A foglalkoztatási háttérellenőrzések fontossága


A foglalkoztatási háttérellenőrzések sok vállalkozás számára a felvételi folyamat kritikus részét képezik. Az alapos háttérellenőrzés segíthet a munkáltatóknak abban, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a munkaerő-felvételről, és csökkentsék az új alkalmazottakkal kapcsolatos kockázatokat. A háttérellenőrzés egyik alapvető szempontja a pályázó korábbi munkaviszonyának ellenőrzése.

Hogyan jutnak tehát a humánerőforrások a korábbi munkáltatókra vonatkozó információkhoz? Többféle módon is be lehet szerezni ezeket az információkat, többek között a pályázó referenciáival való kapcsolatfelvétellel és a munkaviszony ellenőrzésével egy harmadik fél által megbízott ügynökségen keresztül.

Kapcsolatfelvétel a referenciákkal

A pályázó korábbi munkaviszonyára vonatkozó információk gyűjtésének egyik módja a referenciákkal való kapcsolatfelvétel. Amikor a pályázó az önéletrajzában vagy az álláspályázatában referenciákat sorol fel, ezzel engedélyt ad a potenciális munkáltatóknak arra, hogy kapcsolatba lépjenek ezekkel a személyekkel, és érdeklődjenek a munkatörténetükről, képességeikről és jellemükről.

A referenciák általában korábbi felettesek, munkatársak vagy kollégák, akik betekintést nyújthatnak a pályázó munkamoráljába, teljesítményébe és személyiségébe. A referenciákkal való kapcsolatfelvétel során a HR-szakemberek konkrét kérdéseket tesznek fel a pályázó munkaköri feladatairól, felelősségi köréről és eredményeiről, hogy jobban megértsék a munkatörténetét.

Munkaviszonyok ellenőrzése

Egy másik módja a pályázó korábbi munkaviszonyának megismerésének a munkaviszonyok ellenőrzése. A munkaviszony ellenőrzése során közvetlenül felveszik a kapcsolatot a jelölt korábbi munkáltatójával, hogy megerősítsék a munkakörét, a munkaviszony dátumát és a kilépés okát.

A munkaviszony ellenőrzése történhet háttérellenőrzésekre szakosodott külső ügynökségen keresztül. Ezek a cégek hozzáférnek olyan adatbázisokhoz, amelyek gyorsan ellenőrizhetik a foglalkoztatási előzményeket, még olyan cégek esetében is, amelyek már nem működnek.

A munkaviszony ellenőrzése elengedhetetlen annak biztosításához, hogy a pályázó önéletrajza és álláspályázata pontos és igaz legyen. Segít továbbá megvédeni a vállalatot attól, hogy olyan jelölteket alkalmazzon, akik esetleg meghamisították a munkatörténetüket, hogy megkapják az állást.

Összefoglalva

A korábbi munkáltatókkal kapcsolatos információk beszerzése a felvételi folyamat alapvető fontosságú része. A HR szakemberek összegyűjthetik ezeket az információkat a pályázó referenciáival való kapcsolatfelvétellel vagy a munkaviszony ellenőrzésével egy harmadik fél által megbízott ügynökségen keresztül.

A foglalkoztatási háttérellenőrzések elengedhetetlenek az új alkalmazottakkal kapcsolatos kockázatok mérsékléséhez, és annak biztosításához, hogy a vállalat képzett és becsületes személyeket alkalmazzon. Az alapos foglalkoztatási háttérellenőrzések elvégzésével a vállalatok megvédhetik magukat a lehetséges jogi és pénzügyi kötelezettségektől, valamint biztosíthatják alkalmazottaik és ügyfeleik biztonságát.

FAQ
Felhívja a HR az előző munkáltatóját?

A legtöbb esetben gyakori, hogy a HR-osztályok felhívják a pályázó korábbi munkáltatóját a foglalkoztatási előzmények ellenőrzése és a referenciák ellenőrzése céljából. Az adatvédelmi aggályok és jogi korlátozások miatt azonban az általuk szolgáltatható információk köre korlátozott.

A HR munkatársak olyan alapvető kérdéseket tehetnek fel, mint a foglalkoztatás dátuma, a munkakör, a munkaköri feladatok és a távozás oka. Kérhetnek olyan referenciát is, aki részletesebb információkkal tud szolgálni a pályázó munkateljesítményéről és jelleméről.

Fontos megjegyezni, hogy egyes cégek nem adnak ki referenciákat, és csak a munkaviszony dátumát és a munkakör megnevezését erősíthetik meg. Emellett egyes pályázók dönthetnek úgy is, hogy nem egy korábbi munkáltatót jelölnek meg referenciaként, és helyette kollégáktól vagy ügyfelektől származó referenciákat adnak meg.

Összességében a HR-osztályok a szokásos felvételi eljárás részeként felhívhatják a korábbi munkáltatókat, de a kapott információk korlátozottak lehetnek, és a felvételi döntések meghozatalakor más tényezőkkel együtt kell figyelembe venni őket.

Mit kérdezhet a HR a korábbi munkáltatótól?

A HR (humánerőforrás) számos kérdést feltehet az álláskereső korábbi munkáltatójának. Bizonyos kérdéseket azonban korlátozhatnak az álláskereső magánéletét védő törvények és rendeletek.

Általánosságban a HR megkérdezheti az állásjelölt munkaviszonyának időpontját, munkakörét, munkaköri feladatait és a kilépés okait. Ezenkívül a HR kérdezhet az állásjelölt munkateljesítményéről, erősségeiről, gyengeségeiről és a fejlesztendő területekről.

A HR kérdezhet az álláskereső jelenlétéről, pontosságáról és a másokkal való jó együttműködésre való képességéről is. Rákérdezhetnek az álláskereső előző munkáltatónál elért bértörténetére, de ez egyes államokban korlátozott lehet.

A HR-nek azonban kerülnie kell az olyan személyes adatokra való rákérdezést, mint az állásjelölt kora, faji hovatartozása, neme, vallása, családi állapota vagy szexuális irányultsága. Ezek a kérdések diszkriminatívnak tekinthetők, és sérthetik a diszkriminációellenes törvényeket.

Összességében a HR-nek olyan kérdéseket kell feltennie, amelyek a munkaköri követelményekkel kapcsolatosak, és kerülnie kell az olyan kérdések feltevését, amelyek diszkriminatívnak tekinthetők vagy sértik az álláskereső magánéletét.

A munkáltatók láthatják a korábbi munkahelyeit?

Igen, a munkáltatók gyakran különböző eszközökön keresztül láthatják az Ön korábbi munkaviszonyait. Az egyik leggyakoribb módja a felvételi eljárás során végzett háttérellenőrzés. Ezek az ellenőrzések magukban foglalhatják az Ön foglalkoztatási előéletének ellenőrzését, amely olyan információkat tartalmazhat, mint például a munkakörök megnevezése, a foglalkoztatás dátuma és a korábbi állások elhagyásának okai.

Ezenkívül számos álláspályázat kér információt a korábbi munkaviszonyáról, és fontos, hogy ezeket az információkat őszintén és pontosan adja meg. Az is előfordulhat, hogy a korábbi munkaadókkal felveszik a kapcsolatot referenciaellenőrzés céljából, amelynek során az Ön munkateljesítményéről, munkamoráljáról és egyéb kapcsolódó tényezőkről kérdezhetik őket.

Fontos megjegyezni, hogy bár a munkáltatók hozzáférhetnek az Ön korábbi munkahelyi előéletéhez, kötelesek ezeket az információkat bizalmasan és etikusan kezelni. Emellett egyes esetekben a korábbi munkaviszonyra vonatkozó bizonyos információkat adatvédelmi törvények vagy megállapodások, például titoktartási megállapodások védhetik.

Összességében fontos, hogy őszinte és átlátható legyen foglalkoztatási múltjával kapcsolatban, amikor állásra jelentkezik, és tisztában legyen azzal, hogy a munkáltatók milyen módon férhetnek hozzá ezekhez az információkhoz.