Fájltovábbítások kezelése: Útmutató a passzív FTP használatához a Google Chrome-ban


Amikor fájlok számítógépek vagy szerverek közötti átviteléről van szó, az FTP (File Transfer Protocol) az egyik legnépszerűbb lehetőség. És bár a legtöbb webböngésző beépített FTP-klienst kínál, a Google Chrome implementációját kissé trükkös lehet beállítani passzív módban. Ebben az útmutatóban végigvezetjük a Google Chrome-ban a passzív FTP használatának lépésein.

Először is beszéljünk az aktív és a passzív FTP módok közötti különbségről. Aktív módban az FTP-ügyfél kapcsolatot kezdeményez az FTP-kiszolgálóval, a kiszolgáló pedig válaszul külön kapcsolatot létesít vissza az ügyfélhez. Ez problémákat okozhat a tűzfalakkal és a NAT (hálózati címfordítás) útválasztókkal, mivel ezek blokkolhatják a kiszolgáló és az ügyfél közötti kapcsolatot. A passzív módban viszont az ügyfél kezdeményezi mindkét kapcsolatot, ami megkönnyíti a biztonságos és stabil kapcsolat létrehozását.

A passzív FTP használatához a Google Chrome-ban le kell töltenie az „FTP Extension (FileZilla)” nevű bővítményt a Chrome Web Store-ból. Ez a bővítmény FTP-funkciót ad a Chrome-hoz, és támogatja az aktív és a passzív módot is. Miután telepítette a bővítményt, kövesse az alábbi lépéseket, hogy passzív módban csatlakozzon egy FTP-kiszolgálóhoz:

1. Nyisson új lapot a Google Chrome-ban, és kattintson a jobb felső sarokban található „FTP Extension” ikonra.

2. Írja be az FTP-kiszolgáló címét, felhasználónevét és jelszavát a megadott mezőkbe. Ha nem tudja biztosan, hogy mik ezek, forduljon a szerver adminisztrátorához vagy tárhelyszolgáltatójához.

3. Kattintson a „Speciális beállítások” hivatkozásra, és válassza ki a „Passzív módot” a legördülő menüből.

4. Kattintson a „Csatlakozás” gombra, hogy passzív módban kapcsolatot létesítsen az FTP-kiszolgálóval.

Miután csatlakozott a szerverhez, a bővítmény beépített fájlkezelőjét használhatja fájlok feltöltésére és letöltésére, új mappák létrehozására és a nem kívánt fájlok törlésére. A bővítményt egyszerre több FTP-kapcsolat kezelésére is használhatja, így a webfejlesztők és webhelyadminisztrátorok hatékony eszköze lehet.

Összefoglalva, a passzív FTP használata a Google Chrome-ban némi beállítási munkát igényel, de stabilitása és biztonsági előnyei miatt megéri az erőfeszítést. Az FTP-kiterjesztés (FileZilla) és ezeknek a lépésről lépésre követhető utasításoknak a segítségével könnyedén csatlakozhat távoli szerverekhez, és könnyedén továbbíthat fájlokat. Boldog fájlátvitelt!

FAQ
Hogyan férhetek hozzá az FTP-hez a böngészőn keresztül?

Az FTP böngészőn keresztül történő elérése kényelmes módja a fájlok átvitelének a számítógép és egy webkiszolgáló között. Az FTP böngészőn keresztül történő eléréséhez az alábbi lépéseket kell követnie:

1. Nyissa meg a kívánt webböngészőt, például a Google Chrome-ot, a Firefoxot vagy az Internet Explorert.

2. A címsorba írja be a csatlakozni kívánt FTP-címet. Az FTP-címek formátuma általában „ftp://” kezdetű, amelyet a csatlakozni kívánt szerver tartományneve vagy IP-címe követ. Például „ftp://ftp.example.com”.

3. Ha a rendszer kéri, adja meg az FTP felhasználónevét és jelszavát. Ezeket általában a webtárhely-szolgáltatója adja meg Önnek. Ha nem rendelkezik a bejelentkezési adatokkal, kapcsolatba kell lépnie a webtárhely-szolgáltatójával, hogy megszerezze azokat.

4. Miután megadta a bejelentkezési adatokat, csatlakoznia kell az FTP-kiszolgálóhoz. A böngésző ablakában megjelenhet a fájlok és mappák listája.

5. A fájlok FTP-kiszolgálóra vagy FTP-kiszolgálóról történő átviteléhez egyszerűen húzza át a fájlokat a számítógép és a böngészőablak között. Alternatívaként használhatja a böngésző beépített fájlátviteli funkcióját is a fájlok feltöltéséhez vagy letöltéséhez.

6. Ha befejezte az FTP-kiszolgáló használatát, mindenképpen jelentkezzen ki a böngészőablakban a „Log Out” vagy „Disconnect” gombra kattintva. Ez biztosítja, hogy a kapcsolat megfelelően megszűnjön, és az átvitt fájlok biztonságosan tárolódjanak a szerveren.

Miért van letiltva az FTP a Chrome-ban?

Az FTP (File Transfer Protocol) egy olyan protokoll, amelyet fájlok számítógépek közötti, interneten keresztüli átvitelére használnak. A múltban az FTP a fájlok átvitelének népszerű módja volt, de ma már nem tekinthető biztonságos protokollnak.

A Google Chrome biztonsági intézkedésként letiltotta az FTP támogatását a böngészőjében. Az FTP nem titkosítja a két számítógép között továbbított adatokat, ami azt jelenti, hogy a támadók könnyen lehallgathatják azokat. Ez potenciális biztonsági kockázatot jelent a felhasználók számára.

Emellett az FTP-nek ismertek olyan sebezhetőségek, mint például az, hogy a támadók rosszindulatú kódot juttathatnak be az átvitt fájlokba. Ez potenciálisan veszélyeztetheti a felhasználó számítógépének biztonságát.

Ezért a felhasználók biztonsága érdekében a Chrome letiltotta az FTP támogatását. Azok a felhasználók, akiknek FTP-t kell használniuk, ezt továbbra is megtehetik egy erre a célra kifejlesztett FTP-kliens használatával, vagy az FTP-támogatás engedélyezésével más böngészőkben, amelyek még támogatják azt.

Hogyan tehetem aktívvá és passzívvá az FTP-t?

Ahhoz, hogy az FTP-t aktív és passzív FTP-ként is beállíthassa, konfigurálnia kell az FTP-kiszolgáló beállításait. Itt vannak a lépések:

1. Jelentkezzen be az FTP-kiszolgálójára, és navigáljon a kiszolgáló beállításai menüpontba.

2. Keresse meg az „FTP mód” vagy „Átviteli mód” opciót, és válassza a „Mindkettő (aktív/passzív)” lehetőséget.

3. Mentse a módosításokat, és indítsa újra az FTP-kiszolgálót, hogy az új beállítások hatályba lépjenek.

Az aktív és passzív üzemmódok engedélyezésével az FTP-kiszolgáló a klienskonfigurációk legszélesebb skálájával képes együttműködni. Az aktív módhoz az ügyfélnek kell kapcsolatot létesítenie a kiszolgálóval, míg a passzív módhoz a kiszolgálónak kell kapcsolatot létesítenie az ügyféllel. Ha mindkét módot engedélyezi, akkor olyan ügyfeleket is fogadhat, amelyek egyik vagy másik móddal nem tudnak csatlakozni.