Az AppleScript egy hatékony szkriptnyelv, amellyel automatizálhat feladatokat a Mac számítógépén. Az egyik leghasznosabb dolog, amit az AppleScript segítségével tehet, az a programok indítása. Ezzel időt takaríthat meg, és hatékonyabbá teheti a munkafolyamatokat, mivel nem kell manuálisan megnyitnia az alkalmazásokat. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan használhatja az AppleScriptet programok indítására a Mac számítógépén.
A kezdéshez nyissa meg az AppleScript Editor alkalmazást, amely az Alkalmazások mappán belül a Segédprogramok mappában található. Ha az alkalmazás meg van nyitva, hozzon létre egy új szkriptet a „Fájl” gombra kattintva és az „Új” lehetőséget kiválasztva, vagy a Command-N billentyűparanccsal. Megnyithat egy meglévő szkriptet is, ha a „Fájl” gombra kattint, majd a „Megnyitás” lehetőséget választja.
Miután megnyitotta a szkriptet, elkezdheti megírni a program indításához szükséges kódot. A program indításához szükséges kód alapvető felépítése a következő:
„„
tell application „ApplicationName”
activate
end tell
„„
Az „ApplicationName” szót helyettesítse az elindítani kívánt alkalmazás nevével. Ha például a Safari webböngészőt szeretnénk elindítani, a kód így nézne ki:
„„
tell application „Safari”
activate
end tell
„`
Miután megírta a kódot, a szkriptet az AppleScript Editor alkalmazásban a „Run” gombra kattintva vagy a Command-R billentyűparanccsal futtathatja. A kódban megadott alkalmazás elindul, és a legelső alkalmazássá válik.
Ha egyszerre több programot szeretne elindítani, további kódsorokat adhat a szkripthez. Ha például a Safarit és az iTunes-t is el szeretné indítani, a kód így nézne ki:
„„
tell application „Safari”
activate
end tell
tell application „iTunes”
activate
end tell
„„
Az AppleScriptet használhatja arra is, hogy bizonyos időpontokban vagy bizonyos eseményekre indítson programokat. Például létrehozhat egy olyan szkriptet, amely elindítja a Safarit és megnyit egy adott weboldalt minden nap egy bizonyos időpontban. Ehhez a „delay” és a „open location” parancsokat használhatod a következőképpen:
„„
tell application „Safari”
activate
delay 5
open location „http://www.example.com”
end tell
„„
Összefoglalva, az AppleScript egy hatékony eszköz, amellyel automatizálhatunk feladatokat a Mac számítógépen, beleértve a programok indítását is. Néhány sornyi kóddal időt takaríthat meg és egyszerűsítheti a munkafolyamatokat. Az AppleScript elsajátításával a Mac termelékenységét a következő szintre emelheti.
A terminál futtatása AppleScriptben hasznos lehet feladatok automatizálásához vagy parancsok végrehajtásához a számítógépen. A terminál futtatásához AppleScriptben a „do shell script” parancsot használhatja.
Íme egy példa AppleScript kód, amely megnyit egy terminált és futtat egy parancsot:
„„
tell application „Terminal”
do script „ls -la”
activate
end tell
„„
Ez a kód megnyit egy új terminálablakot, és végrehajtja az „ls -la” parancsot, amely felsorolja az aktuális könyvtárban lévő összes fájlt és könyvtárat.
Az „ls -la” parancsot bármilyen, a terminálban futtatni kívánt paranccsal helyettesítheted. Ezenkívül használhat változókat is, hogy argumentumokat adjon át a parancsnak.
Miután megírta AppleScript kódját, mentse el .applescript kiterjesztéssel, majd a fájlra duplán kattintva futtassa. A szkriptet az AppleScript-szerkesztőből is futtathatja a Futtatás gombra kattintva.
Az AppleScript automatikus futtatásához használhatja a macOS beépített „launchd” nevű ütemező eszközét. Itt vannak a beállításához szükséges lépések:
1. Nyissa meg a „Script Editor” alkalmazást a Mac számítógépén.
2. Írja meg AppleScript kódját, vagy nyisson meg egy meglévő szkriptet, amelyet automatikusan futtatni szeretne.
3. Mentse a szkriptet egy megfelelő helyre a Mac számítógépén.
4. Nyissa meg a „Terminal” alkalmazást a Mac számítógépén.
5. Írja be a következő parancsot: „chmod +x [a parancsfájl elérési útja]”.
Ez a parancs végrehajthatóvá teszi a szkriptet.
6. Írja be a következő parancsot a launchd konfigurációs fájl megnyitásához: „sudo nano /Library/LaunchDaemons/com.mycompany.myscript.plist”
A „com.mycompany.myscript” helyébe a szkript egyedi azonosítója lép.
7. A nano szerkesztőbe írja be a következő XML-kódot:
„„
Label
com.mycompany.myscript
ProgramArguments
/usr/bin/osascript
[path to your script file]
RunAtLoad
„`
A „com.mycompany.myscript”-t helyettesítse a 6. lépésben használt egyedi azonosítóval.
Cserélje ki a „[a szkriptfájl elérési útvonala]” szót a szkriptfájl teljes elérési útvonalára.
8. Nyomja meg a „Control+O” billentyűt a fájl mentéséhez, majd nyomja meg a „Control+X” billentyűt a nano szerkesztőből való kilépéshez.
9. Írja be a következő parancsot a launchd konfigurációs fájl betöltéséhez: „sudo launchctl load /Library/LaunchDaemons/com.mycompany.myscript.plist”
Itt is helyettesítse a „com.mycompany.myscript” szót a 6. lépésben használt egyedi azonosítóval.
10. A szkriptnek most már automatikusan futnia kell. Tesztelheti a Mac újraindításával vagy a következő parancs futtatásával a Terminálban: „sudo launchctl start com.mycompany.myscript”
A „com.mycompany.myscript” helyébe a 6. lépésben használt egyedi azonosító lép.