Sok éven át a büntetés volt a nemkívánatos viselkedés korrigálásának legmegfelelőbb módszere mind a gyermekek, mind a felnőttek esetében. Legyen szó egy gyermek elzárásáról vagy egy közlekedési szabálysértésért kiszabott pénzbírságról, a büntetést a rend és a fegyelem fenntartásának szükséges eszközének tekintették. A legújabb tanulmányok azonban kimutatták, hogy a pozitív megerősítés sokkal hatékonyabb megközelítése a viselkedésmódosításnak.
A pozitív megerősítés magában foglalja a kívánatos viselkedés jutalmazását annak érdekében, hogy ösztönözze annak megismétlését. Ez a szóbeli dicsérettől kezdve a kézzelfogható jutalmakig, például matricákig vagy díjakig bármi lehet. Azzal, hogy az egyének arra összpontosítanak, amit jól csinálnak, motiválják őket, hogy a jövőben is folytassák ezt a viselkedést.
A büntetés egyik fő hátránya, hogy inkább elnyomja, mint megszünteti a viselkedést. Például, ha egy gyermeket megbüntetnek, mert megütötte a testvérét, akkor lehet, hogy abbahagyja a testvére megütését, de az is lehet, hogy neheztelni fog vagy félni fog a büntetőtől. Ez a gyermek és a büntető közötti kapcsolat megromlásához vezethet, és a gyermek továbbra is más módon viselkedhet.
A pozitív megerősítés ezzel szemben pozitív kapcsolatot teremt a jó viselkedés és a jutalom között. Ha például a gyermeket megdicsérik, amiért megosztja a játékait, nagyobb valószínűséggel folytatja a megosztást a jövőben is. Ez a pozitív megerősítés segít abban is, hogy erős kapcsolat alakuljon ki a gyermek és a dicsérő személy között.
A pozitív megerősítés másik előnye, hogy a gyengeségek helyett az egyén erősségeire összpontosít. A büntetés gyakran azt hangsúlyozza, hogy valaki mit csinál rosszul, ami demotiváló és elkeserítő lehet. A pozitív megerősítés ezzel szemben kiemeli, hogy valaki mit csinál jól, és arra ösztönzi, hogy ebben az irányban folytassa.
A pozitív megerősítés felnőtteknél is alkalmazható a kívánatos viselkedés megerősítésére. Munkahelyi környezetben például azok az alkalmazottak, akiket megdicsérnek a kemény munkájukért, nagyobb valószínűséggel dolgoznak továbbra is keményen és minőségi munkát végeznek.
Összefoglalva, bár a büntetés szükséges eszköznek tűnhet a viselkedésmódosításhoz, a pozitív megerősítés sokkal hatékonyabb megközelítés. A kívánatos viselkedés jutalmazásával és a jó viselkedés és a jutalom közötti pozitív kapcsolat megteremtésével az egyének motiváltak lesznek a további pozitív viselkedésre. A pozitív megerősítés segít az erős kapcsolatok kiépítésében is, és arra ösztönzi az egyéneket, hogy inkább az erősségeikre, mint a gyengeségeikre koncentráljanak.
A pozitív megerősítés olyan módszer, amely során a kívánt viselkedés tanúsításáért a munkavállaló számára kívánatos következményt biztosítanak. Például, ha egy alkalmazott határidő előtt befejez egy projektet, a vezető jutalomként bónuszt vagy szabadnapot ajánlhat fel. Ez a pozitív megerősítés arra ösztönzi a munkavállalót, hogy folytassa kemény munkáját és elkötelezettségét.
A negatív megerősítés olyan módszer, amely során a kívánt viselkedés tanúsításáért kellemetlen következményt vonnak meg. Például, ha egy alkalmazott következetesen időben érkezik a munkahelyére, a vezető megengedheti neki, hogy péntekenként korábban távozzon. Ez a negatív megerősítés arra ösztönzi a munkavállalót, hogy továbbra is pontos legyen.
A büntetés olyan módszer, amelyben egy nemkívánatos viselkedés tanúsításáért kellemetlen következményt biztosítanak. Például, ha egy munkavállaló ismételten késik a munkahelyéről, a vezető szóbeli figyelmeztetést vagy akár írásbeli figyelmeztetést is adhat. Ennek a büntetésnek az a célja, hogy a munkavállalót visszatartsa a nemkívánatos viselkedéstől.
Fontos megjegyezni, hogy bár a büntetés bizonyos esetekben szükséges lehet, azt takarékosan kell alkalmazni, mivel negatív hatással lehet a munkavállalói morálra és motivációra. A pozitív megerősítés és a negatív megerősítés általában hatékonyabb, és ezeket kell elsődlegesen alkalmazni a munkavállalók irányításában.
Az alkalmazott viselkedéselemzés (ABA) kontextusában a megerősítés és a büntetés két alapvető fogalom, amelyek döntő szerepet játszanak a viselkedés alakításában és módosításában. Egyszerűen fogalmazva, a megerősítés minden olyan ingerre vagy eseményre utal, amely növeli annak valószínűségét, hogy egy viselkedés a jövőben ismét előforduljon, míg a büntetés minden olyan ingerre vagy eseményre utal, amely csökkenti annak valószínűségét, hogy egy viselkedés a jövőben ismét előforduljon.
A megerősítés tovább osztható pozitív megerősítésre és negatív megerősítésre. A pozitív megerősítés egy kívánatos inger vagy esemény bemutatására utal, miután egy viselkedés megtörtént, ami növeli annak valószínűségét, hogy ez a viselkedés a jövőben ismét előforduljon. Például, ha egy alkalmazottat megdicsérnek egy feladat időben történő elvégzéséért, nagyobb valószínűséggel fogja a jövőbeni feladatokat is időben elvégezni. A negatív megerősítés másrészt egy visszataszító inger vagy esemény eltávolítására utal, miután a viselkedés megtörtént, ami szintén növeli annak valószínűségét, hogy az adott viselkedés a jövőben ismét előforduljon. Ha például egy munkavállaló egy feladat elvégzése után korábban távozhat a munkahelyéről, nagyobb valószínűséggel fogja a jövőbeni feladatokat is hatékonyan elvégezni.
A büntetés pozitív büntetésre és negatív büntetésre is felosztható. A pozitív büntetés egy averzív inger vagy esemény bemutatására utal, miután egy viselkedés megtörtént, ami csökkenti annak valószínűségét, hogy az adott viselkedés a jövőben ismét előforduljon. Például, ha egy munkavállalót megdorgálnak, amiért elkésett a munkahelyéről, akkor a jövőben kisebb valószínűséggel fog elkésni. A negatív büntetés másrészt egy kívánatos inger vagy esemény eltávolítására utal, miután a viselkedés megtörtént, ami szintén csökkenti annak valószínűségét, hogy az adott viselkedés a jövőben ismét előforduljon. Például, ha egy munkavállalót megfosztanak a fizetéséből, amiért nem tartotta be a határidőt, akkor a jövőben kisebb valószínűséggel fogja elmulasztani a határidőket.
Érdemes megjegyezni, hogy bár a megerősítés és a büntetés hatékony lehet a viselkedés alakításában, óvatosan és megfelelően kell alkalmazni őket. Különösen a büntetésnek lehetnek nem szándékolt negatív következményei, például növelheti a stresszt és a neheztelést, és nem mindig a leghatékonyabb módja a viselkedés módosításának. Ezzel szemben a pozitív megerősítés hatékony eszköz lehet a munkavállalók motiválásában és a pozitív viselkedés elősegítésében.