Fájlok rendszerezése:


Ha Ön is olyan, mint a legtöbb ember, valószínűleg sok fájlja van szétszórva a számítógépén, és nehéz lehet számon tartani őket. A probléma megoldásában segíthet, ha listát készít egy adott mappában lévő összes fájlról, és a könnyebb kezelés érdekében importálja azt az Excel programba. Ezt a következőképpen teheti meg:

1. lépés: Nyissa meg a parancssort

Kezdetnek nyissa meg a parancssort a Windows Start menüjének keresősávjába a „cmd” beírásával. Miután megnyílt a parancssor ablak, navigáljon ahhoz a mappához, amelyhez listát szeretne létrehozni. Ha például a „Documents” mappában található összes fájl listáját szeretné létrehozni, írja be a „cd C:Users[felhasználónév]Documents” parancsot, majd nyomja le az Entert. Ezzel a könyvtár a Dokumentumok mappára változik.

2. lépés: A fájllista létrehozása

Ezután írja be a „dir /b > filelist.txt” parancsot, és nyomja meg az Entert. Ez létrehoz egy „filelist.txt” nevű szöveges fájlt, amely a mappában lévő összes fájl listáját tartalmazza. A „/b” opció utasítja a dir parancsot, hogy csak a fájlneveket jelenítse meg, minden más információ, például a fájl mérete vagy a létrehozás dátuma nélkül.

3. lépés: A szöveges fájl megnyitása az Excelben

Most, hogy elkészítette a fájllistát, importálhatja azt az Excelbe. Nyissa meg az Excelt, és kattintson az „Adatok” fülre, majd válassza a „Szövegből/CSV-ből” lehetőséget az „Adatok kinyerése és átalakítása” szakaszban. Navigáljon a mappához, ahová a „filelist.txt” fájlt mentette, és válassza ki, majd kattintson az „Importálás” gombra.

4. lépés: Az adatok megtisztítása

Miután importálta a fájllistát, észreveheti, hogy a fájlnevek mind egy oszlopban vannak, és nincsenek fejlécek. A lista könnyebb olvashatósága és kezelése érdekében a fájlneveket két oszlopra oszthatja az „Adatok” fül alatt található „Szöveg oszlopokká” funkcióval. Először válassza ki a fájlneveket tartalmazó oszlopot, majd kattintson a „Szövegből oszlopokba” gombra. A megjelenő varázslóban válassza a „Határolt” lehetőséget, majd kattintson a „Tovább” gombra. A következő képernyőn válassza ki a „Space” (szóköz) jelölést elválasztó elemként, és győződjön meg róla, hogy az előnézetben a fájlnevek két oszlopra szétválasztva jelennek meg. Kattintson a „Befejezés” gombra a folyamat befejezéséhez.

Végül az oszlopokhoz fejléceket adhat, hogy egyértelművé tegye, milyen információk jelennek meg. Egyszerűen válassza ki a táblázat felső sorát, és írja be a kívánt fejléceket.

Összefoglalva, a Windows mappában lévő fájlok listájának létrehozása és az Excelbe történő importálása hasznos módja lehet a fájlok nyomon követésének és hatékonyabb rendszerezésének. Ha ezeket a lépéseket követi, gyorsan és egyszerűen létrehozhat egy fájllistát és importálhatja azt az Excelbe a jobb kezelés érdekében.

FAQ
Át tudja másolni a mappanevek listáját az Excelbe?

Igen, az alábbi lépéseket követve átmásolhatja a mappanevek listáját az Excelbe:

1. Nyissa meg a mappát, amely a másolni kívánt mappanevek listáját tartalmazza.

2. Jelölje ki az összes másolni kívánt mappanevet a „Shift” billentyű lenyomva tartásával, majd kattintson az egyes mappanevekre.

3. Kattintson a jobb gombbal a kiválasztott mappanevekre, és válassza a „Másolás” lehetőséget a legördülő menüből.

4. Nyisson meg egy új vagy meglévő Excel munkalapot, ahová a mappaneveket be szeretné illeszteni.

5. Kattintson arra a cellára, ahol a mappanevek beillesztését el szeretné kezdeni.

6. Kattintson a jobb gombbal a cellára, és válassza a „Beillesztés” lehetőséget a legördülő menüből.

7. A mappanevek mappából másolt listája beillesztésre kerül az Excel munkalapba.

8. Ezután a cellák kijelölésével és az Excelben rendelkezésre álló formázási lehetőségek használatával tetszés szerint formázhatja a mappanevek listáját.

Megjegyzés: Ha az egyes mappák teljes elérési útvonalát (azaz az egyes mappák elérési útvonalát a számítógépen) szeretné bemásolni, akkor ezt megteheti a „Shift” billentyű lenyomva tartásával és a jobb gombbal a mappa minden egyes mappájának nevére kattintva. Ezután válassza a legördülő menüből a „Másolás útvonalként” lehetőséget, és illessze be az útvonalakat az Excelbe a fent leírtak szerint.

Hogyan lehet egy mappában és az almappákban található összes fájl listáját Excelbe átvinni?

Egy mappában és almappákban található összes fájl listáját többféleképpen is átveheti az Excelbe, de az egyik legegyszerűbb módszer a Windows parancssor használatával érhető el.

Az alábbi lépéseket kell követni:

1. Nyissa meg a parancssort a Windows keresősávjába a „cmd” beírásával, majd kattintson a „Command Prompt” alkalmazásra.

2. Navigáljon ahhoz a mappához, ahol a keresést el szeretné indítani. Ezt megteheti a „cd” beírásával, majd a mappa elérési útvonalának beírásával, vagy a „cd” parancs használatával, majd a mappára kattintva és azt a Command Prompt ablakba húzva beillesztheti az elérési utat.

3. Ha a megfelelő mappában van, írja be a következő parancsot, és nyomja le az Entert:

dir /s /b > filelist.txt

Ez a parancs felsorolja az aktuális mappában és almappáiban (/s) található összes fájlt, anélkül, hogy bármilyen más információt, például dátumot vagy méretet (/b) tartalmazna, és az eredményeket egy „filelist.txt” nevű szöveges fájlba menti ugyanabban a mappában. A fájl neve tetszőleges lehet, csak a „.txt” kiterjesztést kell hozzáadni.

4. Nyissa meg az Excel programot, és hozzon létre egy új munkafüzetet.

5. Az első cellába (A1) írja be a „Fájlnév” vagy bármilyen más tetszőleges fejlécet.

6. Menjen az Excel szalag „Adatok” lapjára, és kattintson a „Szövegből/CSV-ből” gombra.

7. Navigáljon arra a mappára, ahová a „filelist.txt” fájlt mentette, és válassza ki.

8. A felbukkanó „Szövegimportálás varázslóban” válassza a „Delimited” fájltípust, majd kattintson a „Tovább” gombra.

9. Törölje a jelölőnégyzeteket a „Tab” kivételével, és győződjön meg arról, hogy a szöveg minősítője „None” (Nincs) értékre van állítva. Ezután kattintson a „Tovább” gombra.

10. Válassza ki az „Általános” oszlop adatformátumát, majd kattintson a „Befejezés” gombra.

11. Az „Import Data” ablakban válassza a „Table” (Táblázat) importálási lehetőséget, és válassza ki, hogy az adatokat hova szeretné elhelyezni a munkafüzetben. Kattintson az „OK” gombra.

12. Voila! Most már rendelkeznie kell a mappában és az almappákban található összes fájlnév listájával, szépen elrendezve az Excelben.

Vegye figyelembe, hogy ez a módszer csak a fájlneveket listázza, nem pedig azok elérési útvonalát vagy helyét. Ha ezekre az információkra is szüksége van, módosíthatja a parancssori parancsot, hogy a teljes elérési utakat is tartalmazza, a következőre módosítva:

dir /s /b /a-d > filelist.txt

A „/a-d” paraméter kizárja a könyvtárneveket a listából, így csak a fájlneveket kapja meg a teljes elérési útvonallal együtt.