Ha Ön olyan ember, aki a számítógépét munkára és szabadidőre is használja, előfordulhat, hogy további tárhelyre van szüksége. Az egyik megoldás erre a problémára egy második merevlemez hozzáadása a számítógéphez. Ez nem csak több helyet biztosít a fájlok számára, hanem lehetővé teszi a kettős rendszerindítás beállítását is, így több operációs rendszerhez is hozzáférhet ugyanazon a gépen.
Mielőtt elkezdené, győződjön meg róla, hogy rendelkezik a szükséges hardverrel és szoftverrel. Szüksége lesz egy második merevlemezre, lehetőleg olyanra, amelynek csatlakozótípusa megegyezik a meglévő meghajtóéval (pl. SATA vagy IDE). Szüksége lesz továbbá egy csavarhúzóra a számítógépház felnyitásához, valamint egy operációs rendszer telepítőlemezre vagy USB-meghajtóra a telepíteni kívánt második operációs rendszerhez.
A második merevlemez fizikai telepítéséhez először állítsa le a számítógépet, és húzza ki a konnektorból. Nyissa ki a készülékházat, és keressen meg egy szabad meghajtóhelyet. Ha SATA-meghajtót használ, csatlakoztatnia kell egy SATA-adatkábelt az alaplapról a meghajtóhoz, valamint egy SATA-tápkábelt a tápegységtől a meghajtóhoz. IDE-meghajtók esetén egy IDE-szalagkábelt és egy négytűs tápcsatlakozót kell csatlakoztatnia.
Miután a fizikai telepítés befejeződött, be kell állítania a számítógépet, hogy felismerje az új meghajtót. Lépjen be a számítógép BIOS-ába, és győződjön meg róla, hogy az új meghajtót észleli. Ha nem, ellenőrizze kétszer a csatlakozásokat, és próbálja meg újra. Ha a meghajtó felismerésre került, particionálnia és formáznia kell. Ezt a Windowsban a Lemezkezelés eszközzel, a macOS-ben pedig a Lemezkezelő eszközzel teheti meg.
Most, hogy az új merevlemez telepítve és formázva van, itt az ideje a kettős rendszerindítás beállításának. Ez lehetővé teszi, hogy kiválaszthassa, melyik operációs rendszert szeretné használni a számítógép indításakor. Ehhez telepítenie kell egy második operációs rendszert az új meghajtóra. Helyezze be a telepítőlemezt vagy az USB-meghajtót, és bootoljon róla. Kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat az operációs rendszer telepítéséhez az új meghajtóra.
A második operációs rendszer telepítése után konfigurálnia kell a rendszerbetöltőt. Ez az a szoftver, amelynek segítségével kiválaszthatja, hogy melyik operációs rendszert indítsa el. Ha a Windows-t használja elsődleges operációs rendszerként, akkor a beépített Boot Configuration Data (BCD) szerkesztővel hozzáadhatja a második operációs rendszert a rendszerindító menühöz. Ha macOS-t használ, akkor egy harmadik féltől származó bootloadert, például a rEFInd-et kell használnia.
Összefoglalva, egy második merevlemez hozzáadása és a kettős rendszerindítás beállítása jelentősen növelheti a számítógép tárolási potenciálját, és hozzáférést biztosíthat több operációs rendszerhez ugyanazon a gépen. Csak győződjön meg róla, hogy rendelkezik a szükséges hardverrel és szoftverrel, és gondosan kövesse a lépéseket a sikeres telepítés érdekében.
A Windows 10 és az Ubuntu kettős indítása külön merevlemezeken kissé trükkös lehet, de határozottan lehetséges. Itt vannak a kettős rendszerindítás beállításához szükséges lépések:
1. lépés: Hozzon létre egy indítható Ubuntu USB-meghajtót
Az Ubuntu második merevlemezre történő telepítéséhez létre kell hoznia egy indítható USB-meghajtót az Ubuntu operációs rendszerrel. A bootolható USB-meghajtó létrehozásához olyan szoftvereket használhat, mint a Rufus, az UNetbootin vagy az Etcher.
2. lépés: Telepítse az Ubuntut a második merevlemezre
Helyezze be az USB-meghajtót a számítógépbe, és indítsa újra a rendszert. Nyomja meg a rendszerindítási menü elérését lehetővé tevő billentyűt, általában az F12 vagy a Del billentyűt. Válassza ki az Ubuntu USB-meghajtót a rendszerindítási menüből, és nyomja meg az Enter billentyűt. Kövesse az utasításokat az Ubuntu telepítéséhez a második merevlemezre.
3. lépés: A bootolási sorrend beállítása
Miután telepítette az Ubuntut a második merevlemezre, be kell állítania a bootolási sorrendet. Indítsa újra a számítógépet, és lépjen be a BIOS beállításaiba. Keresse meg a rendszerindítási sorrend beállításait, és állítsa be a második merevlemezt elsődleges rendszerindító eszköznek.
4. lépés: A Windows 10 telepítése az első merevlemezre
A bootolási sorrend beállítása után helyezze be a Windows 10 telepítőlemezt vagy USB-meghajtót, és indítsa újra a számítógépet. Kövesse az utasításokat a Windows telepítéséhez az első merevlemezre.
5. lépés: A rendszerbetöltő konfigurálása
Miután mindkét operációs rendszert telepítette, konfigurálnia kell a rendszerbetöltőt, hogy kiválaszthassa, melyik operációs rendszert indítsa el. A bootloader konfigurálásához olyan szoftvereket használhat, mint az EasyBCD vagy a GRUB Customizer.
Ennyi! Ha elvégezte ezeket a lépéseket, képesnek kell lennie a Windows 10 és az Ubuntu kettős rendszerindítására különálló merevlemezeken.
Igen, lehetséges a kettős rendszerindítás külső merevlemezről. A kettős rendszerindítás két különböző operációs rendszer telepítése egyetlen számítógépre, amely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy kiválassza, melyik operációs rendszert futtassa indításkor.
A külső merevlemezről történő kettős rendszerindításhoz néhány lépést kell követnie. Először is meg kell győződnie arról, hogy a számítógép támogatja a külső merevlemezről történő rendszerindítást. Ennek kiderítéséhez ellenőrizheti a számítógép dokumentációját, vagy végezhet egy gyors Google-keresést.
Ezután létre kell hoznia egy bootolható USB-meghajtót vagy DVD-t, amely a külső merevlemezre telepíteni kívánt operációs rendszert tartalmazza. A bootolható meghajtó létrehozásához olyan eszközt használhat, mint a Rufus vagy az UNetbootin.
Miután elkészült a bootolható meghajtó, csatlakoztassa a külső merevlemezt a számítógéphez, és bootoljon az USB- vagy DVD-meghajtóról. Kövesse az utasításokat az operációs rendszer telepítéséhez a külső merevlemezre.
A telepítés befejezése után ki kell tudnia választani, hogy a számítógép indításakor melyik operációs rendszert indítsa el. Győződjön meg róla, hogy a számítógép BIOS- vagy UEFI-beállításaiban a külső merevlemezt választja ki rendszerindító eszközként.
Ne feledje, hogy a külső merevlemezről történő kettős rendszerindítás kicsit bonyolultabb lehet, mint a belső merevlemezről történő kettős rendszerindítás, és nem biztos, hogy minden helyzetben megfelelő. Ezenkívül az operációs rendszer külső merevlemezről történő futtatása lassabb teljesítményt eredményezhet, mint a belső meghajtóról történő futtatás.