Amikor egy vállalat úgy dönt, hogy bezárja kapuit, számos fontos lépést kell megtenni annak érdekében, hogy a folyamat zökkenőmentesen és hatékonyan menjen végbe. E lépések közül az egyik legkritikusabb a vállalat bezárásával kapcsolatos könyvelési tételek megfelelő rögzítése.
A záró könyvelési tételek szükségesek ahhoz, hogy a társaság számláit a végső egyenlegükhöz igazítsák, és ezeket az egyenlegeket a társaság saját tőke számláira átvezessék. Ezek a tételek tükrözik a vállalat összes bevételét és költségét, valamint a felmerült nyereségeket és veszteségeket. Fontos, hogy ezeket a bejegyzéseket megfelelően rögzítsék annak érdekében, hogy a vállalat pénzügyi kimutatásai pontosak és teljesek legyenek.
A záró tételek rögzítésének első lépése a vállalat bevételi számláinak lezárása. Ezeket a számlákat a vállalat összes bevételének nyomon követésére használják, és le kell zárni őket annak érdekében, hogy a vállalat bevételei megfelelően legyenek elszámolva. Ezután a vállalat költségeit kell lezárni. Ide tartoznak mindazok a költségek, amelyek a vállalatnál a bevételek előállítása érdekében merültek fel, például a bérek, a bérleti díjak és a közüzemi díjak.
Miután az összes bevételi és kiadási számlát lezárták, a fennmaradó nyereséget vagy veszteséget el kell könyvelni. Ezek a nyereségek vagy veszteségek származhatnak eszközök értékesítéséből vagy más forrásokból. Fontos, hogy ezeket a nyereségeket vagy veszteségeket megfelelően rögzítsük annak érdekében, hogy a vállalat saját tőke számlái helyesen legyenek kiigazítva.
Végül a társaság saját tőke számláit le kell zárni. Ez magában foglalja a társaság eredménytartalék számláját, valamint az esetlegesen meglévő egyéb saját tőke számlákat. Ezeket a számlákat megfelelően ki kell igazítani, hogy tükrözzék a társaság végleges saját tőke egyenlegét.
Összefoglalva, a megfelelő könyvelési tételek alapvető fontosságúak minden olyan vállalat számára, amely bezárja kapuit. Ezek a könyvelési tételek biztosítják, hogy a vállalat pénzügyi kimutatásai pontosak és teljesek legyenek, és hogy a vállalat saját tőke számláit megfelelően kiigazítsák. Ha Ön céget zár be, fontos, hogy szakképzett könyvelővel dolgozzon együtt, aki segít eligazodni ebben az összetett folyamatban, és biztosítja, hogy az összes szükséges könyvelési tétel megfelelően kerüljön rögzítésre.
A 4 alapvető zárási tétel a következő:
1. Bevételi számlák lezárása: A bevételi számlák olyan ideiglenes számlák, amelyek a vállalat egy adott időszakra vonatkozó bevételeit mutatják. Ezeket a számlákat úgy zárjuk le, hogy egyenlegüket átvezetjük a bevételi összesítő számlára.
2. Költségszámlák lezárása: A költségszámlák szintén ideiglenes számlák, amelyek a vállalat adott időszakra vonatkozó kiadásait mutatják. Ezeket a számlákat az egyenlegüknek a bevételi összesítő számlára történő átvezetésével zárják le.
3. Bevételi összesítő számla lezárása: A bevételi összesítő számla egy ideiglenes számla, amely a vállalat bevételeit és kiadásait foglalja össze egy adott időszakra vonatkozóan. E számla egyenlege a vállalat adott időszakra vonatkozó nettó bevételét vagy nettó veszteségét jelenti. Ezt a számlát úgy zárják le, hogy egyenlegét átvezetik az eredménytartalék számlára.
4. Osztalékszámla lezárása: Az osztalékszámla egy ideiglenes számla, amely a nyereségnek a vállalat részvényesei között történő felosztását mutatja. Ezt a számlát az egyenlegének az eredménytartalék számlára történő átvezetésével zárják le.
E 4 záró könyvelés elvégzése után az eredménytartalék számla egyenlege a vállalat alapítása óta felhalmozott nyereségét vagy veszteségét mutatja.
Egy társaság mérleg szerinti lezárása néhány lépést igényel, amelyek a következők:
1. Először is, a társaság összes eszközszámláját össze kell számolni, és a mérleg „Eszközök” szakaszában kell rögzíteni.
2. Ezután a társaság összes forrásszámláját össze kell számolni, és a mérleg „Kötelezettségek” szakaszában kell rögzíteni.
3. A harmadik lépés az összes eszköz és az összes kötelezettség közötti különbség kiszámítása. Ha az eszközök nagyobbak, mint a kötelezettségek, a különbözetet a mérleg „Saját tőke” szakaszában kell rögzíteni „Saját tőke” néven. Ha a kötelezettségek nagyobbak, mint az eszközök, a különbözet negatív összegként kerül rögzítésre a „Saját tőke” szakaszban.
4. A mérleg elkészítése után az összes számlát le kell zárni. Ez azt jelenti, hogy az összes bevételi és kiadási számla egyenlegét át kell vezetni a „Saját tőke” szakaszon belül a „Tartalékolt eredmény” számlára. Ez azért történik, hogy a vállalat nettó jövedelme vagy vesztesége megfelelően megjelenjen a mérlegben.
5. Végül, a részvényeseknek kifizetett osztalékot a mérleg „Saját tőke” szakaszában kell elszámolni a felhalmozott eredmény csökkentéseként.
E lépések követésével a vállalat mérlege megfelelően zárható, és a vállalat pénzügyi helyzete pontosan tükröződik a működés végén.
A záró könyvelési tételek a számviteli ciklus szükséges lépései, amelyek az ideiglenes számlák egyenlegeinek állandó számlákra történő átvezetését foglalják magukban annak érdekében, hogy a könyveket előkészítsék a következő számviteli időszakra. A záró könyvelésekben szereplő számlák jellemzően bevételi, kiadási és osztalékszámlák.
A bevételi számlákat a vállalkozás által az elszámolási időszak alatt megszerzett összes bevétel nyilvántartására használják. Ezeket a számlákat úgy zárják le, hogy az egyenleget átvezetik az eredménytartalék számlára, amely egy állandó számla, amely a vállalkozás halmozott nyereségét vagy veszteségét követi nyomon.
A költségszámlákat a vállalkozásnál az elszámolási időszak alatt felmerült összes költség és ráfordítás nyilvántartására használják. Ezeket a számlákat az egyenlegnek az eredménytartalék számlára történő átvezetésével zárják le, de ellentétes irányban (azaz az eredménytartalék terhére és a ráfordítások javára).
Az osztalékszámlák az elszámolási időszak alatt a részvényesek részére történt felosztások nyilvántartására szolgálnak. Ezeket a számlákat úgy kell lezárni, hogy az egyenleget szintén átvezetik az eredménytartalék számlára, de ellentétes irányban (azaz az eredménytartalék terhére és az osztalék javára).
Miután ezeket a számlákat lezárták, egyenlegük nullázódik, és az eredménytartalék számla az elszámolási időszak nettó nyereségét vagy veszteségét tükrözi. Ez egy fontos lépés a számviteli ciklusban, mivel biztosítja, hogy a könyvek pontosak és készen állnak a következő számviteli időszakra.