A Google Analytics egy olyan alapvető eszköz, amely segít a weboldal tulajdonosainak nyomon követni és elemezni weboldaluk teljesítményét. A Google Analytics egyik legkritikusabb funkciója a célok beállításának lehetősége. A célok lehetővé teszik a webhelytulajdonosok számára, hogy nyomon kövessenek bizonyos műveleteket a webhelyükön, például egy kapcsolatfelvételi űrlap kitöltését vagy egy vásárlást. De a kérdés továbbra is fennáll, hogy a Google Analytics céljai visszamenőlegesen is érvényesek-e?
A válasz igen és nem. A Google Analytics visszamenőlegesen is nyomon követheti a nyomonkövetési időszak előtt beállított célokat. A nyomonkövetési időszak alatt beállított célokat azonban nem lehet visszamenőlegesen nyomon követni. Ha például januárban állított be egy célt a kapcsolatfelvételi űrlapok beadásainak nyomon követésére, a Google Analytics januártól kezdve minden kapcsolatfelvételi űrlap beadást nyomon fog követni. Ha azonban márciusban beállít egy célt a hírlevél-feliratkozások nyomon követésére, a Google Analytics csak a márciustól kezdődő hírlevél-feliratkozásokat fogja nyomon követni.
Lényeges, hogy a lehető leghamarabb célokat állítson be a Google Analyticsben, hogy elkezdhesse nyomon követni a weboldalán végzett konkrét műveleteket. Ezáltal mérni tudja weboldalának és marketingkampányainak hatékonyságát. A célok emellett segítenek azonosítani azokat a területeket, ahol javíthat a webhelyén és a marketingtevékenységén.
A Google Analyticsben a célok beállításának másik fontos szempontja, hogy minden egyes célhoz pénzbeli értéket rendelhet. Ez lehetővé teszi, hogy nyomon kövesse az egyes célok által generált bevételt, és meghatározza a marketingtevékenységek megtérülését (ROI). Ha például beállít egy célt a weboldalán történő vásárlások nyomon követésére, akkor minden egyes vásárláshoz pénzbeli értéket rendelhet. Ez lehetővé teszi az egyes vásárlásokból származó bevételek nyomon követését és a marketingkampányok megtérülésének meghatározását.
Összefoglalva, a Google Analytics célok visszamenőlegesen is nyomon követhetők, de csak a nyomonkövetési időszak előtt beállított célok esetében. Rendkívül fontos, hogy a lehető leghamarabb állítson be célokat, hogy elkezdhesse nyomon követni a weboldalán végzett konkrét műveleteket, és mérni tudja marketingkampányai hatékonyságát. Azáltal, hogy minden egyes célhoz pénzbeli értéket rendel, meghatározhatja marketingtevékenységeinek megtérülését, és megalapozott döntéseket hozhat arról, hogy hova fektesse be erőforrásait.
Nem, a Google Analytics adatait nem lehet visszadátumozni. A Google Analytics a webhelyadatok valós idejű vagy közel valós idejű nyomon követésére és rögzítésére szolgál. Amint az adatokat összegyűjtöttük, azokat tároljuk, és nem lehet módosítani vagy visszadátumozni. Szűrők és szegmensek segítségével azonban elemezhet bizonyos dátumtartományokat, és összehasonlíthatja az adatokat a korábbi időszakokkal. Az adatok integritásával kapcsolatos problémák elkerülése érdekében fontos, hogy a Google Analytics implementációja pontos és naprakész legyen.
A célok Google Analyticsben történő nyomon követése során számos tényezőtől függően változhat, hogy mennyi időbe telik, amíg azok megjelennek a jelentésekben.
Először is attól függ, hogyan állította be a célkövetést. Ha célcélt állított be (azaz egy konkrét URL-címet, amely konverziót jelent), akkor a cél azonnal megjelenik, amint valaki eléri azt az oldalt. Ha azonban időtartam célt (azaz olyan célt, amely azt követi nyomon, hogy valaki mennyi időt tölt az Ön webhelyén) vagy esemény célt (azaz olyan célt, amely konkrét felhasználói interakciókat követ, például egy gombra való kattintást) állított be, akkor hosszabb időbe telhet, amíg a cél megjelenik a jelentésekben. Ennek oka, hogy a Google Analyticsnek időre van szüksége ahhoz, hogy adatokat gyűjtsön ezekről az interakciókról, mielőtt jelentést tudna készíteni róluk.
Egy másik tényező, amely befolyásolhatja, hogy a célok milyen gyorsan jelennek meg a jelentésekben, az a webhely látogatottsága. Ha alacsony a látogatottsága, hosszabb időbe telhet, amíg a Google Analytics elegendő adatot gyűjt a célok jelentéséhez. Ezzel szemben, ha nagy a forgalma, a célok gyorsabban jelennek meg a jelentésekben.
Általánosságban elmondható, hogy a legjobb, ha legalább 24 órát ad a Google Analyticsnek, hogy elkezdjen jelentést készíteni a célokról. Ha azonban összetettebb célokat követ (például eseménycélokat), akkor több napba vagy akár hetekbe is beletelhet, mire értelmes adatok érkeznek. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a Google Analytics csak a célok beállításának időpontjától kezdve teszi lehetővé a célok nyomon követését, így ha múltbeli adatokat szeretne nyomon követni, akkor a célokat visszamenőlegesen kell beállítania.
A Google Analyticsben a célok kiszámítása olyan előre meghatározott műveletek alapján történik, amelyeket egy felhasználó végez a webhelyen, például kitölt egy űrlapot vagy vásárol. Ahhoz, hogy célt állítson be a Google Analyticsben, először is meg kell határoznia, hogy mi számít konverziónak a webhelyén, például hány oldalt tekintett meg, vagy mennyi időt töltött a webhelyen.
Miután meghatározta a konverziót, beállíthatja a célt, ha a Google Analytics-fiókja „Admin” részébe lép, és a „Nézet” oszlopban kiválasztja a „Célok” menüpontot. Onnan többféle céltípus közül választhat, beleértve az URL-cél, az időtartam és az eseményalapú célokat.
Ha például azt szeretné nyomon követni, hogy hányan töltöttek ki egy kapcsolatfelvételi űrlapot a weboldalán, akkor beállíthat egy olyan célt, amely akkor lép működésbe, amikor a felhasználó az űrlap elküldése után eljut a „Köszönöm” oldalra. A célhoz pénzbeli értéket is rendelhet, ha az űrlap elküldése közvetlen hatással van az Ön eredményére.
Összességében a célok beállítása a Google Analyticsben kritikus lépés a webhely sikerének mérésében és annak megértésében, hogy a felhasználók hogyan lépnek kapcsolatba a tartalommal. A konverziók és egyéb felhasználói műveletek nyomon követésével adatvezérelt döntéseket hozhat a webhely teljesítményének javítása és üzleti céljainak elérése érdekében.