A motiváció ereje: Herzberg és Taylor elméleteinek megértése


A motiváció minden szervezet sikerének kulcsfontosságú tényezője. Motivált alkalmazottak nélkül egy vállalat nehezen tudja elérni céljait és célkitűzéseit. A vezetők és az üzlettulajdonosok számára alapvető fontosságú annak megértése, hogy mi készteti a munkavállalókat a legjobb teljesítményre. A motiváció két legbefolyásosabb elmélete Herzberg kétfaktoros elmélete és Taylor tudományos vezetési elmélete. Nézzük meg közelebbről ezeket az elméleteket, és azt, hogyan alkalmazhatók a munkahelyen.

Herzberg kétfaktoros elméletét motiváció-higiénia elméletként is ismerik. Herzberg szerint kétféle tényező befolyásolja a munkavállalók motivációját: a higiéniai tényezők és a motivátorok. A higiéniai tényezők a munkahelyi elégedetlenség megelőzéséhez, míg a motivátorok a munkahelyi elégedettséghez szükségesek. A higiéniai tényezők közé olyan dolgok tartoznak, mint a fizetés, a munkahely biztonsága és a munkakörülmények. A motivátorok közé olyan tényezők tartoznak, mint az elismerés, a teljesítmény és a munkával való elégedettség. Herzberg úgy vélte, hogy a munkavállalók motiválásához a vezetőknek mind a higiéniai tényezőkre, mind a motivátorokra összpontosítaniuk kell.

Taylor tudományos vezetési elmélete ezzel szemben a hatékonyság és a termelékenység növelésére összpontosít a feladatok kisebb, jobban kezelhető részekre bontásával. Taylor amellett érvelt, hogy a dolgozókat pénzügyi ösztönzőkkel lehet motiválni, és hogy a vezetőknek jobban be kell kapcsolódniuk a munkafolyamatba. Úgy vélte, hogy a feladatok elemzésével és a feladatok elvégzésének leghatékonyabb módjának megtalálásával növelhető a termelékenység. Taylor elméletét kritizálták, mert túlságosan mechanisztikus volt, és nem vette figyelembe a munka emberi elemét.

Mind Herzberg, mind Taylor elméletének megvannak az erősségei és gyengeségei. Herzbergnek a munkával való elégedettségre és a motivátorokra való összpontosítása segíthet olyan pozitív munkahelyi környezet kialakításában, amely ösztönzi a munkavállalók elkötelezettségét és termelékenységét. A vezetők számára azonban kihívást jelenthet az egyes munkavállalók számára jelentőséggel bíró motivátorok azonosítása és biztosítása. Taylor hatékonyságra és termelékenységre helyezett hangsúlya a teljesítmény növekedéséhez vezethet, de kiégéshez és a munkavállalók kiégéséhez is vezethet.

Összefoglalva, a motiváció elméleteinek megértése alapvető fontosságú a vezetők és a vállalkozások tulajdonosai számára, akik pozitív és produktív munkakörnyezetet szeretnének teremteni. Herzberg kéttényezős elmélete és Taylor tudományos vezetési elmélete különböző megközelítéseket kínál a motivációhoz, és mindkettőnek megvannak az erősségei és gyengeségei. A két elmélet elemeinek kombinálásával a vezetők olyan munkahelyet hozhatnak létre, amely hatékony, produktív és kielégítő a munkavállalók számára.