A távoli PC-navigáció titkainak feltárása: A leképezett meghajtók felfedezése a rendszerleíró adatbázis szerkesztésével


Egy távoli számítógép navigálása ijesztő feladat lehet, különösen akkor, ha nem ismeri a különböző beállításokat és konfigurációkat. Az egyik leggyakoribb kihívás, amellyel a felhasználóknak szembe kell nézniük, a hozzárendelt meghajtók megtalálása, amelyek olyan hálózati meghajtók, amelyekhez a helyi számítógépen meghajtóbetűket rendeltek. Ezek a meghajtók nélkülözhetetlenek lehetnek a megosztott fájlok és mappák eléréséhez, de nem mindig láthatók azonnal. Szerencsére a Windows Registry Editor segítségével megkeresheti a hozzárendelt meghajtókat egy távoli számítógépen. Elmondjuk, hogyan.

Először is meg kell nyitnia a helyi számítógépen a Beállítási szerkesztőt. Ehhez nyomja le egyszerre a Windows és az R billentyűt a Futtatás párbeszédpanel megnyitásához. Írja be a mezőbe a „regedit” szót (idézőjelek nélkül), majd nyomja le az Enter billentyűt. Ezzel megnyílik a Registry Editor.

Miután megnyitotta a Registry Editor-t, csatlakoznia kell a távoli számítógép Registry-jéhez. Kattintson a Fájl menüre, és válassza a „Hálózati nyilvántartás csatlakoztatása” lehetőséget. A megjelenő párbeszédpanelen adja meg a távoli PC nevét, majd kattintson az OK gombra. Lehet, hogy meg kell adnia a bejelentkezési adatokat, ha még nincs hitelesítve a távoli PC-n.

Miután csatlakozott a távoli PC beállításjegyzékéhez, el kell navigálnia a megfelelő helyre. A hozzárendelt meghajtók a HKEY_CURRENT_USERNetwork beállítási kulcsban vannak tárolva. Ezt a kulcsot kibontva láthatja a távoli számítógépen jelenleg konfigurált összes hozzárendelt meghajtót.

Minden egyes hozzárendelt meghajtó a Network (Hálózat) kulcs alatt található alkulcsként lesz felsorolva. Az alkulcsok nevei megfelelnek a hozzárendelt meghajtókhoz rendelt meghajtóbetűknek. Ha például a távoli számítógépen van egy „Z” betűjelű hozzárendelt hálózati meghajtó, akkor a Network (Hálózat) kulcs alatt egy „Z” nevű alkulcs lesz látható.

Miután megtalálta a hozzárendelt meghajtókat a távoli számítógép beállításjegyzékében, szükség szerint megtekintheti és módosíthatja a beállításokat. Lehet, hogy például frissítenie kell a hozzárendelt meghajtóhoz való hozzáféréshez használt felhasználónevet és jelszót, vagy meg kell változtatnia az adott meghajtóhoz rendelt meghajtó betűjelét.

Összefoglalva, a leképezett meghajtók felfedezése egy távoli számítógépen kihívást jelenthet, de a Windows Registry Editor segítségével ez egy egyszerű folyamat lehet. Ha ezeket a lépéseket követi, gyorsan megtalálhatja és kezelheti a hozzárendelt meghajtókat egy távoli számítógépen, biztosítva ezzel a fontos fájlokhoz és mappákhoz való hozzáférést.

FAQ
Hogyan távolíthatok el egy hozzárendelt hálózati meghajtót a rendszerleíró adatbázisból?

Egy hozzárendelt hálózati meghajtó eltávolításához a rendszerleíró adatbázisból kövesse az alábbi lépéseket:

1. Nyomja le a Windows billentyű + R billentyűkombinációt a billentyűzeten a Futtatás párbeszédpanel megnyitásához.

2. Írja be a „regedit” szót a Futtatás párbeszédpanelbe, majd nyomja le az Enter billentyűt, vagy kattintson az OK gombra.

3. A Registry Editor ablakban navigáljon a következő helyre: HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerMountPoints2

4. Bontsa ki a MountPoints2 kulcsot az összes hozzárendelt hálózati meghajtó megtekintéséhez.

5. Keresse meg az eltávolítani kívánt meghajtót, és kattintson rá a jobb gombbal.

6. Kattintson a Törlés gombra, és kérésre erősítse meg a műveletet.

7. Zárja be a Registry Editor ablakot.

A fenti lépések elvégzése után a hozzárendelt hálózati meghajtót el kell távolítani a rendszerből. Vegye figyelembe, hogy a rendszerleíró adatbázis szerkesztése kockázatos lehet, ezért mindig érdemes biztonsági másolatot készíteni, mielőtt bármilyen módosítást végezne.

Hol vannak a leképezett meghajtók az Active Directoryban?

A leképezett meghajtók az Active Directoryban nem magában az Active Directoryban, hanem az egyes felhasználói számítógépeken vannak tárolva. Amikor egy felhasználó leképez egy hálózati meghajtót, lényegében egy parancsikont hoz létre egy adott mappához vagy helyre a hálózaton. Ez a parancsikon a felhasználó profiljában tárolódik a számítógépén, és nem látható más felhasználók vagy rendszergazdák számára az Active Directoryban.

Rendszergazdaként megtekintheti és kezelheti az egyes felhasználók hozzárendelt meghajtóit, ha távolról hozzáfér a számítógépükhöz, vagy ha hozzáférést biztosít a számítógépükhöz. Innen megtekintheti a hozzárendelt meghajtókat, és elvégezheti a szükséges módosításokat vagy frissítéseket.

Érdemes megjegyezni, hogy léteznek harmadik féltől származó eszközök, amelyek lehetővé teszik a rendszergazdák számára a hozzárendelt meghajtók központi helyről történő megtekintését és kezelését, de ezek az eszközök nincsenek beépítve magába az Active Directoryba. Ezenkívül egyes hálózati meghajtók automatikusan leképezhetők a csoportházirend segítségével, amely az Active Directoryban kezelhető.

Hogyan érhetek el egy hozzárendelt hálózati meghajtót parancssorból?

Egy hozzárendelt hálózati meghajtó eléréséhez parancssorból az alábbi lépéseket követheti:

1. Nyissa meg a parancssort a Windows billentyű + R billentyűkombináció megnyomásával, majd írja be a „cmd” szót a Futtatás mezőbe. Nyomja le az Enter billentyűt.

2. Ha a parancssor megnyílt, írja be a következő parancsot: net use * \[server][share] /user:[username] [password]

A [server]-t helyettesítse annak a szervernek a nevével, ahol a megosztott mappa található, a [share]-t a megosztott mappa nevével, a [username]-t a felhasználónevével, a [password]-t pedig a jelszavával.

Például, ha a szerver neve „server1” és a megosztott mappa neve „folder1”, a parancs így néz ki: net use * \server1folder1 /user:myusername mypassword

3. Nyomja meg az Entert, és várja meg a parancs befejezését. Ha a kapcsolat sikeres, akkor a következő üzenet jelenik meg: „A parancs sikeresen befejeződött”.

4. A leképezett hálózati meghajtó eléréséhez írja be a meghajtó betűjelét, amelyet egy kettőspont követ (pl. „Z:”), és nyomja le az Entert. Ezzel a megosztott mappa gyökeréhez jut.

5. Most a mappa neve után a „cd” paranccsal navigálhat a kívánt mappához (pl. „cd almappa”).

6. A hozzárendelt hálózati meghajtóról való leválasztáshoz írja be a következő parancsot: net use [drive letter] /delete

A [drive letter] helyett írja be a hozzárendelt hálózati meghajtó betűjelét (pl. „Z:”).

A fenti lépéseket követve elérheti a leképezett hálózati meghajtót a parancssorból.