem alatt áll-e. Írja be a keresősávba a használni kívánt nevet, és nézze meg, hogy megjelennek-e releváns találatok. Ha vannak olyan vállalkozások vagy márkák, amelyek ugyanazt a nevet használják, a félreértések elkerülése érdekében érdemes elkerülni annak használatát.

3. Közösségi média

Az olyan közösségi médiaplatformok, mint a Facebook, a Twitter és az Instagram nagyszerű eszközök névellenőrzésre. Keressen rá a használni kívánt névre, és nézze meg, hogy vannak-e fiókok vagy oldalak ezzel a névvel. Ha igen, a legjobb, ha más nevet választ, hogy elkerülje az esetleges jogi problémákat.

4. Domainnév keresés

Ha weboldal létrehozását tervezi vállalkozása számára, fontos, hogy ellenőrizze, elérhető-e a kívánt domainnév. Egy domainnév-kereső eszköz segítségével megnézheti, hogy a kívánt név már foglalt-e. Ha igen, akkor érdemes megfontolnia egy másik nevet vagy egy másik domain kiterjesztést.

Összefoglalva, a névellenőrzés elvégzése fontos lépés ahhoz, hogy megvédje vállalkozását a szerzői jogok megsértésétől. Ezekkel a módszerekkel biztosíthatja, hogy az Ön által választott név egyedi, és nem foglalja el már egy másik vállalkozás vagy magánszemély. Ne feledje, mindig jobb félni, mint megijedni, ha szellemi tulajdonról van szó.

FAQ
A nevek szerzői vagy védjegyoltalom alatt állnak?

A nevek mind szerzői jogi, mind védjegyjogi védelemben részesülhetnek, de a védelem formája attól függ, hogy milyen kontextusban használják a nevet.

A szerzői jog az eredeti szerzői műveket, például az irodalmi, művészeti és zenei alkotásokat védi. Ha egy nevet olyan eredeti mű részeként használnak, amely megfelel a szerzői jogi védelem követelményeinek, akkor a név a szerzői jogi törvény védelme alá tartozhat. Ha például egy vállalat olyan logót hoz létre, amely egyedi nevet tartalmaz, a név és a logó kombinációja szerzői jogi védelemben részesülhet.

A védjegyjog ezzel szemben az áruk vagy szolgáltatások forrásának azonosítására használt neveket, logókat és egyéb védjegyeket védi. Ha egy nevet márkanévként vagy cégnévként használnak, az a védjegyjog által védett lehet. Például a „Nike” név olyan védjegy, amelyet egy bizonyos sportcipő- és ruházati márka azonosítására használnak.

Ahhoz, hogy egy név védjegyoltalomban részesüljön, a tulajdonosnak a nevet a kereskedelemben kell használnia, és be kell jegyeztetnie az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegyhivatalánál (USPTO) vagy egy másik ország hasonló hivatalánál. A védjegy tulajdonosa kizárólagos joggal rendelkezik a védjegy használatára azokkal az árukkal vagy szolgáltatásokkal kapcsolatban, amelyekre a védjegyet bejegyezték, és jogi lépéseket tehet bárki ellen, aki megsérti ezt a jogot.

Összefoglalva, a nevek mind a szerzői jog, mind a védjegyjog alapján védettek lehetnek, de az oltalom formája attól függ, hogy milyen összefüggésben használják a nevet. A szerzői jog az eredeti szerzői műveket védi, míg a védjegyjog az áruk vagy szolgáltatások forrásának azonosítására használt neveket, logókat és egyéb védjegyeket.

Milyen nevek nem képezik szerzői jogi védelem tárgyát?

Általánosságban elmondható, hogy a nevek nem képezhetik szerzői jogi védelem tárgyát. Bizonyos nevek azonban a védjegyjog által védettek lehetnek, ha azokat a kereskedelemben egy adott termék vagy szolgáltatás azonosítására használják. Például a „Nike” név védjegyoltalom alatt áll, és egy meghatározott sportruházat- és lábbeli-márka azonosítására szolgál.

Másrészről, ha egy nevet művészeti vagy kreatív célokra használnak, az egy nagyobb mű részeként szerzői jogi védelemben részesülhet. Például egy regény vagy film szereplőjének neve a történet részeként szerzői jogi védelemben részesülhet.

Fontos megjegyezni, hogy még ha egy név nem is élvez szerzői jogi vagy védjegyjogi védelmet, akkor is vonatkozhat rá más jogi védelem, például a magánélethez fűződő jogok vagy a rágalmazási törvények.

Lehet két vállalatnak ugyanaz a neve?

Lehetséges, hogy két vállalatnak ugyanaz a neve, de ez nagyban függ a joghatóságtól és az üzleti struktúra típusától. Bizonyos esetekben két vagy több vállalkozás is működhet ugyanazon a néven, ha különböző földrajzi régiókban találhatók, vagy ha különböző iparágakban tevékenykednek. Általában azonban nem tanácsos, hogy a vállalkozások azonos nevet viseljenek, különösen, ha ugyanabban az iparágban és földrajzi régióban működnek, mivel ez zavart okozhat az ügyfelek számára, és potenciálisan jogi problémákhoz vezethet.

A lehetséges jogi problémák elkerülése érdekében a legtöbb joghatóság megköveteli, hogy a vállalkozások bejegyeztessék nevüket a megfelelő kormányzati szervnél, például az államtitkárnál vagy a vállalati részlegnél. Ez a regisztrációs folyamat általában magában foglalja a már létező cégnevek keresését annak biztosítása érdekében, hogy a javasolt név még ne legyen használatban. Ha egy vállalkozás olyan nevet próbál bejegyeztetni, amelyet már egy másik cég használ, a bejegyzést valószínűleg elutasítják.

A bejegyzési követelmények mellett a vállalkozásokra a nevük és márkanevük védelmét szolgáló védjegyjogszabályok is vonatkozhatnak. Ha egy vállalkozás jelentős időt és erőforrásokat fektetett egy megkülönböztető név és márka létrehozásába, akkor jogi alapon megakadályozhatja, hogy egy másik vállalkozás ugyanazt a nevet vagy egy hasonló nevet használjon, amely összetévesztheti az ügyfeleket.

Összefoglalva, bár technikailag lehetséges, hogy két vállalatnak ugyanaz a neve, ez általában nem tanácsos, és jogi problémákhoz vezethet. A vállalkozásoknak lépéseket kell tenniük annak biztosítására, hogy a választott név egyedi legyen, és ne használja már egy másik vállalat az iparágukban és földrajzi régiójukban, és fontolóra kell venniük a védjegyoltalmat is, hogy megvédjék márkájukat.