A kutatás-fejlesztés (K+F) az üzleti növekedés és az innováció egyik legfontosabb aspektusa. Ez magában foglalja az új ötletek, termékek és szolgáltatások felfedezésének és létrehozásának folyamatát, amelyek versenyelőnyt biztosíthatnak a piacon. A K+F költségek a vállalatoknál a kutatási és fejlesztési folyamat során felmerülő kiadások. Ezeket a kiadásokat azonban nem aktiválják, és ez felveti a kérdést, hogy miért nem aktiválják a K+F kiadásokat.
A K+F-költségeket azért nem aktiválják, mert nem felelnek meg az aktiválási kritériumoknak. Az aktiválás azt jelenti, hogy egy kiadást hozzáadnak a mérleghez és idővel amortizálják. Ahhoz, hogy egy ráfordítást aktiválni lehessen, annak olyan jövőbeli gazdasági haszonnal kell rendelkeznie, amely megbízhatóan mérhető. A K+F ráfordítások nem felelnek meg ennek a kritériumnak, mivel bizonytalanok, és nehéz meghatározni az általuk biztosított jövőbeni gazdasági hasznot.
A K+F ráfordítások természetüknél fogva kockázatosak, mivel bizonytalansággal járnak. A vállalat jelentős összeget költhet K+F-re, de nincs garancia arra, hogy a kutatás sikeres termékhez vagy szolgáltatáshoz vezet. Ezért a K+F ráfordítások aktiválása nem tükrözné pontosan a vállalat valódi értékét. Ehelyett a vállalatok a K+F költségeket a felmerülésükkor számolják el, és ez csökkenti a vállalat adóköteles jövedelmét.
Egy másik ok, amiért a K+F kiadásokat nem aktiválják, az az, hogy nehéz őket értékelni. Az olyan tárgyi eszközökkel ellentétben, mint az épületek és berendezések, a K+F kiadásoknak nincs egyértelmű piaci értékük. Ez megnehezíti az eszköz valós értékének és a megfelelő amortizációs időszaknak a meghatározását. Ezért a K+F költségek költségként történő elszámolása pontosabb módja e költségek elszámolásának.
Összefoglalva, a K+F kiadások létfontosságúak az üzleti növekedés és az innováció szempontjából. Bár nem aktiválják őket, a vállalatok számára nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy versenyképesek maradjanak a piacon. A K+F költségek költségként való elszámolása pontosan tükrözi a kutatási és fejlesztési folyamatban rejlő kockázatot és bizonytalanságot. Ennek eredményeként a vállalatok továbbra is beruházhatnak a K+F-be, és olyan új termékeket és szolgáltatásokat hozhatnak létre, amelyek a gazdasági növekedést és az innovációt ösztönzik.