Ha Ön is olyan, mint a legtöbb ember, valószínűleg sok fájlja van szétszórva a számítógépén, és nehéz lehet számon tartani őket. A probléma megoldásában segíthet, ha listát készít egy adott mappában lévő összes fájlról, és a könnyebb kezelés érdekében importálja azt az Excel programba. Ezt a következőképpen teheti meg:
Kezdetnek nyissa meg a parancssort a Windows Start menüjének keresősávjába a „cmd” beírásával. Miután megnyílt a parancssor ablak, navigáljon ahhoz a mappához, amelyhez listát szeretne létrehozni. Ha például a „Documents” mappában található összes fájl listáját szeretné létrehozni, írja be a „cd C:Users[felhasználónév]Documents” parancsot, majd nyomja le az Entert. Ezzel a könyvtár a Dokumentumok mappára változik.
Ezután írja be a „dir /b > filelist.txt” parancsot, és nyomja meg az Entert. Ez létrehoz egy „filelist.txt” nevű szöveges fájlt, amely a mappában lévő összes fájl listáját tartalmazza. A „/b” opció utasítja a dir parancsot, hogy csak a fájlneveket jelenítse meg, minden más információ, például a fájl mérete vagy a létrehozás dátuma nélkül.
Most, hogy elkészítette a fájllistát, importálhatja azt az Excelbe. Nyissa meg az Excelt, és kattintson az „Adatok” fülre, majd válassza a „Szövegből/CSV-ből” lehetőséget az „Adatok kinyerése és átalakítása” szakaszban. Navigáljon a mappához, ahová a „filelist.txt” fájlt mentette, és válassza ki, majd kattintson az „Importálás” gombra.
Miután importálta a fájllistát, észreveheti, hogy a fájlnevek mind egy oszlopban vannak, és nincsenek fejlécek. A lista könnyebb olvashatósága és kezelése érdekében a fájlneveket két oszlopra oszthatja az „Adatok” fül alatt található „Szöveg oszlopokká” funkcióval. Először válassza ki a fájlneveket tartalmazó oszlopot, majd kattintson a „Szövegből oszlopokba” gombra. A megjelenő varázslóban válassza a „Határolt” lehetőséget, majd kattintson a „Tovább” gombra. A következő képernyőn válassza ki a „Space” (szóköz) jelölést elválasztó elemként, és győződjön meg róla, hogy az előnézetben a fájlnevek két oszlopra szétválasztva jelennek meg. Kattintson a „Befejezés” gombra a folyamat befejezéséhez.
Végül az oszlopokhoz fejléceket adhat, hogy egyértelművé tegye, milyen információk jelennek meg. Egyszerűen válassza ki a táblázat felső sorát, és írja be a kívánt fejléceket.
Összefoglalva, a Windows mappában lévő fájlok listájának létrehozása és az Excelbe történő importálása hasznos módja lehet a fájlok nyomon követésének és hatékonyabb rendszerezésének. Ha ezeket a lépéseket követi, gyorsan és egyszerűen létrehozhat egy fájllistát és importálhatja azt az Excelbe a jobb kezelés érdekében.
Igen, az alábbi lépéseket követve átmásolhatja a mappanevek listáját az Excelbe:
1. Nyissa meg a mappát, amely a másolni kívánt mappanevek listáját tartalmazza.
2. Jelölje ki az összes másolni kívánt mappanevet a „Shift” billentyű lenyomva tartásával, majd kattintson az egyes mappanevekre.
3. Kattintson a jobb gombbal a kiválasztott mappanevekre, és válassza a „Másolás” lehetőséget a legördülő menüből.
4. Nyisson meg egy új vagy meglévő Excel munkalapot, ahová a mappaneveket be szeretné illeszteni.
5. Kattintson arra a cellára, ahol a mappanevek beillesztését el szeretné kezdeni.
6. Kattintson a jobb gombbal a cellára, és válassza a „Beillesztés” lehetőséget a legördülő menüből.
7. A mappanevek mappából másolt listája beillesztésre kerül az Excel munkalapba.
8. Ezután a cellák kijelölésével és az Excelben rendelkezésre álló formázási lehetőségek használatával tetszés szerint formázhatja a mappanevek listáját.
Megjegyzés: Ha az egyes mappák teljes elérési útvonalát (azaz az egyes mappák elérési útvonalát a számítógépen) szeretné bemásolni, akkor ezt megteheti a „Shift” billentyű lenyomva tartásával és a jobb gombbal a mappa minden egyes mappájának nevére kattintva. Ezután válassza a legördülő menüből a „Másolás útvonalként” lehetőséget, és illessze be az útvonalakat az Excelbe a fent leírtak szerint.
Egy mappában és almappákban található összes fájl listáját többféleképpen is átveheti az Excelbe, de az egyik legegyszerűbb módszer a Windows parancssor használatával érhető el.
Az alábbi lépéseket kell követni:
1. Nyissa meg a parancssort a Windows keresősávjába a „cmd” beírásával, majd kattintson a „Command Prompt” alkalmazásra.
2. Navigáljon ahhoz a mappához, ahol a keresést el szeretné indítani. Ezt megteheti a „cd” beírásával, majd a mappa elérési útvonalának beírásával, vagy a „cd” parancs használatával, majd a mappára kattintva és azt a Command Prompt ablakba húzva beillesztheti az elérési utat.
3. Ha a megfelelő mappában van, írja be a következő parancsot, és nyomja le az Entert:
dir /s /b > filelist.txt
Ez a parancs felsorolja az aktuális mappában és almappáiban (/s) található összes fájlt, anélkül, hogy bármilyen más információt, például dátumot vagy méretet (/b) tartalmazna, és az eredményeket egy „filelist.txt” nevű szöveges fájlba menti ugyanabban a mappában. A fájl neve tetszőleges lehet, csak a „.txt” kiterjesztést kell hozzáadni.
4. Nyissa meg az Excel programot, és hozzon létre egy új munkafüzetet.
5. Az első cellába (A1) írja be a „Fájlnév” vagy bármilyen más tetszőleges fejlécet.
6. Menjen az Excel szalag „Adatok” lapjára, és kattintson a „Szövegből/CSV-ből” gombra.
7. Navigáljon arra a mappára, ahová a „filelist.txt” fájlt mentette, és válassza ki.
8. A felbukkanó „Szövegimportálás varázslóban” válassza a „Delimited” fájltípust, majd kattintson a „Tovább” gombra.
9. Törölje a jelölőnégyzeteket a „Tab” kivételével, és győződjön meg arról, hogy a szöveg minősítője „None” (Nincs) értékre van állítva. Ezután kattintson a „Tovább” gombra.
10. Válassza ki az „Általános” oszlop adatformátumát, majd kattintson a „Befejezés” gombra.
11. Az „Import Data” ablakban válassza a „Table” (Táblázat) importálási lehetőséget, és válassza ki, hogy az adatokat hova szeretné elhelyezni a munkafüzetben. Kattintson az „OK” gombra.
12. Voila! Most már rendelkeznie kell a mappában és az almappákban található összes fájlnév listájával, szépen elrendezve az Excelben.
Vegye figyelembe, hogy ez a módszer csak a fájlneveket listázza, nem pedig azok elérési útvonalát vagy helyét. Ha ezekre az információkra is szüksége van, módosíthatja a parancssori parancsot, hogy a teljes elérési utakat is tartalmazza, a következőre módosítva:
dir /s /b /a-d > filelist.txt
A „/a-d” paraméter kizárja a könyvtárneveket a listából, így csak a fájlneveket kapja meg a teljes elérési útvonallal együtt.