Excel tippek: A feltételes formázás művészetének elsajátítása


A feltételes formázás az Excel egyik leghatékonyabb eszköze. Lehetővé teszi a cellák automatikus formázását azok tartalma alapján, megkönnyítve ezzel a fontos adatok kiemelését vagy a tendenciák azonosítását. A feltételes formázás egyik leggyakoribb típusa az if/otherwise utasítás. Ebben a cikkben megnézzük, hogyan kell if/otherwise utasítást írni az Excelben.

Először is határozzuk meg, hogy mi az if/otherwise utasítás. Lényegében egy olyan képlet, amely egy adott feltételt ellenőriz, majd egy értéket ad vissza, ha a feltétel igaz, és egy másik értéket, ha a feltétel hamis. Például egy bizonyos formázási szabályt szeretne alkalmazni azokra a cellákra, amelyek egy bizonyos értéket tartalmaznak, vagy ki szeretné emelni azokat a cellákat, amelyek egy bizonyos küszöbérték felett vagy alatt vannak.

Az Excelben az if/otherwise utasítás megírásához az IF függvényt kell használnia. Az IF függvény szintaxisa a következő:

=IF(feltétel, value_if_true, value_if_false)

Az első argumentum, a „feltétel”, az elvégzendő logikai teszt. Ez lehet bármilyen formula vagy kifejezés, amely TRUE vagy FALSE értéket ad. A második argumentum, „value_if_true”, az az érték, amelyet vissza szeretnénk adni, ha a feltétel igaz. A harmadik argumentum, „value_if_false”, az az érték, amelyet akkor kell visszaadni, ha a feltétel hamis.

Tegyük fel például, hogy van egy számokat tartalmazó oszlopunk, és minden olyan cellát ki akarunk emelni, amelyik 100-nál nagyobb. Így írja meg az if/otherwise utasítást:

1. Jelölje ki azt a cellatartományt, amelyre a formázást alkalmazni kívánja.

2. Kattintson a „Főoldal” lapon a „Feltételes formázás” gombra.

3. Válassza a „Cellák kiemelési szabályai”, majd a „Nagyobb, mint” lehetőséget.

4. Az „Érték” mezőbe írja be a „100” értéket (idézőjelek nélkül).

5. Kattintson a „Formázás” gombra, és válassza ki az alkalmazni kívánt formázást.

6. Kattintson az „OK” gombra a formázás alkalmazásához.

Ebben az esetben az Excel egy if/otherwise utasítást használ a színfalak mögött. A feltétel a „nagyobb-e a cella 100-nál?”, az value_if_true a „alkalmazza a formázást”, az value_if_false pedig a „ne csináljon semmit”.

Az if/otherwise utasítások használatának számos más módja is létezik az Excelben. Használhatja őket például az értékesítési célokon alapuló bónuszok kiszámítására, a kedvezményre való jogosultság meghatározására vagy a hibákat tartalmazó cellák kiemelésére. Egy kis gyakorlással a feltételes formázás mesterévé válhat, és Excel-ismereteit a következő szintre emelheti.

FAQ
Hogyan használja az if for 3 feltételeket az Excelben?

Az if for 3 feltételhez való használatához az Excelben a beágyazott if függvényt használhatja. Ez a függvény lehetővé teszi, hogy több feltételt teszteljen, és a tesztek eredményei alapján különböző értékeket adjon vissza.

Íme az egymásba ágyazott if utasítás szintaxisa:

=IF(condition1, value_if_true1, IF(condition2, value_if_true2, value_if_false))

Az első feltételt teszteljük, és ha igaz, akkor a megfelelő értéket adjuk vissza. Ha hamis, a függvény a következő feltételre lép, és így tovább. A végső value_if_false argumentum akkor kerül vissza, ha egyik feltétel sem igaz.

Tegyük fel például, hogy az A oszlopban értékesítési adatok vannak, és az értékük alapján „Alacsony”, „Közepes” vagy „Magas” kategóriába akarjuk sorolni az értékesítéseket. Használhatja a következő egymásba ágyazott if utasítást:

=IF(A1<1000, "Alacsony",IF(A1<5000, "Közepes", "Magas"))

Ez az utasítás azt vizsgálja, hogy az A1 cellában lévő érték kisebb-e 1000-nél. Ha igen, akkor az „Alacsony” értéket kapja vissza. Ha nem, akkor a következő feltételt (A1<5000) vizsgálja. Ha ez igaz, akkor a "Medium" értéket kapjuk vissza. Ha egyik feltétel sem igaz, akkor a "High" értéket kapjuk vissza.

Megjegyezzük, hogy a további feltételek teszteléséhez további egymásba ágyazott if utasításokat is hozzáadhatunk, de ez nehézkessé és nehezen kezelhetővé válhat. Általánosságban elmondható, hogy a legjobb, ha az egymásba ágyazott if utasításokat a lehető legkevesebbre csökkentjük, és alternatív megoldásokat keresünk, ha túl sok if utasítással találkozunk.

Hogyan írjon IF THEN utasítást az Excelben több feltétellel?

Ha több feltétellel rendelkező IF THEN utasítást kell írnia az Excelben, akkor használhatja a beágyazott IF függvényt. Ez a függvény lehetővé teszi, hogy több feltételt teszteljen, és az egyes tesztek eredménye alapján különböző eredményeket adjon vissza.

A beágyazott IF függvény szintaxisa a következő:

=IF(condition1, value_if_true1, IF(condition2, value_if_true2, value_if_false2))

Ebben a képletben a feltétel1 az első tesztelni kívánt feltétel, a value_if_true1 az az eredmény, amelyet akkor kell visszaadni, ha a feltétel1 igaz, a feltétel2 a második tesztelni kívánt feltétel, a value_if_true2 az az eredmény, amelyet akkor kell visszaadni, ha a feltétel2 igaz, és a value_if_false2 az az eredmény, amelyet akkor kell visszaadni, ha a feltétel2 hamis.

A képleten belül további IF függvények egymásba ágyazásával további feltételeket adhat hozzá. Ha például három feltételt szeretne tesztelni, a következő képletet használhatja:

=IF(condition1, value_if_true1, IF(condition2, value_if_true2, IF(condition3, value_if_true3, value_if_false3))))

Ezzel a képlettel az Excel először az 1. feltételt teszteli. Ha igaz, akkor az érték_if_igaz1 értéket adja vissza. Ha hamis, akkor továbblép a 2. feltételre. Ha a 2. feltétel igaz, akkor a value_if_true2 értéket adja vissza. Ha hamis, akkor továbblép a 3. feltételre. Ha a 3. feltétel igaz, akkor a value_if_true3 értéket adja vissza. Ha hamis, akkor a value_if_false3 értéket adja vissza.

Hogyan írjunk if then utasítást?

A számvitelben és a könyvelésben az „if-then” utasítás egy olyan logikai utasítás, amelyet egy feltétel tesztelésére és egy adott művelet végrehajtására használnak annak alapján, hogy a feltétel igaz-e vagy sem. Az if-then utasítás alapvető szintaxisa a következő:

Ha [feltétel] Akkor [művelet]

A feltétel egy logikai kifejezés, amely igaz vagy hamis értéket ad. A művelet az a kód, amelyet akkor kell végrehajtani, ha a feltétel igaz.

Tegyük fel például, hogy egy if-then utasítást szeretnénk írni, amely ellenőrzi, hogy egy ügyfél kifizette-e a számláját. Valami ilyesmit írhatna:

Ha [az ügyfél kifizette a számlát] Akkor [követelésegyenleg frissítése]

Ebben a példában a feltétel a „az ügyfél kifizette a számlát”, a művelet pedig a „követelésegyenleg frissítése”. Ha a feltétel igaz (azaz az ügyfél kifizette a számláját), akkor a művelet végrehajtásra kerül (azaz a követelések egyenlege frissül). Ha a feltétel hamis (azaz az ügyfél nem fizette ki a számláját), akkor a művelet nem kerül végrehajtásra.

Az if-then utasítás megírásakor fontos, hogy a feltétel megfelelően legyen formázva, és a művelet megfeleljen a vizsgált feltételnek. Ezenkívül jó gyakorlat, ha egy „else” utasítás is szerepel az olyan helyzetek kezelésére, amikor a feltétel hamis. Az if-then-else utasítás szintaxisa a következő:

Ha [feltétel] Akkor [művelet] Máskülönben [alternatív művelet]

Ebben az esetben, ha a feltétel igaz, akkor az „akkor” művelet kerül végrehajtásra. Ha a feltétel hamis, akkor az „else” művelet kerül végrehajtásra.