A CHKDSK használatakor a módváltás ismeretének fontossága


Ha problémái vannak a számítógép fájlrendszerével, a probléma megoldásának egyik leghatékonyabb eszköze a CHKDSK parancs. A CHKDSK (a Check Disk (Lemez ellenőrzése) rövidítése) a Windows beépített segédprogramja, amely a számítógép merevlemezét vizsgálja hibák után és javítja azokat. A fájlrendszer hibáit és a rossz szektorokat is kijavítja, így a számítógép zökkenőmentesebben működik. A CHKDSK rossz üzemmódban történő használata azonban további problémákhoz vezethet. Ezért fontos tudni, hogyan kell módot váltani a CHKDSK használatakor.

A CHKDSK két üzemmódban futtatható: csak olvasási módban és javítási módban. Csak olvasási módban a CHKDSK csak a merevlemezt vizsgálja és ellenőrzi a hibákat. Nem végez semmilyen módosítást a fájlrendszerben vagy a merevlemezen. Ez az üzemmód hasznos a lemezhibák észlelésére és a merevlemez állapotának ellenőrzésére. Másrészt a javítási mód nemcsak észleli a hibákat, hanem ki is javítja azokat. Ez az üzemmód a fájlrendszer hibáinak és a rossz szektorok javítására alkalmas.

A CHKDSK használatakor az üzemmódok megváltoztatásához először rendszergazdaként meg kell nyitnia a parancssort. Ehhez kattintson a jobb gombbal a Windows Start menüjébe, és válassza a Command Prompt (Admin) lehetőséget a lehetőségek listájából. Ha Windows 10-et használ, akkor a keresősávban is rákereshet a Command Promptre, majd kattintson rá a jobb gombbal, és válassza a Futtatás rendszergazdaként lehetőséget.

Miután rendszergazdaként megnyitotta a parancssort, a CHKDSK paranccsal módot válthat. A CHKDSK csak olvasási módban történő futtatásához írja be a chkdsk parancsot, majd az ellenőrizni kívánt meghajtó betűjelét. Ha például a C meghajtót szeretné ellenőrizni, írja be a chkdsk C parancsot: /r. A /r kapcsoló utasítja a CHKDSK-t, hogy keresse meg a rossz szektorokat és állítsa helyre az olvasható információkat.

A CHKDSK javítási módban történő futtatásához írja be a chkdsk parancsot, majd az ellenőrizni kívánt meghajtó betűjelét, és adja hozzá a /f kapcsolót. Ha például a C meghajtót szeretné javítani, írja be a chkdsk C parancsot: /f. A /f kapcsoló utasítja a CHKDSK-t, hogy javítsa ki a talált hibákat.

Összefoglalva, a CHKDSK használatakor az üzemmódváltás ismerete alapvető fontosságú a számítógép fájlrendszerének karbantartásához. A megfelelő üzemmód használatával felismerheti és kijavíthatja a merevlemez hibáit, így a számítógép zökkenőmentesebben fog működni. Ne feledje, hogy a CHKDSK-t mindig rendszergazdaként futtassa, és a használni kívánt üzemmódnak megfelelő kapcsolókat használja.

FAQ
Hogyan futtathatom a chkdsk-ot írási módban?

A chkdsk írásmódban történő futtatása segít kijavítani a lemezen talált hibákat. A chkdsk írási módban történő futtatásához kövesse az alábbi lépéseket:

1. Nyomja meg a Windows billentyű + X billentyűt a billentyűzeten.

2. Válassza a parancssor (Admin) menüpontot.

3. Írja be a „chkdsk C: /f”, és nyomja le az Enter billentyűt. Helyettesítse a „C:” szót az ellenőrizni kívánt lemez meghajtóbetűjével.

4. Megjelenik egy üzenet, amely megkérdezi, hogy be akarja-e ütemezni a lemezellenőrzést a számítógép következő újraindításakor. Írja be az „Y”-t, és nyomja meg az Entert.

5. Indítsa újra a számítógépet, és a chkdsk írási módban fog futni, kijavítva a lemezen talált hibákat.

Megjegyzés: Fontos, hogy csak akkor futtassa a chkdsk programot írási módban, ha szükséges, mivel súlyos hibák esetén adatvesztést okozhat a lemezen. Javasoljuk, hogy a chkdsk írási módban történő futtatása előtt készítsen biztonsági mentést a fontos adatokról.

Mi történik, ha a chkdsk-t az F opció nélkül futtatja?

Ha a chkdsk-ot az F (javítás) opció nélkül futtatja, a segédprogram csak olvasási vizsgálatot végez a merevlemezen. Ez azt jelenti, hogy a chkdsk csak a merevlemezen talált hibákat vagy rossz szektorokat azonosítja és jelenti. A hibákat vagy rossz szektorokat azonban nem próbálja meg kijavítani.

A chkdsk F opció nélküli futtatása hasznos lehet diagnosztikai célokra, mivel segíthet azonosítani a merevlemezzel kapcsolatos esetleges problémákat. Rutinszerű karbantartási intézkedésként azonban nem ajánlott, mivel nem javítja ki az általa talált problémákat.

Ha az F opció nélküli chkdsk segítségével hibákat vagy rossz szektorokat azonosít, akkor a problémák kijavítása érdekében futtassa újra a chkdsk-ot az F opcióval. Fontos megjegyezni, hogy a chkdsk F opcióval történő futtatása jelentős időt vehet igénybe, a merevlemez méretétől és a talált problémák számától függően. Ezért mindig érdemes a chkdsk futtatását olyan időpontra időzíteni, amikor hosszabb ideig nem kell használni a számítógépet.

A CHKDSK kijavítja a sérült fájlokat?

A CHKDSK, vagyis Check Disk a Windows operációs rendszerek beépített eszköze, amely segít a fájlrendszer hibáinak felderítésében és javításában. Különböző fájlokkal és lemezekkel kapcsolatos problémák javítására használható, beleértve a rossz szektorokat, az elveszett fürtöket, a kereszthivatkozású fájlokat és a fájlrendszer hibáit. Az azonban, hogy a CHKDSK képes-e javítani a sérült fájlokat vagy sem, a sérülés típusától és súlyosságától függ.

Bizonyos esetekben a CHKDSK képes lehet javítani a sérült fájlokat azáltal, hogy a sérült klasztereket a biztonsági másolatokkal helyettesíti, vagy helyreállítja a fájlrendszer metaadatait. Ez hasznos lehet olyan helyzetekben, amikor a sérülést szoftverhiba, áramkimaradás vagy más kisebb problémák okozzák. Ha azonban a sérülést a merevlemez fizikai sérülése vagy súlyos szoftverproblémák okozzák, a CHKDSK nem biztos, hogy meg tudja oldani a problémát.

Ezért ha azt gyanítja, hogy a fájlok sérültek, első lépésként ajánlott a CHKDSK futtatása a hibák ellenőrzésére és a javításuk megkísérlésére. Fontos azonban az is, hogy rendszeresen készítsen biztonsági másolatot fontos adatairól, hogy megelőzze a korrupció vagy egyéb problémák miatti esetleges adatvesztést. Ezenkívül, ha a korrupció súlyos vagy tartós, szükség lehet szakmai segítségre vagy speciális adatmentő szoftverek használatára a fájlok helyreállításához.