A termelékenység javítása kulcsfontosságú tényező minden olyan vállalkozás számára, amely növekedni és sikeresnek kíván lenni a mai versenypiacon. Ennek egyik módja a termelési szintek növelése. Nem elég azonban csak a termelést növelni; a vállalkozásoknak ki kell számítaniuk az ezzel járó termelékenységjavulást.
A termelékenység javulásának kiszámításához először meg kell határoznia a termelékenység alapszintjét. Ezt úgy lehet megtenni, hogy megmérjük az egy egységnyi inputra előállított output mennyiségét, például az egy munkaórára előállított termékek mennyiségét. Ha megvan az alapszintű termelékenységi szint, akkor ezt össze lehet hasonlítani a termelékenységi szinttel a megnövelt termelési szintek esetén.
Tegyük fel például, hogy a kiindulási termelékenységi szintje 50 előállított egység munkaóránként. Ha növeli a termelési szintet, és már 75 egységet termel munkaóránként, akkor a termelékenység javulása 50% (75-50/50).
Fontos megjegyezni, hogy a termelékenység javulása nem mindig lineáris. Bizonyos esetekben a termelési szintek növelése csökkenő hozamot eredményezhet, amikor a termelékenység javulása nem olyan jelentős, mint várták. Ennek oka, hogy a termelési szintek növekedésével a termelési folyamatban szűk keresztmetszetek léphetnek fel, amelyek megakadályozzák a termelékenység további növekedését.
A csökkenő hozam elkerülése érdekében fontos azonosítani és kezelni a termelési folyamat szűk keresztmetszeteit. Ez a termelési folyamat elemzésével és azon területek azonosításával érhető el, ahol fejlesztéseket lehet végrehajtani. Például az új technológiákba való beruházás, az alkalmazottak képzési programjainak javítása vagy az ellátási lánc optimalizálása mind jelentős termelékenységjavulást eredményezhet.
Fontos a termelékenység javulásának időbeli nyomon követése is annak biztosítása érdekében, hogy azok fenntarthatóak legyenek. A termelékenységi szintek rendszeres nyomon követése és a szükséges kiigazítások elvégzése segíthet a vállalkozásoknak fenntartani a termelékenységük növekedését, és továbbra is növekedni és sikeresek maradni.
Összefoglalva, a termelési szintek növelése jelentős termelékenységi javulást eredményezhet a vállalkozások számára. A fenntarthatóság biztosítása érdekében azonban fontos, hogy kiszámítsák ezeket a javulásokat, azonosítsák és kezeljék a termelési folyamat szűk keresztmetszeteit, és idővel nyomon kövessék a termelékenységi szinteket. Ezáltal a vállalkozások maximalizálhatják hatékonyságukat és versenyképesek maradhatnak a mai piacon.