A hálózat biztosítása: A WLAN és a LAN elszigetelése


A vezeték nélküli helyi hálózatok (WLAN) kényelmes és népszerű módja az eszközök internethez való csatlakoztatásának. A WLAN-ok azonban biztonsági kockázatot is jelenthetnek, ha nem megfelelően vannak konfigurálva. A WLAN és a helyi hálózat (LAN) elkülönítésével növelheti a hálózat biztonságát, és megvédheti az érzékeny adatokat. Íme, hogyan kell ezt megtenni:

1. Hozzon létre egy vendéghálózatot: A WLAN és a helyi hálózat elszigetelésének legegyszerűbb módja egy vendéghálózat létrehozása. A legtöbb útválasztó rendelkezik ezzel a beépített funkcióval, és lehetővé teszi egy különálló hálózat létrehozását, amelyhez a vendégek csatlakozhatnak. Ez a hálózat el van szigetelve a LAN-tól, így a vendégek nem férhetnek hozzá a fájljaihoz vagy a hálózaton lévő egyéb eszközökhöz.

2. VLAN-ok használata: A virtuális helyi hálózat (VLAN) egy módja annak, hogy logikai hálózatokat hozzon létre egy fizikai hálózaton belül. A VLAN-ok használatával külön hálózatokat hozhat létre a felhasználók vagy eszközök különböző csoportjai számára. Például létrehozhat egy VLAN-t a WLAN számára, és egy másik VLAN-t a LAN számára. Így a WLAN-eszközei el vannak szigetelve a LAN-eszközeitől, de a két hálózat közötti hozzáférést mégis ellenőrizheti.

3. Használjon tűzfalat: A tűzfal segíthet a WLAN és a LAN elszigetelésében, mivel megakadályozza a hálózathoz való illetéktelen hozzáférést. A tűzfalat úgy konfigurálhatja, hogy blokkolja a WLAN és a LAN közötti forgalmat, vagy csak bizonyos típusú forgalmat engedjen át. Így ellenőrizheti, hogy ki férhet hozzá a hálózatához, és mit tehet rajta.

4. Tiltsa le a fájl- és nyomtatómegosztást: Alapértelmezés szerint a Windows engedélyezi a fájl- és nyomtatómegosztást a hálózaton. Ez azt jelenti, hogy ha valaki csatlakozik a hálózatához, akkor potenciálisan hozzáférhet a fájljaihoz és nyomtatóihoz. Ennek megakadályozása érdekében tiltsa le a fájl- és nyomtatómegosztást a WLAN-eszközökön. Így még ha valaki csatlakozik is a WLAN-hoz, nem férhet hozzá a fájljaihoz vagy nyomtatóihoz.

A WLAN-nak a LAN-tól való elkülönítése fontos lépés a hálózat védelmében. Ha követi ezeket a tippeket, segíthet megvédeni érzékeny adatait, és megakadályozhatja a hálózathoz való illetéktelen hozzáférést.

FAQ
Letilthatja a WLAN-t?

Igen, lehetőség van a WLAN (vezeték nélküli helyi hálózat) letiltására egy olyan eszközön, amely rendelkezik ezzel a funkcióval. Az ehhez szükséges konkrét lépések azonban az Ön által használt eszköz típusától függnek. Például egy Windows 10 rendszert futtató számítógépen letilthatja a WLAN-t a „Hálózati és megosztási központ”, az „Adapterbeállítások módosítása”, majd a jobb gombbal a Wi-Fi adapterre kattintva a „Letiltás” lehetőség kiválasztásával. Hasonlóképpen egy okostelefonon is kikapcsolhatja a Wi-Fi-t, ha a Beállítások alkalmazásba lép, és a Wi-Fi kapcsolót kikapcsolt állásba állítja. Fontos megjegyezni, hogy a WLAN letiltása megakadályozza, hogy a készülék bármilyen vezeték nélküli hálózathoz csatlakozzon, és hatással lehet bizonyos alkalmazásokra vagy szolgáltatásokra, amelyek internetkapcsolatra támaszkodnak.

Hogyan lehet megszakítani a WLAN-csatlakozást?

A WLAN-ról való leválasztás a használt eszköztől függően némileg változhat, de az általános lépések a következők:

1. A készüléken navigáljon a beállítások menübe.

2. Keresse meg a „Wi-Fi” vagy „Vezeték nélküli hálózatok” feliratú opciót.

3. Koppintson a lehetőségre a Wi-Fi beállítások megnyitásához.

4. Látnia kell az elérhető hálózatok listáját, beleértve azt is, amelyikhez jelenleg csatlakozik.

5. Koppintson a hálózatra, amelyhez csatlakozik.

6. Koppintson a „Felejtsd el” vagy „Szakítsd meg a kapcsolatot” gombra.

7. A készülék mostantól megszakítja a kapcsolatot a WLAN-ról.

Ha nehezen találja meg a Wi-Fi beállításokat a készülékén, próbálja meg a „Wi-Fi” vagy „Vezeték nélküli hálózatok” keresést a beállítások keresősávjában. Érdemes megjegyezni azt is, hogy egyes eszközökön fizikai gomb vagy kapcsoló is található a Wi-Fi kapcsolat kikapcsolására.

Letilthatom a WLAN-t a routerben?

Igen, lehetőség van a WLAN (vezeték nélküli helyi hálózat) letiltására az útválasztóban. A WLAN az a technológia, amely lehetővé teszi az eszközök számára, hogy vezeték nélkül, Wi-Fi-n keresztül csatlakozzanak az internethez.

A WLAN letiltásához az útválasztóban az útválasztó beállításaihoz kell hozzáférnie. Ezt általában úgy teheti meg, hogy megnyit egy webböngészőt az útválasztóhoz csatlakoztatott eszközön, és beírja az útválasztó IP-címét a címsorba. A router IP-címe általában megtalálható a router alján vagy hátulján, vagy a router kézikönyvében.

Miután elérte az útválasztó beállításait, keressen egy vezeték nélküli beállításokkal vagy WLAN-mal kapcsolatos részt. Ebben a szakaszban találnia kell egy lehetőséget a WLAN letiltására. Az útválasztó márkájától és modelljétől függően ez az opció másként lehet felcímkézve, de a leggyakoribb feliratok a következők: „Wireless On/Off” (Vezeték nélküli be/ki), „Enable/Disable WLAN” (WLAN engedélyezése/letiltása) vagy „Wireless Radio” (Vezeték nélküli rádió).

Miután letiltotta a WLAN-t az útválasztó beállításaiban, az eszközök többé nem tudnak vezeték nélkül csatlakozni az internethez Wi-Fi-n keresztül. Az Ethernet-kábelen keresztül az útválasztóhoz csatlakoztatott eszközök azonban továbbra is hozzáférhetnek az internethez.

Fontos megjegyezni, hogy a WLAN letiltása hatással lehet az útválasztó egyéb funkcióira, például a Wi-Fi-kompatibilis eszközök vagy a Wi-Fi-kapcsolatra épülő szolgáltatások használatára. Továbbá előfordulhat, hogy egyes útválasztók nem teszik lehetővé a WLAN teljes kikapcsolását, és csak bizonyos funkciók vagy csatornák kikapcsolását teszik lehetővé. Javasoljuk, hogy a WLAN letiltására vonatkozó konkrét utasításokért forduljon a router kézikönyvéhez vagy a gyártóhoz.

Hogyan szigetelem el a WiFi interferenciát?

Ha WiFi interferenciát tapasztal, több lépést is tehet a probléma elkülönítése és esetleges megoldása érdekében. Íme néhány lehetséges megoldás:

1. Határozza meg az interferencia forrását: Számos háztartási eszköz okozhat WiFi interferenciát, például mikrohullámú sütők, vezeték nélküli telefonok, Bluetooth eszközök, sőt egyes izzótípusok is. Próbálja meg azonosítani az interferenciát okozó eszközöket úgy, hogy egyenként kikapcsolja őket, és teszteli a WiFi jelet.

2. Változtassa meg az útválasztó helyét: Néha az útválasztó elhelyezkedése befolyásolhatja a WiFi jel erősségét. Próbálja meg áthelyezni a routerét otthonában egy központi helyre, távol a falaktól, padlótól és más, a jelet blokkoló tárgyaktól.

3. Módosítsa a router csatornáját: Ha a szomszédok WiFi hálózata zavarja az Önét, a router csatornájának megváltoztatása segíthet. A legtöbb router több csatorna közül választhat, és egy kevésbé zsúfolt csatorna kiválasztása javíthatja a WiFi jelet.

4. Frissítse útválasztóját: Ha régebbi routerrel rendelkezik, előfordulhat, hogy az nem képes kezelni a modern eszközök és alkalmazások igényeit. Fontolja meg egy újabb, nagyobb hatótávolságú és gyorsabb sebességű routerre való frissítést a WiFi jel javítása érdekében.

5. Használjon WiFi extendert: Ha nagy otthona vagy irodája van, egy WiFi extender segíthet megerősíteni a jelet az útválasztótól távol eső területeken. A WiFi extender úgy működik, hogy fogadja a meglévő WiFi jelet, és felerősíti azt, hogy elérje a távolabbi területeket is.

Összefoglalva, a WiFi interferencia elszigetelése magában foglalja az interferencia forrásának azonosítását, az útválasztó helyének vagy csatornájának megváltoztatását, az útválasztó frissítését vagy WiFi extender használatát. Ezekkel a lépésekkel javíthatja a WiFi jelet, és elkerülheti a frusztráló csatlakozási problémákat.