A Mac OS X képernyőmegosztás egy hihetetlenül hasznos eszköz a távoli hozzáféréshez és együttműködéshez. Néhány kattintással csatlakozhat egy másik Mac számítógéphez, és úgy vezérelheti azt, mintha maga ülne előtte. A Mac-hez való hozzáférés kezelése a képernyőmegosztáson keresztül azonban egy kicsit bonyolultabb lehet. Ebben a cikkben végigvesszük az új felhasználó hozzáadásához szükséges lépéseket a Mac OS X Képernyőmegosztáshoz a Terminálon keresztül.
1. lépés: A Terminál megnyitása
Először is meg kell nyitnia a Terminált. Ezt úgy teheti meg, hogy a képernyő jobb felső sarkában lévő Spotlight ikonra kattint, beírja a „Terminal” szót, majd megnyomja a Return billentyűt. Alternatívaként navigálhat az Alkalmazások > Segédprogramok > Terminál menüpontra.
2. lépés: Új felhasználó létrehozása
Ezután új felhasználói fiókot kell létrehoznia a képernyőmegosztáshoz hozzáadni kívánt személy számára. Ezt úgy teheti meg, hogy a következő parancsot írja be a Terminálba:
sudo dscl . -create /Users/[felhasználónév]
A [felhasználónév] helyébe az új felhasználói fiók kívánt felhasználónevét írja be. A Terminál kérni fogja a rendszergazdai jelszó megadására.
3. lépés: Jelszó beállítása
Miután létrehozta az új felhasználói fiókot, jelszót kell beállítania hozzá. Ezt úgy teheti meg, hogy a következő parancsot írja be a Terminálba:
sudo dscl . -passwd /Users/[felhasználónév] [jelszó]
A [felhasználónév] helyébe az imént létrehozott felhasználónév, a [jelszó] helyébe pedig az új felhasználói fiók kívánt jelszava lép. A terminál ismét felszólítja a rendszergazdai jelszó megadására.
4. lépés: Az új felhasználó hozzáadása a képernyőmegosztáshoz
Végül az új felhasználónak hozzáférést kell biztosítania a képernyőmegosztáshoz. Ezt a következő parancs beírásával teheti meg a Terminálban:
sudo dseditgroup -o edit -a [felhasználónév] -t user com.apple.access_screensharing
A [felhasználónév] helyébe a most létrehozott felhasználónév lép. Ez a parancs hozzáadja az új felhasználót a „com.apple.access_screensharing” csoporthoz, ami engedélyt ad neki a képernyőmegosztáshoz való hozzáférésre.
Ennyi! Sikeresen hozzáadott egy új felhasználót a Mac OS X képernyőmegosztáshoz a Terminálon keresztül. Bár ez a folyamat kissé bonyolultnak tűnhet, valójában elég egyszerű, ha néhányszor végigmegy rajta. A képernyőmegosztáshoz való felhasználói hozzáférés kezelése a Terminálon keresztül pedig számos esetben jól jöhet.
Ahhoz, hogy engedélyt adjon a Mac-jének a képernyő megosztására, az alábbi lépéseket kell követnie:
1. Nyissa meg a Mac rendszerbeállításait a képernyő bal felső sarkában lévő Apple ikonra kattintva, és válassza a legördülő menüből a Rendszerbeállítások menüpontot.
2. Kattintson a Biztonság és adatvédelem menüpontra.
3. Kattintson az ablak tetején található Adatvédelem fülre.
4. Görgessen lefelé az ablak bal oldalán a Képernyőfelvételre, és kattintson rá.
5. Jelölje be a jelölőnégyzetet azon alkalmazás vagy alkalmazások mellett, amelyeknek engedélyt kíván adni a képernyő megosztására.
6. Ha az az alkalmazás, amelynek engedélyt szeretne adni a képernyő megosztására, nem szerepel a listában, kattintson az ablak bal alsó sarkában lévő zár ikonra, és adja meg a Mac rendszergazdai jelszavát.
7. Kattintson az alkalmazások listájának alján található + ikonra, és válassza ki azt az alkalmazást, amelynek engedélyt szeretne adni a képernyő megosztására.
8. Zárja be a Rendszerbeállítások ablakot.
Miután engedélyt adott egy alkalmazásnak a képernyő megosztására, minden gond nélkül használhatja az alkalmazás képernyőmegosztó funkcióját.
A képernyőmegosztás parancsa a használt platformtól, szoftvertől vagy alkalmazástól függően változhat. A képernyőmegosztás kezdeményezésének néhány gyakori módja azonban a következő:
1. Zoomban: Kattintson a Zoom megbeszélés képernyőjének alján található „Képernyő megosztása” gombra. Ezután a rendszer felkéri, hogy válassza ki a megosztani kívánt képernyőt vagy alkalmazást.
2. A Microsoft Teamsben: Videohívás közben kattintson a „Megosztás” gombra, majd válassza az „Asztal” vagy az „Ablak” lehetőséget a képernyő megosztásához.
3. A Google Meetben: Kattintson a képernyő jobb alsó sarkában található „Most bemutatni” gombra, majd válassza a „Teljes képernyő” vagy az „Egy ablak” lehetőséget a megosztáshoz.
4. A Skype-ban: Kattintson a „+” gombra hívás közben, majd válassza a „Képernyő megosztása” lehetőséget a képernyő megosztásának megkezdéséhez.
Fontos megjegyezni, hogy egyes vállalatoknál a képernyőmegosztásra vonatkozó speciális irányelvek vagy előírások lehetnek érvényben, ezért mindig érdemes egyeztetni a munkáltatóval vagy az informatikai osztállyal, ha bármilyen kérdése vagy aggálya van.
A képernyőmegosztás gazdaként való engedélyezése az Ön által használt operációs rendszertől függ. Itt találja a képernyőmegosztás engedélyezésének lépéseit a különböző operációs rendszereken:
MacOS esetén:
1. Nyissa meg a Rendszerbeállításokat az Apple menüből.
2. Kattintson a Megosztás gombra.
3. A képernyőmegosztás engedélyezéséhez jelölje be a Screen Sharing (Képernyőmegosztás) opciót.
4. Válassza ki, hogy kinek szeretne hozzáférést engedélyezni a képernyőjéhez a „+” gombra kattintva, és adja hozzá a nevét vagy felhasználói fiókját. A nagyobb biztonság érdekében jelszót is beállíthat.
Windows esetén:
1. Nyissa meg a Start menüt, és keressen rá a „Távoli asztali kapcsolat” parancsra.
2. Kattintson a Távoli asztali kapcsolatra a megnyitáshoz.
3. Kattintson a „Show Options” (Beállítások megjelenítése) gombra a lehetőségek kibontásához.
4. Válassza ki a „Helyi erőforrások” lapot.
5. Jelölje be a „Távoli hang” és a „Támogatott Plug and Play eszközök” melletti négyzetet.
6. Kattintson a „Megjelenítés” fülre, és szükség esetén állítsa be a távoli asztal méretét.
7. Kattintson az „Általános” fülre, és adja meg a csatlakozni kívánt számítógép IP-címét vagy állomásnevét.
8. Kattintson a „Csatlakozás” gombra a képernyőmegosztó munkamenet elindításához.
Linux esetében:
1. Telepítsen egy távoli asztali szoftvert, például a VNC-t vagy a TeamViewert a Linux számítógépére.
2. Indítsa el a távoli asztali szoftvert, és konfigurálja a beállításokat az igényeinek megfelelően.
3. Ossza meg a bejelentkezési adatokat azzal a személlyel, akivel meg szeretné osztani a képernyőjét.
4. Kérje meg, hogy a távoli asztali szoftver segítségével csatlakozzon a számítógépéhez.
Miután engedélyezte a képernyőmegosztást, engedélyezheti másoknak, hogy hozzáférjenek a képernyőjéhez, vagy távolról csatlakozhassanak egy másik számítógép képernyőjéhez.