A leltárkezelés minden sikeres üzleti tevékenység alapvető szempontja. A megfelelő készletgazdálkodás biztosítja, hogy a vállalkozás ki tudja elégíteni a vevői igényeket, miközben minimalizálja a pazarlást és elkerüli a túlkínálatot. A készletgazdálkodás egyik leghatékonyabb módja a készletforgatási politika bevezetése.
A leltárforgatási politika a leltár szervezésének és kezelésének folyamatát jelenti annak biztosítása érdekében, hogy a legkorábbi lejárati idővel rendelkező tételeket adják el vagy használják fel először. Ez a politika különösen fontos az olyan vállalkozások számára, amelyek romlandó árukkal, például élelmiszerekkel, italokkal és gyógyászati segédeszközökkel foglalkoznak. Azonban más termékekre is alkalmazható az elavulás és a romlás kockázatának csökkentése érdekében.
A készletforgatási politika elsődleges célja a nyereség maximalizálása a pazarlás csökkentése és a lejárt termékek miatti értékvesztés minimalizálása révén. A készletek rotálásával a vállalkozások biztosíthatják, hogy ne maradjanak eladhatatlan áruk, amelyeket végül ki kell dobni. Ez a politika segíthet a vállalkozásoknak abban is, hogy elkerüljék a túlkészletezéssel járó költségeket, például a raktározási díjakat és a további munkaerő szükségességét.
A készletforgatási politika végrehajtása gondos tervezést és szervezést igényel. Az első lépés a termékek kategorizálása a lejárati dátumuk alapján. A vállalkozásoknak ezután biztosítaniuk kell, hogy a legkorábbi lejárati dátummal rendelkező termékek a polcok vagy raktárterületek elejére kerüljenek, hogy biztosítsák, hogy ezeket adják el vagy használják fel először. A menedzsereknek rendszert kell kialakítaniuk a készletek nyomon követésére és a lejárati dátumok ellenőrzésére is, hogy a termékek ne maradjanak túl sokáig a polcokon.
A pazarlás csökkentése és a nyereség maximalizálása mellett a hatékony készletforgatási politika a vevői elégedettségre is pozitív hatással lehet. A vásárlók nagyobb valószínűséggel térnek vissza egy olyan üzletbe, amely következetesen friss, jó minőségű termékeket kínál. A készletek forgatásával a vállalkozások biztosíthatják, hogy vásárlóik mindig a lehető legjobb termékeket kapják, ami végső soron az értékesítés és a vásárlói hűség növekedéséhez vezethet.
Összefoglalva, a készletforgatási politika létfontosságú eleme minden sikeres készletgazdálkodási rendszernek. Ennek a politikának a bevezetésével a vállalkozások csökkenthetik a pazarlást, minimalizálhatják az elavulás kockázatát, és növelhetik a nyereséget. Gondos tervezéssel és szervezéssel a vállalkozások biztosíthatják, hogy mindig friss, jó minőségű, a vásárlói igényeknek megfelelő termékeket kínáljanak.
A készletforgatási probléma arra a kihívásra utal, hogy a készletet úgy kezeljük és értékesítjük, hogy elkerüljük a felesleges vagy elavult készleteket, miközben maximalizáljuk a nyereségességet. Ez a probléma akkor merülhet fel, ha egy vállalkozás termékeket vagy anyagokat vásárol és raktároz fel, de aztán nehezen tudja azokat gyorsan vagy nyereséggel értékesíteni.
A készletforgatás kulcskérdése a kereslet és a kínálat egyensúlyának szükségessége. Ha egy vállalkozás túl sok készletet rendel, akkor felesleges készletet tarthat, amely értékes raktárterületet foglal el, és olyan tőkét köt le, amelyet máshol lehetne felhasználni. Másrészt, ha egy vállalkozás túl kevés készletet rendel, előfordulhat, hogy nem tudja kielégíteni a vevői igényeket, vagy nem tudja kihasználni a nagybevásárlási kedvezményeket.
A hatékony készletforgatási stratégiák gondos előrejelzést és tervezést, valamint hatékony marketing- és értékesítési taktikákat foglalnak magukban. A vállalkozások például akciókat vagy árengedményeket alkalmazhatnak a lassan mozgó készletek mozgatására, vagy a kereslet szintje alapján módosíthatják az árképzést. Adatelemző eszközöket is használhatnak a készletszintek nyomon követésére, valamint a vásárlói magatartás trendjeinek és mintáinak azonosítására.
Végső soron a készletforgatás problémája megköveteli a vállalkozásoktól, hogy proaktívan és rugalmasan közelítsék meg a készletgazdálkodást, folyamatosan figyelemmel kísérve és módosítva stratégiáikat a változó piaci feltételekhez és vásárlói igényekhez.
A készletek forgatása elengedhetetlen része a vállalkozás működtetésének, különösen azok számára, akik romlandó árukkal foglalkoznak. Fontos, hogy legyenek olyan rendszerek, amelyek biztosítják, hogy a régebbi termékeket adják el először, az újabbak pedig hátrébb kerülnek. Íme néhány módszer, amelyet követni lehet a készletek forgatása érdekében:
1. Elsőnek be, elsőnek ki (FIFO) módszer: Ez a módszer azt jelenti, hogy a leghosszabb ideje raktáron lévő termékeket adják el először. Ezt a módszert általában romlandó áruk, például élelmiszerek esetében alkalmazzák. E módszer alkalmazásához a termékeket lejárati idejük alapján időrendi sorrendbe kell állítani, és a tételeket ebben a sorrendben kell értékesíteni.
2. Utolsó beérkezés, első kimenet (LIFO) módszer: Ennél a módszernél a legutóbb beérkezett termékeket kell először értékesíteni. Ezt a módszert általában akkor alkalmazzák, ha az új készletekre várhatóan nagyobb a kereslet, mint a régebbi készletekre. E módszer alkalmazásához a termékeket fordított időrendi sorrendben kell elrendezni, és a tételeket ebben a sorrendben kell értékesíteni.
3. ABC-elemzés: Ez a módszer a termékek fontosságuk alapján történő osztályozását jelenti, ahol az A a legfontosabb, a C pedig a legkevésbé fontos. Az egyes kategóriákba tartozó tételek ezután FIFO vagy LIFO módon rendezhetők, az egyes lejárati dátumoktól függően.
4. Készletforgatási ütemterv: Készletforgatási ütemterv készíthető a termékek rendszeres forgatásának biztosítására. Ennek az ütemtervnek tartalmaznia kell az egyes termékek beérkezésének dátumát, lejárati idejét és azt a dátumot, ameddig azokat el kell adni. Ezt az ütemtervet rendszeresen felül lehet vizsgálni annak biztosítása érdekében, hogy a termékeket megfelelően forgassák.
Függetlenül az alkalmazott módszertől, fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük a lejárt termékeket, és azonnal kivegyük őket a készletből. A fenti módszerek követésével a vállalkozások csökkenthetik a hulladék mennyiségét, növelhetik a hatékonyságot, és biztosíthatják a vásárlók elégedettségét.