Mac-felhasználóként Ön is tudja, milyen frusztráló tud lenni, amikor egy CD vagy DVD elakad a számítógép optikai meghajtójában. Bár többféleképpen is ki lehet dobni egy lemezt, például a billentyűzet eject gombjával vagy a Finder menü „Eject” parancsának kiválasztásával, ezek a módszerek nem mindig működnek. Ha minden más megoldás kudarcot vall, a terminál segítségével kényszerítheti ki a lemezt.
A Terminál egy hatékony eszköz, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a Mac operációs rendszerének elérését és vezérlését egy parancssori felületen keresztül. A lemez kivetítésének kikényszerítéséhez a Terminálon keresztül egy speciális parancsot kell megadni, amely felülírja a rendszer alapértelmezett beállításait. Íme, hogyan kell ezt megtenni:
1. lépés: A Terminál megnyitása
A Terminál megnyitásához válassza az Alkalmazások > Segédprogramok > Terminál menüpontot. Alternatív megoldásként a Spotlight segítségével rákereshet a „Terminál” szóra, és ha megjelenik, kattintson az alkalmazásra.
2. lépés: Keresse meg a lemez azonosítóját
A lemez erőszakos kidobásához ismernie kell a lemez azonosítóját. Ez egy egyedi név, amelyet a rendszer ad a lemeznek. Az azonosító megkereséséhez írja be a „drutil list” parancsot a terminálba, majd nyomja le az Entert. Megjelenik az összes csatlakoztatott lemez listája, beleértve a beragadtat is. Keresse meg a lemez nevét, és jegyezze fel az azonosítóját, amely a „diskX” vagy „diskXsY” formátumú lesz.
3. lépés: A lemez kényszerű kidobása
Ha megvan a lemez azonosítója, írja be a „drutil eject diskX” vagy „drutil eject diskXsY” parancsot a terminálba, és nyomja meg az Entert. A „diskX” vagy „diskXsY” szót helyettesítse a lemez tényleges azonosítójával. Ha sikerül, a lemeznek ki kell dobnia az optikai meghajtóból.
Ha a lemez még mindig nem dobja ki, próbálja meg néhányszor megismételni a parancsot. Ha ez nem működik, akkor lehet, hogy fizikailag ki kell vennie a lemezt a meghajtóból. Ebben az esetben a legjobb, ha szakember segítségét kéri, hogy elkerülje a Mac károsodását.
Bár a terminálon keresztül történő kényszerített lemezkiadás hasznos trükk, fontos megjegyezni, hogy csak végső megoldásként szabad használni. Először mindig próbálja ki az egyszerűbb módszereket, például a számítógép újraindítását vagy a billentyűzet kilökés gombjának használatát. Ha ezek a módszerek sikertelenek, akkor a Terminálhoz fordulhat, hogy megmentse a helyzetet.
Ha gondot okoz egy lemez kidobása a számítógépről, több lépéssel is megpróbálhatja megoldani a problémát.
1. Először is próbálja meg megnyomni a számítógép eject gombját. Ez a gomb gyakran a lemezmeghajtó közelében található, és ki kell, hogy dobja a lemezt.
2. Ha a kioldógomb nem működik, próbálja meg a lemez ikonját a szemetesbe húzni. Ennek is ki kell indítania a lemez kidobását.
3. Ha egyik módszer sem működik, próbálja meg újraindítani a számítógépet. Néha ez segíthet megoldani a lemezmeghajtóval kapcsolatos problémákat.
4. Ha a lemez még mindig nem dobja ki, próbálja meg a Terminal alkalmazással kikényszeríteni a lemez kilövését. Ehhez nyissa meg a Terminált, és írja be a „drutil eject” parancsot, majd a lemez nevét, amelyet ki akar dobni.
5. Ha egyik módszer sem működik, előfordulhat, hogy fizikailag el kell távolítania a lemezt a számítógépről. Ehhez meg kell keresnie a lemezmeghajtót a számítógépen, és kézzel ki kell vennie a lemezt. Legyen azonban óvatos, mert ha nem megfelelően jár el, akkor a lemez és a meghajtó is megsérülhet.
Ha továbbra is problémái vannak a lemez kivetítésével, akkor hardverprobléma állhat fenn, és szakember segítségét kell kérnie.
Egy külső merevlemez leválasztása a Mac terminálban néhány egyszerű paranccsal elvégezhető. Az alábbi lépéseket kell követni:
1. Nyissa meg a Terminál alkalmazást a Mac számítógépén. A programot az Alkalmazások mappában található Segédprogramok mappában találja.
2. Írja be a „diskutil list” parancsot, majd nyomja le az „Enter” billentyűt. Ez megjeleníti az összes csatlakoztatott meghajtó listáját, beleértve a külső merevlemezt is.
3. Határozza meg a listából azt a külső merevlemezt, amelyet le akar csatlakoztatni. A meghajtó egy névvel lesz felcímkézve, például „My Passport” vagy „Seagate Backup Plus”.
4. Miután azonosította a meghajtót, írja be a „diskutil unmountDisk /dev/diskX” parancsot a Terminálba, a „diskX” helyébe a külső merevlemez azonosítóját írva. Az azonosító megtalálható a diskutil listakimenetében, és úgy fog kinézni, mint „disk2” vagy „disk3”.
5. Nyomja meg az „Enter” billentyűt a parancs végrehajtásához. Ezzel leválasztja a külső merevlemezt a Mac-ről.
6. Ellenőrizheti, hogy a meghajtó leválasztása megtörtént-e, ha újra beírja a „diskutil list” parancsot, és ellenőrzi, hogy a meghajtó már nem szerepel-e a listában.
Fontos megjegyezni, hogy a meghajtó lecsatolása a meghajtót leválasztja a Mac-ről, de fizikailag nem távolítja el a meghajtót. A külső merevlemez biztonságos eltávolításához ki kell dobnia azt a Macről a szemetesbe húzással vagy a Finderben az eject gomb használatával.
Egy USB-meghajtó terminálból történő kidobásához Linux vagy macOS rendszerben az „umount” parancsot használhatja, amelyet az eszköz fájljának helye követ. Az alábbi lépéseket kell végrehajtani:
1. Nyissa meg a terminál alkalmazást a számítógépén.
2. Írja be a terminálba a „df” parancsot, hogy megjelenítse a csatlakoztatott eszközök listáját a csatlakoztatási pontjaikkal együtt.
3. Határozza meg a kidobni kívánt USB-meghajtó eszközfájljának helyét. Ez általában „/dev/sd” vagy „/dev/disk” betűvel kezdődik.
4. Írja be az „umount” parancsot, majd az eszközfájl helyét. Ha például az USB-meghajtó a „/dev/sdb1” könyvtárba van csatlakoztatva, a parancs a következő: „umount /dev/sdb1”.
5. Nyomja meg az Enter billentyűt a parancs végrehajtásához. A rendszer lecsatolja az USB-meghajtót, és biztonságosan eltávolíthatja azt a számítógépéről.
Fontos megjegyezni, hogy ne húzza ki az USB-meghajtót, amíg az még be van csatlakoztatva, mert ez adatvesztést vagy az eszköz károsodását okozhatja. Győződjön meg róla, hogy mindig kiveszi vagy leválasztja az eszközt, mielőtt fizikailag eltávolítja a számítógépről.