Az Excel rendkívül hatékony eszköz az adatelemzéshez és számításokhoz. Ha gyakran dolgozik számokkal, előfordulhat, hogy olyan helyzetekbe kerül, amikor két adathalmazt kell összehasonlítania és azonosítania a köztük lévő különbségeket. Itt jön jól az Excel „IF” képlete.
Az „IF” formula egy feltételes utasítás, amely lehetővé teszi egy olyan feltétel megadását, amelynek teljesülnie kell egy bizonyos művelet végrehajtása előtt. Ebben az esetben két adathalmaz összehasonlítására és a köztük lévő különbségek kiemelésére használhatja. A következőképpen működik:
1. Először is be kell állítania az adatokat két oszlopban, egymás mellett. Például lehet, hogy van egy listája két különböző hónap értékesítési számairól.
2. Ezután létre kell hoznia egy harmadik oszlopot, amelyben a különbségek kiemelésre kerülnek. Ebben az oszlopban az „IF” képletet fogja használni az első két oszlopban lévő számok összehasonlítására.
3. Ehhez először jelölje ki a harmadik oszlop első celláját. Ezután írja be a következő képletet: =IF(A1=B1,””, „Különböző”). Ez a képlet összehasonlítja az A1 és a B1 cellában lévő értékeket. Ha azok megegyeznek, akkor a harmadik oszlop cellája üresen marad. Ha különböznek, akkor a „Különböző” szó jelenik meg.
4. Miután beírta a képletet az első cellába, bemásolhatja és beillesztheti a harmadik oszlop többi cellájába. A képlet automatikusan frissül, hogy összehasonlítsa az első két oszlop megfelelő celláiban lévő értékeket.
Az „IF” képlet ilyen módon történő használata sok időt és energiát takaríthat meg két adathalmaz összehasonlításakor. Ez egy egyszerű és hatékony módja annak, hogy kiemelje a számok közötti különbségeket anélkül, hogy kézzel kellene összehasonlítania az egyes számokat.
Az „IF” képleten kívül számos más Excel-képlet is létezik, amelyek segíthetnek az adatok elemzésében és manipulálásában. Ezeknek a képleteknek az elsajátításával hatékonyabb és eredményesebb adatelemzővé válhat, és értékes betekintést nyerhet üzleti vagy személyes pénzügyeibe.
Összefoglalva, az Excel hihetetlenül hatékony eszköz az adatelemzéshez, és az „IF” képlet csak egy a sok rendelkezésre álló eszköz közül. Ha megtanulja, hogyan használja hatékonyan ezeket a képleteket, a számítások mesterévé válhat, és mélyebb megértést nyerhet az üzleti vagy személyes pénzügyeit irányító számokról.
Ha két cellát szeretne összehasonlítani az Excelben számokkal, akkor az Excelben rendelkezésre álló összehasonlító operátorokat használhatja. Az összehasonlító operátorok olyan szimbólumok, amelyek lehetővé teszik két érték összehasonlítását, és az összehasonlítás alapján egy logikai értéket (igaz vagy hamis) adnak vissza.
Az alábbi módon hasonlíthat össze két cellát az Excelben számokkal:
1. Jelölje ki azt a cellát, ahol az összehasonlítás eredményét szeretné megjeleníteni.
2. Írja be az összehasonlítási operátort (pl. =, >, =, <=, ), amelyet az első szám cellahivatkozása követ.
3. Írja be az összehasonlító operátort, amelyet a második szám cellahivatkozása követ.
Ha például össze akarja hasonlítani az A1 cellát a B1 cellával, hogy megnézze, nagyobb-e A1, mint B1, akkor a következő képletet írja be egy másik cellába:
=A1>B1
Ha A1 valóban nagyobb, mint B1, a képlet a „TRUE” logikai értéket adja vissza. Ha A1 nem nagyobb, mint B1, a képlet a „FALSE” értéket adja vissza.
Ugyanezt a megközelítést használhatjuk a cellák összehasonlítására más összehasonlító operátorokkal is. Ha például azt szeretnénk megnézni, hogy két cella egyenlő-e, használhatjuk az „=” operátort. Ha azt szeretné látni, hogy két cella nem egyenlő-e, akkor a „” operátort használhatja.
Az összehasonlító operátorokon kívül az Excel számos olyan függvényt is biztosít, amelyek az értékek összehasonlítására használhatók. Ezek közé a függvények közé tartozik a MAX, MIN, AVERAGE, COUNTIF, SUMIF és még sok más.
Két oszlop közötti különbség kiszámításához az Excelben egy egyszerű képletet, az úgynevezett kivonási képletet használhatja. Az alábbi lépéseket kell követni:
1. Jelölje ki azt a cellát, ahol a kivonás eredményét szeretné megjeleníteni. Ez lehet egy üres cella vagy egy másik oszlopban lévő cella.
2. Írjon be egy egyenlőségjelet (=) a képlet megkezdéséhez.
3. Kattintson a kivonni kívánt értéket tartalmazó cellára. Ezáltal a képlethez hozzáad egy hivatkozást erre a cellára.
4. Írjon be egy mínusz jelet (-) annak jelzésére, hogy a következő értéket szeretné kivonni.
5. Kattintson a kivonni kívánt értéket tartalmazó cellára. Ezzel hozzáad egy hivatkozást erre a cellára a képletben.
6. Nyomja meg az Enter billentyűt az eredmény kiszámításához.
Ha például ki akarja vonni az A2 és B2 cellákban lévő értékeket, és az eredményt a C2 cellában szeretné megjeleníteni, akkor a következő képletet írja be a C2 cellába:
=A2-B2
Ezzel a B2 cellában lévő értéket kivonjuk az A2 cellában lévő értékből, és az eredményt a C2 cellában jelenítjük meg. Ezt a képletet ezután átmásolhatja az oszlop más celláiba, hogy kiszámítsa más értékpárok közötti különbséget.
Két lista összehasonlításához az Excelben és a különbségek kihúzásához használhatja a VLOOKUP funkciót. Itt vannak a lépések:
1. Nyisson egy új munkalapot az Excelben.
2. Másolja az első listát az A oszlopba, a másodikat pedig a B oszlopba.
3. A C1 cellába írja be a =VLOOKUP(B1,A:A,1,FALSE) képletet.
4. Húzza a képletet a C oszlop utolsó cellájába.
5. A B oszlopban lévő minden olyan érték, amely nem egyezik meg az A oszlopban lévő értékekkel, #N/A értékként fog megjelenni a C oszlopban.
6. Ha csak a különbségeket szeretné kihúzni, szűrheti a C oszlopot, hogy csak az #N/A értékek jelenjenek meg.
Alternatív megoldásként használhatja a Feltételes formázás funkciót a különbségek kiemelésére:
1. Jelölje ki az összehasonlítani kívánt cellatartományt (mindkét listát).
2. Kattintson a Kezdőlap > Feltételes formázás > Új szabály menüpontra.
3. Válassza a „Formula használata a formázandó cellák meghatározásához” lehetőséget.
4. Írja be a képletmezőbe a =NOT(COUNTIF(:,)) képletet.
5. Kattintson a Formázás gombra, és válassza ki a különbségeket tartalmazó cellákhoz kívánt formázást.
6. Kattintson kétszer az OK gombra a szabály alkalmazásához.
Ezáltal a második listában minden olyan cellát kiemel, amely nem szerepel az első listában.