A párhuzamos nyomtatók évtizedek óta léteznek, és még mindig sok irodában és otthonban használatosak. A technológia fejlődésével azonban a számítógépek párhuzamos portcsatlakozásai egyre inkább elavulnak. Itt jön jól egy USB-adapter. Az USB-adapter használatával a párhuzamos nyomtatót USB-porton keresztül csatlakoztathatja számítógépéhez. Ebben a cikkben eligazítjuk, hogyan lehet a párhuzamos nyomtató beállításait USB-adapterrel átalakítani.
1. lépés: Az USB-adapter telepítése
Az első lépés az USB-adapter telepítése a számítógépre. A legtöbb USB-adapterhez tartozik egy illesztőprogram CD. Helyezze be a CD-t a számítógép CD-meghajtójába, és kövesse az utasításokat az illesztőprogram telepítéséhez. Az illesztőprogram telepítése után csatlakoztassa az USB-adaptert a számítógép USB-portjához.
2. lépés: A párhuzamos nyomtató csatlakoztatása
Csatlakoztassa a párhuzamos nyomtatót az USB-adapterhez egy párhuzamos-USB kábel segítségével. A csatlakoztatás előtt győződjön meg arról, hogy mind a nyomtató, mind az USB-adapter ki van kapcsolva. A kábel csatlakoztatása után kapcsolja be a nyomtatót, majd a számítógépet.
3. lépés: A nyomtató tulajdonságainak konfigurálása
Miután csatlakoztatta a nyomtatót a számítógéphez, konfigurálnia kell a nyomtató tulajdonságait. Menjen a Vezérlőpultra, és kattintson az „Eszközök és nyomtatók” menüpontra. Kattintson a jobb gombbal a nyomtató ikonjára, és válassza a „Nyomtató tulajdonságai” lehetőséget. Válassza ki a „Portok” lapot, és válassza ki azt az USB-portot, amelyhez a nyomtató csatlakoztatva van.
4. lépés: A nyomtató tesztelése
Miután a nyomtatót beállította, egy dokumentum kinyomtatásával tesztelheti azt. Nyisson meg egy dokumentumot, és kattintson a „Fájl”, majd a „Nyomtatás” gombra. Válassza ki a nyomtatóhoz beállított USB-portot, és kattintson a „Nyomtatás” gombra. Ha a nyomtató kinyomtatja a dokumentumot, akkor megfelelően van beállítva.
Összefoglalva, a párhuzamos nyomtató beállításainak USB-adapterrel történő kiigazítása egyszerű, néhány lépésben elvégezhető folyamat. A fenti lépéseket követve továbbra is használhatja régi párhuzamos nyomtatóját modern számítógépével. Ezzel pénzt takaríthat meg egy új nyomtató vásárlásával kapcsolatban, és a lehető legtöbbet hozhatja ki meglévő berendezéséből.
Nem, az USB nem használható párhuzamos COM-portként. Az USB (Universal Serial Bus) és a párhuzamos COM (kommunikációs) portok két különböző típusú interfész, amelyeket eszközök számítógéphez való csatlakoztatására használnak. Bár mindkét interfész adatátvitelre szolgál, eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, és nem felcserélhetők egymással.
A párhuzamos COM-port egy régebbi típusú interfész, amelyet általában nyomtatók, szkennerek és más perifériák számítógéphez való csatlakoztatására használtak. Párhuzamos kommunikációs protokollt használ az adatátvitelhez, ami azt jelenti, hogy egyszerre több bitnyi adatot tud továbbítani. A párhuzamos portok jellemzően 25 tűsek, és a modern számítógépeken általában nem találhatók meg.
Másrészt az USB egy újabb típusú interfész, amelyet eszközök széles körének, köztük nyomtatók, szkennerek, tárolóeszközök és egyéb perifériák csatlakoztatására használnak. Az USB soros kommunikációs protokollt használ az adatátvitelhez, ami azt jelenti, hogy az adatokat bitenként továbbítja. Az USB-portok általában megtalálhatók a modern számítógépeken és eszközökön, és USB-hubok használatával több eszközt is támogathatnak.
Ezért az USB-portot nem lehet párhuzamos COM-portként használni. Párhuzamos eszköz azonban csatlakoztatható olyan számítógéphez, amely nem rendelkezik párhuzamos porttal, USB-párhuzamos adapter használatával. Ez az adapter az USB-jelet párhuzamos jellé alakítja, így az eszköz csatlakoztatható a számítógéphez.
A nyomtató párhuzamos porthoz történő csatlakoztatásához kövesse az alábbi lépéseket:
1. Kapcsolja ki a számítógépet és a nyomtatót.
2. Keresse meg a számítógép párhuzamos portját. Ez általában egy 25 tűs, téglalap alakú port.
3. Csatlakoztassa a párhuzamos kábel egyik végét a számítógép párhuzamos portjához, a másik végét pedig a nyomtatóhoz.
4. Kapcsolja be a nyomtatót és a számítógépet.
5. Telepítse a nyomtatóillesztőprogramokat a számítógépre. Használhatja a nyomtatóhoz mellékelt CD-t, vagy letöltheti az illesztőprogramokat a gyártó webhelyéről.
6. Az illesztőprogramok telepítése után nyissa meg a számítógépen a Nyomtatók és eszközök beállításait.
7. Kattintson a Nyomtató hozzáadása gombra, és kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat a nyomtató beállításához.
8. Amikor a rendszer kéri, válassza a párhuzamos portot kapcsolattípusként.
9. Tesztelje a nyomtatót egy tesztoldal nyomtatásával.
Megjegyzés: Ha a számítógépe nem rendelkezik párhuzamos porttal, vásárolhat egy párhuzamos-USB átalakítót, amellyel a nyomtatót USB-porthoz csatlakoztathatja.
Először is fontos megjegyezni, hogy az LPT-portok, más néven párhuzamos portok egyre inkább elavulnak, és a modern számítógépeken általában nem találhatók meg. Ha azonban régebbi számítógépe vagy olyan speciális berendezése van, amely LPT-portot igényel, az alábbi módon engedélyezheti azt:
1. Győződjön meg róla, hogy a számítógép rendelkezik LPT-porttal. Ez általában egy 25-tűs, a számítógép hátulján található női csatlakozó.
2. Ha a port nincs beépítve, előfordulhat, hogy párhuzamos portkártyát kell telepítenie az alaplap egy szabad PCI-helyére.
3. Miután meggyőződött arról, hogy az LPT-port fizikailag jelen van, engedélyeznie kell azt a számítógép BIOS-beállításaiban. Ez általában úgy érhető el, hogy az indítás során megnyom egy bizonyos billentyűt (például F2 vagy Delete), és az „Integrált perifériák” vagy a „Párhuzamos port” szakaszra navigál.
4. Állítsa az LPT portot „Enabled” (Engedélyezve) vagy „Auto” (Automatikus) értékre, és mentse el a módosításokat, mielőtt kilép a BIOS-ból.
5. Végül, ha az operációs rendszer nem ismeri fel automatikusan az LPT-portot, előfordulhat, hogy illesztőprogramokat kell telepítenie hozzá. A legfrissebb illesztőprogramokat a gyártó weboldalán találja meg.
Ha bizonytalan a fenti lépések bármelyikében, ajánlatos szakképzett számítógép-technikus vagy informatikai szakember segítségét kérni.