A leépítés egy olyan kifejezés, amelyet az elmúlt években gyakran használtak az üzleti világban. Ez egy olyan folyamat, amelynek során a vállalaton belül csökkentik az alkalmazottak számát a költségek megtakarítása, a hatékonyság növelése és a termelékenység javítása érdekében. Bár a leépítés nehéz folyamat lehet, néha szükséges a vállalatok számára, hogy versenyképesek maradjanak a piacon.
1. General Electric (GE) – 2018-ban a GE bejelentette, hogy 12 000 alkalmazottat bocsát el energetikai részlegében. Ennek oka a szén- és gázerőművek iránti kereslet csökkenése volt, mivel egyre többen fordulnak a megújuló energiaforrások felé. A vállalat emellett több üzletágát is eladta, hogy az alapvető területeire, a légi közlekedésre, az egészségügyre és az energiára összpontosíthasson.
2. Sears – 2018-ban a Sears csődöt jelentett, és több mint 200 üzletet zárt be az Egyesült Államokban. A vállalat évek óta pénzügyi nehézségekkel küzdött az online kiskereskedők által támasztott fokozott verseny és az üzletei látogatottságának csökkenése miatt.
3. Ford – 2018-ban a Ford bejelentette, hogy átszervezi tevékenységét, hogy az elektromos és autonóm járművekre összpontosítson. Az átszervezés részeként a vállalat munkahelyeket szüntetne meg és európai üzemeket zárna be.
4. IBM – 2019-ben az IBM bejelentette, hogy a nyereségesség hiánya miatt munkahelyeket szüntet meg a Watson Health részlegében. A vállalat emellett több üzletágát is eladta, hogy a felhőalapú számítástechnikára és a mesterséges intelligenciára összpontosíthasson.
Bár a létszámleépítés nehéz folyamat lehet mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára, néha szükséges, hogy a vállalatok versenyképesek maradjanak a piacon. A költségek csökkentésével, a hatékonyság javításával és az üzleti tevékenység alapvető területeire való összpontosítással a vállalatok hosszú távon sikeressé tehetik magukat. Fontos azonban, hogy a vállalatok felelősségteljesen és etikusan kezeljék a leépítést, támogatást és forrásokat biztosítva az érintett munkavállalók számára.