A számítógépek közötti fájlátvitelhez többféle módszer áll rendelkezésre. Az egyik legbiztonságosabb és leghatékonyabb lehetőség az SSH (Secure Shell) használata az Ubuntuban. Az SSH egy hálózati protokoll, amely biztonságos kommunikációt tesz lehetővé két számítógép között egy nem biztonságos hálózaton keresztül. Az SSH segítségével biztonsági problémák miatt való aggódás nélkül továbbíthat fájlokat a számítógépek között.
Ahhoz, hogy az Ubuntuban SSH-val tudjon fájlokat átküldeni, mindkét számítógépen telepítve kell lennie az SSH-nak. Az SSH-t a Terminál megnyitásával és a következő parancs beírásával telepítheti:
„`
sudo apt-get install openssh-server
„`
Ha az SSH telepítve van, elkezdheti a fájlok átvitelét. Első lépésként nyissa meg a Terminált azon a számítógépen, amelyen az átvinni kívánt fájl található. Navigáljon abba a könyvtárba, ahol a fájl található, és a következő paranccsal hozzon létre egy tömörített archívumot a fájlból:
„„
tar -czvf fájlnév.tar.gz fájlnév
„„
Ezután át kell vinnie a fájlt a másik számítógépre. Ehhez nyissa meg a Terminált a második számítógépen, és használja a következő parancsot:
„`
scp username@source:/path/to/file/filename.tar.gz /path/to/destination
„`
A „username” szót helyettesítse a felhasználónevével, a „source” szót annak a számítógépnek az IP-címével vagy tartománynevével, ahol a fájl található, a „/path/to/file/” szót pedig azzal a könyvtárral, ahol a fájl található. A „/path/to/destination” helyébe azt a könyvtárat írja, ahová a fájlt a második számítógépen el kívánja menteni.
A parancs beírása után a rendszer felszólítja a jelszó megadására. A jelszó megadása után a fájlátvitel megkezdődik. Ha befejeződött, a következő paranccsal kicsomagolhatja a fájlt:
„`
tar -xzvf fájlnév.tar.gz
„`
Összefoglalva, a fájlok átvitele SSH-val az Ubuntu rendszerben biztonságos és hatékony módja a fájlok számítógépek közötti mozgatásának. Ha követi ezeket az egyszerű lépéseket, könnyedén átküldhet fájlokat anélkül, hogy aggódnia kellene a biztonsági kérdések miatt. Az SSH segítségével maximalizálhatja hatékonyságát, és arra koncentrálhat, ami igazán számít – a munka elvégzésére.
Igen, SSH-n keresztül is átküldhet fájlt. Az SSH (Secure Shell) egy hálózati protokoll, amely biztonságos kommunikációt tesz lehetővé két rendszer között egy nem biztonságos hálózaton keresztül. Biztonságos csatornát biztosít távoli bejelentkezéshez, parancsok távoli végrehajtásához és fájlátvitelhez. A fájlok SSH-n keresztüli átvitelének leggyakoribb módja az SCP (Secure Copy) parancs használata.
Egy fájl SSH-n keresztül történő átviteléhez az SCP használatával kövesse az alábbi lépéseket:
1. Nyisson terminált a helyi gépén.
2. Írja be a következő parancsot: scp /path/to/local/file username@remotehost:/path/on/remote/host
A /path/to/local/file helyébe az átvinni kívánt fájl elérési útvonalát, a username helyébe a távoli felhasználónevét, a remotehost helyébe a távoli gép hostnevét vagy IP-címét, a /path/on/remote/host helyébe pedig a távoli gépen lévő elérési utat írja, ahová a fájlt át kívánja vinni.
3. Nyomja meg az Enter billentyűt, és kérésre adja meg a távoli jelszót.
4. Várja meg, amíg az átvitel befejeződik. Az átvitel előrehaladása megjelenik a terminálon.
Az átvitel befejezése után a távoli gépre való bejelentkezéssel és a fájl helyének ellenőrzésével ellenőrizheti a fájl átvitelét.
A fájlok SSH-paranccsal történő átviteléhez használhatja az scp (biztonságos másolás) parancsot. Az alábbi lépéseket kell követni:
1. Nyissa meg a terminált vagy a parancssort, és írja be a következő parancsot:
„`
scp [source_file_path] [destination_username]@[destination_host]:[destination_folder]
„`
2. Írja be a következő billentyűt:
„`
2. A [source_file_path] helyett adja meg az átküldeni kívánt fájl teljes elérési útvonalát. Ha például egy, az asztalon található „my_file.txt” nevű fájlt szeretne átküldeni, akkor a következőt kell beírnia:
„„
/Users/felhasználónév/Desktop/my_file.txt
„„
3. A [destination_username] helyébe a célkiszolgáló felhasználóneve, a [destination_host] helyébe a célkiszolgáló IP-címe vagy tartományneve, a [destination_folder] helyébe pedig a célmappa lép, ahová a fájlt át kívánja továbbítani. Ha például a fájlt a „192.168.1.100” IP-című kiszolgálón lévő „john” felhasználó otthoni mappájába szeretné átküldeni, akkor a következőket kell beírnia:
„`
[email protected]:/home/john/
„`
4. Ha egy mappát és annak tartalmát kell átvinnie, használja a -r opciót:
„„
scp -r [source_folder_path] [destination_username]@[destination_host]:[destination_folder]
„„
5. A parancs beírása után a rendszer megkérdezi a célkiszolgáló jelszavát. Írja be a jelszót, és nyomja meg az enter billentyűt.
6. A fájl vagy mappa átkerül a célkiszolgálóra. A sikeres átvitelt ellenőrizheti, ha bejelentkezik a célkiszolgálóra, és a célmappára navigál.
A fájlok SSH használatával történő átviteléhez Linuxban a következő lépéseket követheti:
1. Nyissa meg a terminált, és csatlakozzon a távoli kiszolgálóhoz SSH használatával. Írja be például a következő parancsot:
„`
ssh username@remote_host_ip
„`
2. Miután bejelentkezett, navigáljon abba a könyvtárba, ahol az átvinni kívánt fájl található.
3. Egyetlen fájl átviteléhez használja az `scp` parancsot. Például a `example.txt` nevű fájlnak a távoli kiszolgálóról a helyi gépre történő átviteléhez írja be a következőt:
„„
scp username@remote_host_ip:/path/to/example.txt /path/to/local/directory/
„„
4. Több fájl átviteléhez használja az `rsync` parancsot. Például a `data` nevű könyvtárban lévő összes fájl átviteléhez a távoli kiszolgálóról a helyi gépre írja be a következőt:
„„
rsync -avzh username@remote_host_ip:/path/to/data/ /path/to/local/directory/
„`
5. Az `-a` opció megőrzi a fájljogosultságokat és az időbélyegeket, a `-v` szöveges kimenetet jelenít meg, a `-z` tömöríti az adatokat az átvitel során, a `-h` pedig ember által olvasható fájlméreteket nyomtat.
6. Az átvitt fájl(ok) méretétől függően az átvitel eltarthat egy ideig. Az átvitel befejezése után ellenőrizheti, hogy a fájl(ok) sikeresen átkerültek-e a helyi gépére.
Ennyi! Sikeresen átvitt fájlokat az SSH segítségével Linux alatt.