A Google Voice Gmail hívás funkciója nagyszerű módja annak, hogy telefon használata nélkül hívásokat kezdeményezzen és fogadjon a számítógépről. Egyes felhasználók azonban feleslegesnek vagy akár idegesítőnek is találhatják ezt a funkciót. Ha Ön ebbe a kategóriába tartozik, örömmel fogja tudni, hogy a Gmail hívás funkció letiltása egyszerű folyamat. Ebben a cikkben végigvezetjük a funkció kikapcsolásának lépésein.
2. lépés: Válassza ki a „Beállítások” menüpontot a legördülő menüből.
4. lépés: Görgessen le a „Google Voice” szakaszhoz, és kattintson a „Letiltás” lehetőségre.
5. lépés: Megjelenik egy felugró ablak, amely arra kéri, hogy erősítse meg a funkció letiltását. A megerősítéshez kattintson a „Letiltás” gombra.
Ha meggondolta magát, és újra be akarja kapcsolni a Gmail hívás funkciót, egyszerűen kövesse ugyanazokat a lépéseket, de a 4. lépésben a „Letiltás” helyett válassza az „Engedélyezés” lehetőséget.
Fontos megjegyezni, hogy a Gmail-hívás funkció letiltása nem érinti a Google Voice-fiókját vagy más Google Voice-szolgáltatásokat. A Google Voice alkalmazáson vagy weboldalon keresztül továbbra is kezdeményezhet és fogadhat hívásokat.
Összefoglalva, ha a Gmail-hívás funkciót feleslegesnek vagy zavarónak találja, könnyen kikapcsolhatja. Kövesse a fent vázolt hat egyszerű lépést, és máris elhallgattathatja a Google Voice-t, és nyugodtabb Gmail-élményben lehet része.
Feltételezem, hogy a „hívási opció” alatt azt a lehetőséget érted, hogy az ügyfelek felhívhatják vállalkozásodat a weboldaladon vagy más marketinganyagokban szereplő telefonszámon keresztül. Ha ez a helyzet, akkor a hívási opció kikapcsolása attól függ, hogy milyen konkrét platformon vagy szolgáltatással engedélyezi azt. Íme néhány általános lépés, amelyet megtehet:
1. Ha weboldalépítőt vagy tartalomkezelő rendszert (CMS) használ, mint például a WordPress vagy a Wix, lépjen arra az oldalra, ahol a telefonszám szerepel, és szerkessze a megjelenítő szöveget vagy widgetet. A telefonszámot vagy teljesen eltávolíthatja, vagy egy olyan üzenettel helyettesítheti, mint például „A telefonos ügyfélszolgálat jelenleg nem elérhető”.
2. Ha harmadik féltől származó híváskövető vagy -továbbító szolgáltatást, például CallRail vagy Grasshopper szolgáltatást használ, jelentkezzen be fiókja műszerfalára, és tiltsa le a hívástovábbítási funkciót. Ez megakadályozza, hogy a bejövő hívásokat az Ön telefonszámára irányítsák.
3. Ha olyan virtuális telefonrendszert használ, mint a Google Voice vagy a RingCentral, lépjen be fiókja beállításaiba, és tiltsa le a hívástovábbítási vagy -irányítási funkciót. Az is előfordulhat, hogy el kell távolítania a weboldaláról vagy marketinganyagaiból a hívás widgeteket vagy gombokat.
4. Ha olyan közösségi médiaplatformot használ, mint a Facebook vagy az Instagram, lépjen be üzleti oldalának beállításaiba, és távolítsa el a telefonszámot a profiljából vagy a kapcsolattartási adatokból. Az üzenetküldési funkciót is letilthatja, ha nem szeretné, hogy az ügyfelek ezeken a csatornákon keresztül vegyék fel Önnel a kapcsolatot.
Érdemes megjegyezni, hogy a hívási lehetőség teljes kikapcsolása nem biztos, hogy minden vállalkozás számára a legjobb megoldás. Ha aggódik a bejövő hívások kezelése miatt, vagy korlátozni szeretné a telefonos ügyfélszolgálat nyitvatartási idejét, megfontolhatja egy automatizált telefonrendszer vagy hangposta-üdvözlés használatát is, hogy az ügyfeleket más ügyfélszolgálati csatornákra, például e-mailre vagy élő chatre irányítsa.
A Google Hívásszűrés a Google által biztosított funkció, amely segít a bejövő hívások szűrésében, valamint a spam- és telemarketinghívások blokkolásában. Ha ki szeretné kapcsolni a Google Hívásszűrést, kövesse az alábbi lépéseket:
1. Nyissa meg a Telefon alkalmazást Android készülékén.
2. Koppintson a képernyő jobb felső sarkában lévő három függőleges pontra.
3. Válassza ki a legördülő menüből a „Beállítások” lehetőséget.
4. Görgessen lefelé, és válassza ki a „Spam és hívás képernyő” lehetőséget.
5. Kapcsolja ki a „Hívás képernyő” opciót.
Ha kikapcsolta a Hívások képernyője funkciót, a Google a továbbiakban nem fogja szűrni a bejövő hívásokat. Ehelyett minden bejövő hívást a telefon normál hívásképernyőjére irányít. Fontos megjegyezni, hogy a Hívás-képernyő kikapcsolása a spam- és telemarketing-hívások számának növekedését eredményezheti.
A hívásfunkció engedélyezése a Gmailben néhány lépést igényel. Kövesse az alábbi lépéseket a hívás funkció engedélyezéséhez a Gmailben:
1. lépés: Jelentkezzen be a Gmail fiókjába.
2. lépés: Kattintson a képernyő jobb felső sarkában található „Beállítások” ikonra.
3. lépés: Kattintson a megjelenő legördülő menüben a „Beállítások” gombra.
4. lépés: Kattintson a „Csevegés és találkozó” fülre.
5. lépés: Görgessen le a „Google Meet” szakaszig, és kattintson a „Google Meet beállítások” gombra.
6. lépés: Az „Általános” fülön kapcsolja be a „Google Meet engedélyezése videokonferenciákhoz” opciót.
7. lépés: A „Chat” fülön kapcsolja be a „Google Chat” opciót.
8. lépés: Kattintson az oldal alján található „Változások mentése” gombra.
Miután engedélyezte a hívás funkciót a Gmailben, hívásokat kezdeményezhet és fogadhat a Gmail felületéről. A híváshoz egyszerűen kattintson a hívni kívánt személy csevegőmezőjében található telefon ikonra. Hívás fogadásához egyszerűen kattintson a „Válasz” gombra, amely akkor jelenik meg, ha valaki a Gmailen keresztül hívja Önt.