A befejezetlen munkák hatása a pénzügyi kimutatásokra


A befejezetlen termelés (WIP) lényeges eleme minden gyártási, építőipari vagy szolgáltató vállalkozásnak. Azoknak az áruknak az értékét jelenti, amelyek részben elkészültek, de még nem állnak készen az értékesítésre. Bár a WIP a vállalat működésének fontos eleme, jelentős hatással lehet a mérlegre és más pénzügyi kimutatásokra is. Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy a befejezetlen termelés hogyan befolyásolja a mérleget, és miért fontos a hatékony kezelése.

A befejezetlen termelés egy olyan eszköz, amely a már felmerült, de még késztermékké nem alakított nyersanyagok, munkaerő és általános költségek értékét képviseli. Mint ilyen, a mérlegben készletként szerepel, a késztermékekkel és a nyersanyagokkal együtt. A késztermékekkel ellentétben azonban a WIP még nem értékesíthető, ezért értéke nem szerepel az eredménykimutatás bevételi és az eladott áruk költsége (COGS) szakaszában.

A WIP mérlegre gyakorolt hatása a vállalat által alkalmazott számviteli módszertől függ. A hagyományos költségalapú számviteli módszer szerint a WIP-et az előállítási költségen tartják nyilván, amely magában foglalja a közvetlen anyagokat, a közvetlen munkaerőt és a gyártási általános költségeket. Ez azt jelenti, hogy a mérleg a WIP értékét a bekerülési értéken, nem pedig a piaci értéken vagy az eladási áron tükrözi. Ennek eredményeként a WIP jelentős hatással lehet a vállalat pénzügyi mutatóira, például a készletforgalomra és a bruttó árrésre.

Egy másik számviteli módszer a teljesítési százalékos módszer, amely a bevételt és a ráfordítást a teljesített munka százalékos aránya alapján számolja el. Ezt a módszert általában az építőiparban és az ingatlanszektorban alkalmazzák, ahol a projektek befejezése több hónapot vagy évet is igénybe vehet. E módszer szerint a WIP-et a becsült eladási áron tartják nyilván, csökkentve a befejezéshez szükséges becsült költségekkel és a becsült haszonkulccsal. A projekt előrehaladtával a WIP értékét a befejezett munka százalékos arányának megfelelően módosítják. Ez a módszer pontosabban tükrözi a vállalat pénzügyi helyzetét és teljesítményét, de bonyolultabb számviteli eljárásokat igényel.

Összefoglalva, a befejezetlen termelés fontos eszköz, amelyet hatékonyan kell kezelni a vállalat pénzügyi kimutatásaira gyakorolt negatív hatások elkerülése érdekében. A WIP megfelelő könyvelésével a mérlegben a vállalatok pontosan tükrözhetik pénzügyi helyzetüket és teljesítményüket, és megalapozott döntéseket hozhatnak a működésükkel kapcsolatban. Akár a hagyományos költségalapú, akár a teljesítési százalékos módszert alkalmazzák, a WIP értékének rendszeres felülvizsgálata és frissítése elengedhetetlen annak pontossága és relevanciája érdekében.

FAQ
Hogyan befolyásolja a befejezetlen termelés az eredménykimutatást?

A befejezetlen termelés (WIP) egy készletszámla, amely a még a gyártási folyamatban lévő, részben elkészült termékek költségét jelenti. A WIP a mérlegben eszköznek minősül, és a gyártó pénzügyi kimutatásainak kritikus eleme.

Az eredménykimutatásban a WIP az eladott áruk költségét (COGS) befolyásolja. A COGS a termék előállításának és értékesítésének költsége, és magában foglalja az anyagköltséget, a bérköltséget és az általános költségeket. Mivel a WIP részben kész termékeket képvisel, olyan költségnek minősül, amelyet még nem vittek át a késztermékkészletbe. Ennek eredményeként a WIP költsége nem szerepel a COGS-ben mindaddig, amíg a termékek el nem készülnek és el nem kerülnek értékesítésre.

Amikor a termékek elkészülnek és eladásra kerülnek, a WIP költségét átvezetik a késztermékkészletbe, majd a COGS-be. A bruttó nyereség meghatározásához a COGS-t levonják a termékek értékesítéséből származó bevételből az eredménykimutatásban. A bruttó nyereség alapvető mérőszám a vállalat jövedelmezőségének értékeléséhez, és kulcsfontosságú tényező a nettó nyereség meghatározásában.

Összefoglalva, a WIP azáltal befolyásolja az eredménykimutatást, hogy növeli az eladott áruk költségét, amikor a részben elkészült termékeket befejezik és eladják. Addig a WIP költsége a mérlegben eszköznek minősül, és nem befolyásolja az eredménykimutatást.

Hogyan kell nyilvántartani a befejezetlen termeléseket a számvitelben?

A befejezetlen termelés (WIP) az a készlet, amely jelenleg feldolgozás vagy gyártás alatt áll, de még nincs befejezve. A WIP nyilvántartása a számvitelben azért fontos, mert segít az eladott áruk költségének meghatározásában és a vállalkozás nyereségének vagy veszteségének kiszámításában. A WIP számviteli nyilvántartására két módszer létezik:

1. Megrendelés alapú költségszámítási módszer:

Ezt a módszert azok a vállalatok használják, amelyek egyedi termékeket vagy szolgáltatásokat állítanak elő. Ennél a módszernél a WIP nyilvántartása egy adott munka elvégzéséhez felhasznált anyagok, munkaerő és általános költségek felhalmozásával történik. A WIP költségét a munka befejezése után átvezetik a késztermékkészletbe.

A WIP rögzítéséhez a megbízásköltségszámítási módszerrel a következő lépéseket kell követni:

– A munkához felhasznált közvetlen anyagok költségét a nyersanyagkészlet számlán kell nyilvántartani.

– A munkához felhasznált közvetlen munkaerő költségét a munkaerőköltség számlán kell nyilvántartani.

– A munkával kapcsolatban felmerült általános költségek rögzítése az általános költségszámlán.

– A munka teljes költségét a WIP számláról a késztermékek leltárszámlájára kell átvezetni, amint a munka befejeződött.

2. Folyamatköltségszámítási módszer:

Ezt a módszert olyan vállalatok használják, amelyek szabványosított termékeket vagy szolgáltatásokat állítanak elő. Ennél a módszernél a WIP-et a terméktétel előállításához felhasznált anyagok, munkadíjak és általános költségek felhalmozásával rögzítik. A WIP költségét a tétel elkészülte után átvezetik a késztermékkészletbe.

A WIP folyamatköltségszámítási módszerrel történő nyilvántartásához a következő lépéseket kell követni:

– A gyártási folyamat során felhasznált anyagok költségét a nyersanyagkészlet számlán kell nyilvántartani.

– A gyártási folyamat során felhasznált munkaerő költségét a munkaerőköltség számlán kell elszámolni.

– A termelési folyamat során felmerült általános költségeket a rezsiköltség számlán kell elszámolni.

– Számítsa ki a tétel teljes előállítási költségét az anyagköltség, a bérköltség és az általános költségek összeadásával.

– Számítsa ki az egységenkénti költséget úgy, hogy a teljes előállítási költséget elosztja az előállított egységek számával.

– A tétel teljes költségét a WIP-számláról a késztermékkészlet számlára kell átvezetni, amint a tétel elkészült.

Összefoglalva, a WIP számviteli nyilvántartása fontos az eladott áruk költségének meghatározásához és a vállalkozás nyereségének vagy veszteségének kiszámításához. A WIP nyilvántartásának módja a vállalkozás által alkalmazott termelési folyamat típusától függ. A bérköltségszámítás módszerét az egyedi termékek vagy szolgáltatások esetében alkalmazzák, míg a folyamatköltségszámítás módszerét a standardizált termékek vagy szolgáltatások esetében.