Első lépések az SQLite-tal az Ubuntuban


Az SQLite egy népszerű, nyílt forráskódú, könnyű és önálló adatbázis-motor, amelyet a fejlesztők széles körben használnak robusztus és skálázható alkalmazások készítéséhez. Könnyen használható, hatékony és minimális konfigurációt igényel, így ideális választás kis és közepes méretű projektekhez. Ebben a cikkben végigvezetjük az SQLite Ubuntuban történő telepítésének és használatának lépésein.

Telepítés

Az SQLite telepítéséhez Ubuntuban meg kell nyitnia egy terminálablakot, és be kell írnia a következő parancsot:

„`

sudo apt-get update

sudo apt-get install sqlite3

„„

Ez letölti és telepíti az SQLite-ot az Ubuntu gépére. A telepítés befejezése után a következő parancs beírásával ellenőrizheti a telepített SQLite verzióját:

„`

sqlite3 –version

„`

Adatbázis létrehozása

Az SQLite telepítése után a következő lépés egy új adatbázis fájl létrehozása. Az adatbázis létrehozásához meg kell nyitni egy terminálablakot, és be kell írni a következő parancsot:

„„

sqlite3 mydatabase.db

„„

Ez létrehoz egy új adatbázisfájlt mydatabase.db néven az aktuális könyvtárban. A mydatabase-t tetszőleges névvel helyettesítheti. Az adatbázis létrehozása után elkezdheti használni az SQLite-ot táblák hozzáadására és adatok beszúrására az adatbázisba.

Táblák létrehozása

Új tábla létrehozásához az SQLite-ban a CREATE TABLE utasítást kell használnia. Az új tábla létrehozásának szintaxisa a következő:

„„

CREATE TABLE tablename (

column1 adattípus,

column2 adattípus,

column3 adattípus,

…..

);

„„

Itt a tablename a táblázat neve, az oszlop1, oszlop2, oszlop3 stb. pedig a táblázat oszlopainak neve. A datatype helyettesíthető az egyes oszlopok megfelelő adattípusával.

Adatok beszúrása

Az SQLite-ban egy táblába adatok beszúrásához az INSERT INTO utasítást kell használnunk. Az adatok táblába történő beszúrásának szintaxisa a következő:

„`

INSERT INTO tablename (column1, column2, column3, …..) VALUES (value1, value2, value3, …..);

„`

Itt a tablename a táblázat neve, az column1, column2, column3 stb. pedig a táblázat oszlopainak neve. Az érték1, érték2, érték3 stb. értékeket az egyes oszlopok megfelelő értékeivel helyettesítheti.

Összegzés

Ebben a cikkben megmutattuk, hogyan telepítheti és használhatja az SQLite-ot Ubuntuban. Most már létrehozhat egy új adatbázisfájlt, hozzáadhat táblákat és beszúrhat adatokat az adatbázisba. Az SQLite egy nagy teljesítményű és könnyen használható adatbázis-motor, amely segítségével robusztus és skálázható alkalmazásokat építhet. Könnyű súlyának és önellátó jellegének köszönhetően ideális választás kis és közepes méretű projektekhez.

FAQ
Hogyan használjuk az SQLite-ot terminálban?

Az SQLite egy könnyű és könnyen használható adatbázis-kezelő rendszer, amelyet széles körben használnak számos programozási nyelven, többek között Pythonban, Java-ban és Ruby-ban. Az SQLite terminálban is használható, ami kényelmes lehetőséget biztosít azoknak a fejlesztőknek, akik inkább parancssori eszközökkel dolgoznak.

Az SQLite terminálban történő használatának lépései a következők:

1. Telepítse az SQLite-ot: Ha még nincs telepítve az SQLite a számítógépére, letöltheti az SQLite weboldaláról (https://www.sqlite.org/download.html). Miután letöltötte az operációs rendszerének megfelelő verziót, kövesse a telepítési utasításokat, hogy telepítse a számítógépére.

2. Nyissa meg a terminált: Az SQLite terminálban történő használatához meg kell nyitnia egy parancssor- vagy terminálablakot. Windowson ezt a Windows billentyű + R billentyűkombináció megnyomásával, a Futtatás párbeszédpanelbe a „cmd” beírásával és az Enter megnyomásával teheti meg. Mac számítógépen a Terminal alkalmazást úgy nyithatja meg, hogy megnyomja a Command + Space billentyűkombinációt, a Spotlight ablakba beírja a „Terminal” szót, majd megnyomja az Enter billentyűt.

3. Navigáljon az SQLite könyvtárba: Miután megnyitotta a terminál ablakot, navigáljon abba a könyvtárba, ahová az SQLite telepítve van. Ehhez általában a „cd” parancsot kell használni a könyvtárváltáshoz. Windows alatt például a „cd C:Program FilesSQLite” parancsot írja be, hogy az SQLite könyvtárba navigáljon.

4. Nyisson meg egy adatbázist: Egy SQLite adatbázis megnyitásához a terminálban használja az „sqlite3” parancsot, amelyet az adatbázisfájl neve követ. Ha például az aktuális könyvtárban van egy „mydatabase.db” nevű adatbázisfájl, akkor a megnyitásához írja be az „sqlite3 mydatabase.db” parancsot.

5. SQLite parancsok használata: Miután megnyitott egy adatbázist a terminálban, SQLite parancsokat használhat az adatokkal való interakcióhoz. Néhány gyakori parancs a következő: „SELECT” adatok lekérdezésére egy táblázatból, „INSERT” adatok hozzáadására egy táblázathoz, és „UPDATE” a meglévő adatok módosítására. Az SQLite parancsok teljes listája megtalálható az SQLite dokumentációban (https://www.sqlite.org/lang.html).

6. Zárja be az adatbázist: Ha befejezte az adatbázissal való munkát a terminálban, bezárhatja azt a „.exit” beírásával vagy a Ctrl + D billentyűkombinációval. Ezzel bezárja az adatbázist, és visszatér a parancssorba.

Összességében az SQLite terminálban történő használata egyszerű folyamat, amely nagyon hasznos lehet a parancssori eszközöket előnyben részesítő fejlesztők számára. Ha követi ezeket a lépéseket, megnyithat egy SQLite adatbázist a terminálban, SQLite parancsokat használhat az adatokkal való interakcióhoz, és bezárhatja az adatbázist, ha végzett.

Honnan tudom, hogy az SQLite telepítve van-e az Ubuntun?

Annak ellenőrzéséhez, hogy az SQLite telepítve van-e az Ubuntun, a következő parancsot használhatja a terminálban:

„`

sqlite3 –version

„`

Ez a parancs ellenőrzi, hogy az SQLite telepítve van-e a rendszerén, és megjeleníti a verzióinformációt, ha telepítve van. Ha az SQLite nincs telepítve a rendszerére, akkor a következő paranccsal telepítheti:

„„

sudo apt-get install sqlite3

„„

Ez a parancs telepíti az SQLite-ot az Ubuntu rendszerére. A telepítés után használhatja az SQLite-ot az adatbázis igényeihez.