A számítógép BIOS-ának frissítése fontos feladat, amely javíthatja a rendszer teljesítményét és stabilitását. Ha ASUS alaplapja van, a BIOS firmware frissítéséhez használhatja az AFUDOS segédprogramot. Ez az útmutató végigvezet az AFUDOS használatának lépésein egy ASUS alaplapon.
Mielőtt elkezdené, győződjön meg róla, hogy letöltötte a legújabb BIOS firmware-t az ASUS weboldaláról. Szüksége lesz egy FAT32 formátumú USB flash meghajtóra is, amelyen elegendő hely van a BIOS fájl tárolására. Ha ezek a tételek megvannak, kövesse az alábbi lépéseket.
1. lépés: Indítható USB-meghajtó létrehozása
Helyezze be az USB flash-meghajtót a számítógépbe, és nyissa meg a Windows parancssorát. Írja be a „diskpart” szót, és nyomja meg az Entert. Ez megnyit egy új ablakot. Írja be a „list disk” parancsot, hogy megjelenjen a számítógépéhez csatlakoztatott lemezek listája. Határozza meg az USB flash meghajtó lemezszámát, és írja be a „select disk X” (ahol X az USB flash meghajtó száma) parancsot. Ezután írja be a „clean” parancsot a meghajtón lévő összes adat törléséhez. Írja be a „create partition primary” parancsot, hogy új partíciót hozzon létre a meghajtón. Végül írja be a „format fs=fat32 quick” parancsot a meghajtó FAT32 formátumúvá formázásához.
2. lépés: A BIOS-fájl másolása az USB-meghajtóra
Másolja a letöltött BIOS-fájlt az USB-pendrive gyökérkönyvtárába. Győződjön meg róla, hogy a fájl az ASUS weboldalának utasításai szerint helyesen van elnevezve.
3. lépés: Belépés a BIOS-beállításba
Indítsa újra a számítógépet, és nyomja meg a billentyűt (általában F2 vagy Delete) a BIOS-beállításba való belépéshez. Navigáljon a „Speciális” fülre, és válassza az „ASUS EZ Flash Utility” lehetőséget. Nyomja meg az „Enter” gombot.
4. lépés: A BIOS firmware frissítése
Válassza ki az USB-meghajtót az elérhető meghajtók listájából, és nyomja meg az „Enter” gombot. Az AFUDOS segédprogram betöltődik és megjelenik egy parancssor. Írja be az „afudos /i[fájlnév]” parancsot (a [fájlnév] helyébe a BIOS-fájl nevét írja), majd nyomja meg az „Enter” billentyűt. A segédprogram megkezdi a BIOS firmware frissítését. Ne kapcsolja ki a számítógépet, és ne szakítsa meg a folyamatot, amíg az be nem fejeződik.
A frissítés befejezése után indítsa újra a számítógépet, és lépjen be ismét a BIOS beállításokba. Ellenőrizze, hogy a BIOS verziója a legújabb verzióra frissült-e. Gratulálunk, sikeresen frissítette az ASUS BIOS firmware-t az AFUDOS segítségével!
Az ASUS BIOS frissítésének kikényszerítéséhez a következő lépéseket követheti:
1. Először töltse le a legújabb BIOS-frissítési fájlt az ASUS weboldaláról. Győződjön meg róla, hogy az alaplap megfelelő modelljét és verzióját választotta ki.
2. Mentse a BIOS frissítési fájlt egy USB flash meghajtóra.
3. Helyezze be az USB flash meghajtót a számítógépbe, és indítsa újra a rendszert.
4. Lépjen be a BIOS-beállításba a rendszer indításakor a megfelelő billentyű (általában Del vagy F2) megnyomásával.
5. Ha belépett a BIOS-beállításba, navigáljon a „Speciális” fülre, és válassza az „Easy Flash indítása” lehetőséget.
6. Válassza ki az USB flash meghajtót, ahová a BIOS frissítési fájlt mentette, és válassza ki a fájlt.
7. Kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat a BIOS frissítési folyamat befejezéséhez.
Megjegyzés: Fontos, hogy a BIOS frissítési folyamat alatt biztosítsa a számítógép stabil áramellátását. Bármilyen megszakítás vagy hiba a frissítési folyamat során komoly károkat okozhat a rendszerben. Ezért ajánlott UPS (szünetmentes tápegység) vagy feltöltött akkumulátorral rendelkező laptop használata a BIOS frissítési folyamat alatt.
Az ASUS alaplap BIOS-ának frissítése segíthet javítani a rendszer stabilitását és teljesítményét, és ez egy viszonylag egyszerű folyamat. Az alábbiakban ismertetjük a BIOS frissítésének lépéseit pendrive segítségével:
1. Látogasson el az ASUS weboldalára, és navigáljon az alaplapmodellhez tartozó támogatási oldalra.
2. Keresse meg a legújabb BIOS-frissítési fájlt, és töltse le a számítógépére.
3. Helyezzen be egy üres USB flash meghajtót a számítógépébe, és formázza FAT32 formátumúra.
4. Csomagolja ki a BIOS-frissítési fájlt a pendrive gyökérkönyvtárába.
5. Indítsa újra a számítógépet, és lépjen be a BIOS-beállításba a megfelelő billentyű (általában F2, Delete vagy F12) megnyomásával a rendszerindítás során.
6. A BIOS beállításban navigáljon az „Eszközök” vagy a „Speciális” fülre, és válassza az „EZ Flash” vagy a „Flash Utility” lehetőséget.
7. Kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat a BIOS frissítési fájl kiválasztásához a flash meghajtóról, és indítsa el a frissítési folyamatot.
8. Várja meg, amíg a frissítés befejeződik (ez több percet is igénybe vehet), és a frissítési folyamat alatt ne kapcsolja ki a számítógépet, illetve ne válassza le a tápellátást.
9. A frissítés befejezése után indítsa újra a számítógépet, és lépjen be ismét a BIOS beállításokba, hogy ellenőrizze, hogy a BIOS verzió frissült.
Fontos megjegyezni, hogy a BIOS frissítése kockázatos lehet, és ha helytelenül végzi, helyrehozhatatlan károkat okozhat az alaplapon. Ezért ajánlott csak akkor frissíteni a BIOS-t, ha konkrét problémákat tapasztal, vagy ha a frissítés kritikus biztonsági javításokat vagy funkcióbővítéseket tartalmaz. Ezenkívül mindig érdemes biztonsági másolatot készíteni a jelenlegi BIOS-ról, mielőtt megkísérli a frissítést.
A BIOS frissítése DOS USB-ről néhány lépést igényel. Az alábbiakban a BIOS DOS USB-ről történő frissítéséhez szükséges lépéseket ismertetjük:
1. lépés: Töltse le a BIOS frissítési fájlt, és mentse el egy USB flash meghajtóra.
2. lépés: Helyezze be az USB flash meghajtót a számítógép USB-portjába.
3. lépés: Indítsa újra a számítógépet, és lépjen be a BIOS-beállításba.
4. lépés: A BIOS-beállításban navigáljon a Boot menübe.
5. lépés: Módosítsa a rendszerindítási sorrendet úgy, hogy az USB flash meghajtóról induljon.
6. lépés: Mentse a módosításokat, és lépjen ki a BIOS-beállításból.
7. lépés: Indítsa újra a számítógépet, és bootoljon az USB flash meghajtóról.
8. lépés: Miután a számítógép elindult az USB flash meghajtóról, kövesse a képernyőn megjelenő utasításokat a BIOS frissítéséhez.
9. lépés: Miután a BIOS frissítése befejeződött, indítsa újra a számítógépet, hogy a módosítások hatályba lépjenek.
Fontos megjegyezni, hogy a BIOS frissítése kockázatos lehet, ezért ajánlott meggyőződni arról, hogy a BIOS frissítése szükséges-e, és gondosan követni a gyártó utasításait. Ezenkívül ajánlott biztonsági másolatot készíteni a fontos adatokról a BIOS frissítése előtt.