Az Excel az egyik leghatékonyabb eszköz, amelyet bárki használhat összetett pénzügyi számítások elvégzésére. Különösen hasznos, ha járadékok kiszámításáról van szó. A járadék olyan pénzügyi termék, amely meghatározott időn keresztül fix kifizetéseket biztosít. Általában arra használják, hogy a nyugdíjas évek alatt állandó jövedelemáramlást biztosítson. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan számolhat járadékokat az Excel segítségével.
Először is definiáljuk a járadékok két típusát: a rendes járadékot és az esedékes járadékot. A rendes járadék olyan járadék, amelynél a kifizetések minden időszak végén történnek. Másrészt az esedékes járadék olyan járadék, amelynél a kifizetések minden időszak elején történnek. Fontos különbséget tenni a kettő között, mert a számítások némileg különböznek egymástól.
Ahhoz, hogy elkezdhesse egy járadék kiszámítását az Excel segítségével, meg kell határoznia a járadék jelenértékét. Ez az a pénzösszeg, amelyet ma kellene befektetni ahhoz, hogy a jövőbeni kifizetések folyamata létrejöjjön. Ennek az értéknek a kiszámításához az Excelben a jelenérték funkciót használhatja. A jelenérték függvény szintaxisa a következő: =PV(rate, nper, pmt, [fv], [type]). A Rate a kamatlábra, az nper az időszakok számára, a pmt a kifizetés összegére, az fv a jövőbeli értékre (ha van ilyen), a type pedig a kifizetések időzítésére utal (0 a rendes járadék esetében, 1 az esedékes járadék esetében).
Ezután ki kell számítania a járadék jövőbeli értékét. Ez az a teljes pénzösszeg, amelyet az életjáradék élettartama alatt kapunk. Ennek az értéknek a kiszámításához használhatja az Excelben a jövőbeli érték funkciót. A jövőérték függvény szintaxisa a következő: =FV(rate, nper, pmt, [pv], [type]). A Rate a kamatlábra, az nper az időszakok számára, a pmt a kifizetés összegére, a pv a jelenértékre (ha van ilyen), a type pedig a kifizetések időzítésére utal (0 a rendes járadék esetében, 1 az esedékes járadék esetében).
Végül kiszámíthatja a járadék kifizetési összegét. Ez az az összeg, amelyet minden egyes időszakban megkapunk. Ennek az értéknek a kiszámításához használhatja az Excel fizetési függvényét. A kifizetési függvény szintaxisa a következő: =PMT(rate, nper, pv, [fv], [type]). A Rate a kamatlábra, az nper az időszakok számára, a pv a jelenértékre, az fv a jövőbeli értékre (ha van ilyen), a type pedig a kifizetések időzítésére utal (0 a rendes járadék esetén, 1 az esedékes járadék esetén).
Összefoglalva, az Excel egy hatékony eszköz, amely a járadékok kiszámításához használható. Az ebben a cikkben tárgyalt függvények használatával könnyen kiszámíthatja egy járadék jelenértékét, jövőbeli értékét és kifizetési összegét. Ezekkel a számításokkal megalapozott döntéseket hozhat a nyugdíjtervezéssel kapcsolatban, és biztosíthatja, hogy élete hátralévő részében állandó jövedelemmel rendelkezzen.
Az életjáradéki ráta kiszámításának képlete a következő:
Annuitási ráta = (Éves kifizetési összeg / Annuitás jelenértéke)
Az annuitási ráta kiszámításához ismernie kell az éves kifizetési összeget és az annuitás jelenértékét. Az éves kifizetési összeg az az összeg, amelyet minden évben kifizetnek a járadék részeként. A járadék jelenértéke a járadékban szereplő összes jövőbeli kifizetés jelenlegi értéke, egy adott kamatlábbal a jelenre visszadiszkontálva.
Ha már rendelkezik ezekkel az értékekkel, egyszerűen ossza el az éves kifizetés összegét a járadék jelenértékével, hogy megkapja a járadékrátát. Ez a ráta százalékban van kifejezve, és azt a hozamrátát jelenti, amelyet a járadék az élettartama alatt nyújtani fog.
Igen, a növekvő járadék kiszámítása lehetséges az Excelben a beépített pénzügyi függvények segítségével. A növekvő járadék jelenértékének kiszámítására szolgáló képlet a következő:
PV = (C/r-g) x [1-(1+g)^-n]/(1+r)^n
ahol PV a jelenérték, C a rendszeres kifizetés, r a diszkontráta, g a növekedési ráta és n az időszakok száma.
A növekvő járadék kiszámításához az Excelben a PV (jelenérték) függvényt használhatja. A PV függvény szintaxisa a következő:
=PV(rate, nper, pmt, [fv], [type])
ahol rate a diszkontráta, nper az időszakok száma, pmt a rendszeres kifizetés, fv a jövőbeli érték (opcionális) és type a kifizetések időzítése (opcionális).
A növekedési ráta beépítéséhez a képletbe megszorozhatja a rendszeres kifizetést az időszak hatványára emelt (1+g) értékkel. Például, ha egy 5 évre szóló növekvő életjáradék jelenértékét számítja ki 1000 USD rendszeres kifizetéssel, 8%-os diszkontrátával és 2%-os növekedési rátával, a képlet a következő:
=PV(8%, 5, 1000*(1+2%)^SOR(1:5))
Vegyük észre, hogy a ROW(1:5) függvény egy 1-től 5-ig terjedő számtömböt hoz létre, amelyet az egyes időszakokra vonatkozó növekvő kifizetés kiszámításához használunk. A képletet az adott forgatókönyvhöz igazíthatja a diszkontráta, az időszakok száma, a rendszeres kifizetés és a növekedési ráta értékeinek megváltoztatásával.
Egy járadékban lévő időszakok számának kiszámításához az Excelben az NPER függvényt használhatja. Az NPER függvény kiszámítja a hitel vagy befektetés visszafizetéséhez szükséges fizetési időszakok számát egy állandó fizetési összeg és egy rögzített kamatláb alapján.
Az NPER függvény szintaxisa a következő:
=NPER(kamatláb, kifizetés, jelenérték, [jövőbeli érték], [típus])
Ahol:
NPER(kamatláb, kifizetés, jelenérték, [jövőbeli érték], [típus])
ahol:
NPER(kamatláb, kifizetés, jelenérték, [jövőbeli érték], [típus]):
– kamatláb: A periódusonkénti fix kamatláb.
– kifizetés: Az időszakonkénti állandó kifizetés.
– jelenérték: A járadék aktuális értéke.
– jövőbeli érték (választható): A járadék jövőbeli értéke. Ha elhagyja, akkor 0-nak kell feltételezni.
– típus (nem kötelező): A kifizetések esedékességének időpontja. 0 vagy elhagyható az időszak végi kifizetéseknél, 1 az időszak eleji kifizetéseknél.
Az NPER függvény használatával kiszámíthatja a járadékban lévő időszakok számát, kövesse az alábbi lépéseket:
1. Írja be egy cellába az időszakonkénti kamatlábat. Ha például az éves kamatláb 6%, és a kifizetések havonta történnek, akkor az időszakonkénti kamatláb 0,06/12, azaz 0,005 lesz.
2. Írja be az állandó fizetési összeget egy cellába. Például, ha az életjáradék 10 000 dollárról szól, és a kifizetések 5 éven keresztül havonta történnek, a kifizetés összege -166,07 dollár lenne (vegye figyelembe a negatív előjelet).
3. Írja be a járadék aktuális értékét egy cellába. Például, ha az életjáradék 10 000 dollárról szól, a jelenérték -10 000 dollár lenne (vegye figyelembe a negatív előjelet).
4. Az NPER függvénnyel számítsa ki a járadék visszafizetéséhez szükséges időszakok számát. A képlet a következő lenne:
=NPER(kamatláb periódusonként, kifizetési összeg, jelenérték)
Ebben a példában a képlet a következő lenne:
=NPER(0,005, -166,07 $, -10 000 $)
Az eredmény 60 lenne, ami azt jelenti, hogy a járadék visszafizetéséhez 60 havi 166,07 $ összegű kifizetés szükséges.