A humánerőforrás (HR) minden szervezet alapvető fontosságú eleme, amely a vállalat legjelentősebb eszközének – a munkavállalóknak – a kezeléséért felelős. A HR-osztály feladata, hogy biztosítsa a vállalat munkaerő-állományának zökkenőmentes működését a toborzástól a nyugdíjazásig. Sokan azonban elgondolkodnak azon, hogy mi is a HR legmagasabb szintje? Ebben a cikkben a HR hierarchiájáról és a HR szakemberek legmagasabb szintjéről lesz szó.
A HR-hierarchia egy olyan rendszer, amely felvázolja a HR-szakemberek különböző szintjeit egy szervezeten belül. A hierarchia jellemzően belépő szintű pozíciókat, középszintű pozíciókat és felső szintű pozíciókat foglal magában. A belépő szintű HR-pozíciók jellemzően adminisztratív vagy támogató szerepkörök, amelyek kevés vagy semmilyen tapasztalatot nem igényelnek. A középszintű HR-pozíciók olyan vezetői pozíciók, amelyek némi tapasztalatot és szakértelmet igényelnek a HR-politikák és -eljárások terén. A felsőszintű HR-pozíciók olyan vezetői pozíciók, amelyek jelentős tapasztalatot és szakértelmet igényelnek a HR-stratégiában és -irányításban.
A HR legmagasabb szintje a humánerőforrás-vezető (Chief Human Resources Officer, CHRO). A CHRO a szervezeten belül a legmagasabb rangú HR-szakember, aki a szervezet céljaival és célkitűzéseivel összhangban álló HR-stratégia kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős. A CHRO felügyeli a HR minden aspektusát, a toborzástól a képzésen át a kompenzációig és a juttatásokig.
A CHRO szorosan együttműködik más felsővezetőkkel, köztük a vezérigazgatóval, a pénzügyi igazgatóval és a vezérigazgatóval annak biztosítása érdekében, hogy a HR-politikák és -gyakorlatok összhangban legyenek a szervezet átfogó stratégiájával. Együttműködik az osztályvezetőkkel és a vezetőkkel is a HR-rel kapcsolatos kérdések és aggályok azonosítása és kezelése érdekében. Stratégiai feladatai mellett a CHRO felelős azért is, hogy a HR-osztály hatékonyan és eredményesen működjön.
Ahhoz, hogy valaki CHRO lehessen, általában jelentős tapasztalatra és szakértelemre van szüksége a HR-menedzsment területén. Sok CHRO felsőfokú végzettséggel rendelkezik a HR vagy egy kapcsolódó terület, például az üzleti adminisztráció területén. Emellett kiterjedt tapasztalattal rendelkeznek a HR-stratégia és -irányítás terén, gyakran a HR-hierarchiában felfelé haladva.
Összefoglalva, a HR legmagasabb szintje a humánerőforrás-vezető (Chief Human Resources Officer, CHRO). A CHRO felelős a HR-stratégia kidolgozásáért és végrehajtásáért a szervezet céljaival és célkitűzéseivel összhangban, a HR minden aspektusának felügyeletéért, valamint a HR-osztály hatékony és eredményes működésének biztosításáért. Ahhoz, hogy valaki CHRO legyen, általában jelentős tapasztalatra és szakértelemre van szüksége a HR-menedzsment területén, gyakran a HR-hierarchiában felfelé haladva. A HR-hierarchia egy olyan rendszer, amely felvázolja a HR-szakemberek különböző szintjeit egy szervezeten belül, beleértve a belépőszintű, a középszintű és a felsőszintű pozíciókat.
Az alkalmazottak irányításával összefüggésben a HR-funkciók négy típusa általánosan elismert: stratégiai HR, operatív HR, tehetségszerzés és tehetséggondozás.
1. Stratégiai HR: A HR ezen típusa a szervezet általános céljaihoz és célkitűzéseihez igazodó HR-politikák és -programok hosszú távú tervezésére és fejlesztésére összpontosít. Magában foglalja a munkaerő-trendek elemzését, a jövőbeli igények előrejelzését és a tehetségek vonzására, megtartására és fejlesztésére irányuló stratégiák végrehajtását.
2. Operatív HR: A HR ezen típusa a napi szintű HR-funkciókkal foglalkozik, mint például a munkavállalói kapcsolatok, a bérszámfejtés és a juttatások adminisztrációja, a munkaügyi törvényeknek és szabályozásoknak való megfelelés, valamint a nyilvántartás vezetése. Biztosítja a szervezet zavartalan működését a pontos munkavállalói adatok karbantartásával, a munkavállalók teljesítményének kezelésével és a felmerülő problémák kezelésével.
3. Tehetségszerzés: A HR ezen típusa a szervezet számára megfelelő tehetségek bevonzására és felvételére összpontosít. Magában foglalja az üres álláshelyek azonosítását, a munkaköri leírások és specifikációk kidolgozását, a jelöltek felkutatását, a jelentkezők szűrését és interjúztatását, valamint az állásajánlatok megtételét.
4. Tehetséggondozás: A HR ezen típusa a tehetségek fejlesztésével és megtartásával foglalkozik a szervezeten belül. Magában foglalja a képzési és fejlesztési programok, az utódlási tervezés és a teljesítménymenedzsment folyamatok megtervezését és végrehajtását. Célja a folyamatos tanulás és fejlődés kultúrájának megteremtése, valamint annak biztosítása, hogy a munkavállalók elkötelezettek, motiváltak és produktívak legyenek.
A legtöbb szervezetben a humánerőforrás (HR) részleg felelős a munkavállalókkal kapcsolatos olyan funkciók irányításáért, mint a toborzás, a képzés, a kompenzáció, a juttatások és a munkavállalói kapcsolatok. A szervezeten belül azonban a szervezeti struktúrától és hierarchiától függően több olyan pozíció is létezik, amely magasabb a HR-nél.
Az egyik ilyen pozíció a vezérigazgató (CEO), aki a szervezet legmagasabb rangú tisztviselője, és aki a vállalat általános stratégiai irányításáért felelős. A vezérigazgató felelős a szervezet hangnemének és irányának meghatározásáért, és a HR-osztály neki tartozik beszámolási kötelezettséggel.
Egy másik, a HR-nél magasabb pozíció a Chief Operating Officer (COO), aki a szervezet napi működésének felügyeletéért felelős. A COO felelős azért, hogy a szervezet erőforrásait hatékonyan és eredményesen használják fel a stratégiai célok elérése érdekében.
A szervezeti struktúrától és hierarchiától függően a HR-nél magasabb pozíciót tölthet be a pénzügyi igazgató (CFO), az informatikai igazgató (CIO) és a marketingigazgató (CMO).
Összefoglalva, egy szervezetben számos olyan pozíció van, amely a HR-nél magasabb szinten áll, beleértve a vezérigazgatót, a COO-t, a pénzügyi igazgatót, a CIO-t és a CMO-t. A HR-nél magasabb pozíció a szervezet szervezeti felépítésétől és hierarchiájától függ.