A több merevlemezes meghajtó ereje:


Sok számítógép-felhasználó dönt úgy, hogy több merevlemezt telepít a rendszerébe különböző okokból, például adatmentés, tárhelybővítés és teljesítménynövelés céljából. A több merevlemezes meghajtók egyik előnye a másodlagos merevlemezről való indítás lehetősége. Ez jól jöhet, ha az elsődleges merevlemez meghibásodik vagy megsérül, és sürgősen hozzá kell férnie az adataihoz. Ebben a cikkben eligazítjuk, hogyan indíthat másodlagos merevlemezről.

1. lépés: Csatlakoztassa a másodlagos merevlemezt

A másodlagos merevlemezről való indításhoz csatlakoztatnia kell a számítógéphez. Ezt megteheti úgy, hogy vagy a számítógépen belül telepíti, vagy külsőleg csatlakoztatja egy USB- vagy SATA-kábelen keresztül. A BIOS-beállítások ellenőrzésével győződjön meg arról, hogy a másodlagos merevlemezt a számítógép felismeri. A BIOS-beállításokat a rendszerindítás során a Delete vagy az F2 billentyű lenyomásával érheti el.

2. lépés: Az indítási sorrend beállítása

Alapértelmezés szerint a számítógép az elsődleges merevlemezről indul, amely az operációs rendszert tartalmazza. A másodlagos merevlemezről való indításhoz a BIOS-beállításokban konfigurálnia kell a rendszerindítási sorrendet. Keresse meg a Boot Order (Indítási sorrend) vagy Boot Priority (Indítási prioritás) lehetőséget, és helyezze a másodlagos merevlemezt a lista elejére. Ez utasítja a számítógépet, hogy először a másodlagos merevlemezről indítson, mielőtt megpróbálna az elsődleges merevlemezről bootolni.

3. lépés: Mentés és kilépés

A rendszerindítási sorrend beállítása után gondoskodjon a módosítások mentéséről és a BIOS-beállítások elhagyásáról. Ezáltal a számítógép újraindul, és a másodlagos merevlemezről fog bootolni. A képernyőn látnia kell a másodlagos merevlemezre telepített operációs rendszert. Ha az operációs rendszer nincs telepítve a másodlagos merevlemezre, akkor telepítenie kell, mielőtt bootolni tudna róla.

4. lépés: Indítás az elsődleges merevlemezről

Ha ismét az elsődleges merevlemezről szeretne bootolni, akkor a BIOS-beállításokban meg kell fordítania a bootolási sorrendet. Helyezze az elsődleges merevlemezt a lista elejére, és mentse el a változtatásokat. Ez arra fogja utasítani a számítógépet, hogy először az elsődleges merevlemezről bootoljon, mielőtt a másodlagos merevlemezről próbálna bootolni.

Összefoglalva, a másodlagos merevlemezről való indítás életmentő lehet, különösen akkor, ha az elsődleges merevlemez meghibásodik vagy megsérül. A fenti lépéseket követve könnyedén elindulhat a másodlagos merevlemezről, és hozzáférhet adataihoz. Ne feledje, hogy a BIOS-beállításokból való kilépés előtt konfigurálja a rendszerindítási sorrendet, és mentse a változtatásokat.

FAQ
Lehet másodlagos meghajtóról bootolni?

Igen, lehetséges másodlagos meghajtóról bootolni. Valójában sok számítógép-felhasználó úgy dönt, hogy a gyorsabb indítási idő és a jobb teljesítmény érdekében az operációs rendszert egy másodlagos meghajtóra, például egy szilárdtest-meghajtóra (SSD) telepíti. A másodlagos meghajtóról történő rendszerindításhoz az indítás során el kell érnie a rendszerindítási beállítások menüt, és elsődleges rendszerindító eszközként ki kell választania a másodlagos meghajtót. A rendszerindítási beállítások menü elérésének konkrét lépései a számítógép gyártójától és modelljétől függően változhatnak, de általában egy bizonyos billentyű (például F12, F2 vagy Esc) megnyomásával járnak az indítási folyamat során. Ha a másodlagos meghajtót elsődleges indítóeszközként választotta ki, a számítógép erről a meghajtóról fog elindulni az elsődleges meghajtó helyett, amelyre az operációs rendszer esetleg telepítve van. Fontos megjegyezni, hogy a másodlagos meghajtóról történő indítás nem érinti az elsődleges meghajtón tárolt adatokat, így továbbra is a szokásos módon hozzáférhet az összes fájlhoz és programhoz.

Hogyan bootolhatok egy második SSD-lemezről?

A második SSD-ről való indításhoz először is meg kell győződnie arról, hogy a számítógép BIOS-a úgy van beállítva, hogy a második SSD-t indítható eszközként ismerje fel. Ehhez kövesse az alábbi lépéseket:

1. Kapcsolja be a számítógépet, és lépjen be a BIOS-beállításba a megfelelő billentyű (általában F2, F10 vagy Delete) megnyomásával a rendszerindítás során.

2. A BIOS-ba belépve navigáljon a Boot vagy Boot Order szakaszhoz.

3. Keresse meg a bootolási sorrend módosításának lehetőségét, és győződjön meg róla, hogy a második SSD bootolható eszközként szerepel.

4. Mentse el a módosításokat, és lépjen ki a BIOS-ból.

5. Indítsa újra a számítógépet, és most már a második SSD-ről kell bootolnia.

Ha bármilyen problémával vagy hibával találkozik a rendszerindítás során, akkor ellenőrizze, hogy a második SSD megfelelően van-e csatlakoztatva és konfigurálva. Ezenkívül előfordulhat, hogy frissítenie kell a BIOS-t, vagy telepítenie kell a második SSD-hez szükséges illesztőprogramokat vagy firmware-frissítéseket. Ha minden más nem sikerül, akkor segítséget kell kérnie egy professzionális számítástechnikai szakembertől vagy a számítógép vagy az SSD gyártójától.

Hogyan indíthatom el a Windowst egy másik meghajtóról?

Ahhoz, hogy a Windows egy másik meghajtóról induljon, meg kell változtatnia a BIOS-beállításokban a rendszerindítási sorrendet. Itt vannak a lépések:

1. Indítsa újra a számítógépet, és lépjen be a BIOS-beállításokba a képernyőn megjelenő billentyű lenyomásával (általában F2 vagy Delete).

2. Navigáljon a Boot menübe a nyílbillentyűkkel.

3. Keresse meg a bootolási sorrend megváltoztatására szolgáló lehetőséget, amelynek neve lehet Boot Sequence, Boot Order vagy valami hasonló.

4. A nyílbillentyűkkel helyezze a lista elejére azt a meghajtót, amelyről bootolni szeretne.

5. Mentse a módosításokat, és lépjen ki a BIOS-beállításokból.

6. A számítógép mostantól a megadott meghajtóról fog bootolni.

Vegye figyelembe, hogy ha több operációs rendszer van telepítve különböző meghajtókra, előfordulhat, hogy egy GRUB-hoz hasonló rendszerindítás-kezelőt kell használnia annak kiválasztásához, hogy melyik meghajtóról induljon.