A Google Voice egy kommunikációs szolgáltatás, amely lehetővé teszi hívások indítását és fogadását, üzenetek küldését és fogadását, valamint hangposta kezelését. Nagyszerű eszköz a vállalkozások számára, mivel virtuális telefonszámot biztosít, amely bármilyen eszközön használható. Ha azonban egy melléklettel rendelkező számot kell tárcsáznia, nehezen tud eligazodni a rendszerben. Íme, hogyan használhatja a Google Voice-t egy melléklettel rendelkező szám tárcsázásához.
Először is tárcsáznia kell az elsődleges számot, amelyet hívni szeretne. Miután tárcsázta a számot, meghallgatja a Google Voice automatikus üzenetét.
A mellékszám megadásához meg kell nyomnia a csillagbillentyűt (*). Ekkor a Google Voice megkéri, hogy adja meg a melléket.
Miután meghallotta a felszólítást, írja be a mellék számát, és nyomja meg a font billentyűt (#). Ez összekapcsolja Önt a megfelelő személlyel vagy részleggel.
Ha gyakran hívja ezt a számot ugyanazzal a melléklettel, akkor a Google Voice fiókjában a „Több” gombra kattintva mentheti el a melléket. Ezután kattintson a „Beállítások” gombra, majd válassza a „Hangposta és szöveges üzenet” lehetőséget. Innen hozzáadhatja a melléket a kapcsolattartási adatokhoz.
Összefoglalva, a Google Voice használatával egy melléklettel ellátott szám tárcsázása egyszerű folyamat. Mindössze annyit kell tennie, hogy tárcsázza az elsődleges számot, nyomja meg a csillag billentyűt a mellékszám megadásához, adja meg a mellékszámot, majd nyomja meg a font billentyűt a csatlakozáshoz. Ezekkel az egyszerű lépésekkel könnyedén eligazodhat a Google Voice rendszerében, és hatékonyabbá teheti hívásait.
Egy mellékszámmal rendelkező szám hívásához először a fő telefonszámot kell tárcsáznia, majd ezt követően a mellékszámot. Az alábbi lépéseket kell követnie:
1. Tárcsázza a fő telefonszámot: Kezdje annak a személynek vagy cégnek a fő telefonszámának tárcsázásával, akit vagy amelyet el szeretne érni. Ez az a telefonszám, amelyet normál esetben tárcsázna, ha nem lenne mellékszám.
2. Várja meg az automatikus üzenetrögzítőt vagy az operátort: Ha az Ön által hívott vállalatnak van automatikus üzenetrögzítője vagy operátora, meg kell várnia, amíg az válaszol. Az automatikus üzenetrögzítő vagy az operátor általában lehetőséget ad Önnek arra, hogy különböző részlegekkel vagy személyekkel kapcsoljon.
3. Adja meg a mellékszámot: Ha meghallja a mellékszám megadásának lehetőségét, írja be a mellékszámot, amelyet el szeretne érni. Ügyeljen arra, hogy helyesen írja be a mellékszámot, különben előfordulhat, hogy rossz személyhez kapcsolják.
4. Várja meg, amíg a hívás kapcsolódik: Miután megadta a mellékszámot, meg kell várnia, hogy a hívás kapcsolódjon. A telefonrendszertől függően előfordulhat, hogy a hívás automatikusan kapcsolódik, vagy meg kell nyomnia egy gombot a hívás összekapcsolásához.
5. Beszéljen a személlyel: Miután a hívás összekapcsolódott, beszélhet azzal a személlyel, akit el akart érni.
Valaki mellékének tárcsázása a használt telefonrendszertől függ. Általánosságban néhány általános lépést követhet:
1. Tárcsázza a fő telefonszámot: Kezdje a vállalkozás vagy szervezet fő telefonszámának tárcsázásával.
2. Várja meg a felszólítást: A kapcsolat létrejöttét követően hallgassa meg a mellékszám megadására utasító súgót vagy üzenetet.
3. Adja meg a melléket: A felszólításra adja meg az elérni kívánt melléket. Ügyeljen arra, hogy a helyes melléket adja meg, mivel a helytelen megadás azt eredményezheti, hogy rossz személyhez vagy részleghez kapcsolják át.
4. Várjon az átkapcsolásra: A mellék megadása után várja meg, hogy a telefonrendszer átkapcsolja Önt ahhoz a személyhez vagy részleghez, akit el akar érni. Ez néhány másodpercet vehet igénybe.
5. Kövesse az esetleges további utasításokat: A telefonrendszertől függően előfordulhat, hogy további információk megadására vagy üzenet hagyására kérik, ha az elérni kívánt személy nem elérhető.
Fontos megjegyezni, hogy egyes telefonrendszerek további lépéseket követelhetnek meg, vagy eltérő felszólításokat tartalmazhatnak. Ha nem tudja, hogyan tárcsázza valaki mellékét, a legjobb, ha segítséget kér az ügyfélszolgálat munkatársától vagy a rendszert ismerő személytől.
Egy szám tárcsázása Dialpad-bővítménnyel egyszerű folyamat. Az alábbi lépéseket követheti:
1. Nyissa meg a Dialpad alkalmazást vagy webhelyet, és jelentkezzen be fiókjába.
2. Kattintson a képernyő bal alsó sarkában található tárcsázó ikonra.
3. Írja be a hívni kívánt telefonszámot, szükség esetén a körzetszámmal együtt.
4. Ha mellékszámot hív, írja be azt a fő telefonszám után, vesszővel vagy szünetet jelző „p”-vel elválasztva.
5. A hívás kezdeményezéséhez kattintson a zöld hívás gombra.
Alternatívaként a Dialpad asztali vagy mobilalkalmazást is használhatja a hívások kezdeményezéséhez, ha közvetlenül a telefonszámra kattint a névjegyzékből vagy a híváslistából. A Dialpad billentyűparancsokat is kínál a hívások még hatékonyabbá tételéhez. Például a billentyűzeten a „Ctrl+Shift+D” billentyűkombinációval közvetlenül megnyithatja a tárcsázót.
A Google hívásbővítmények lehetővé teszik a vállalkozások számára, hogy Google-hirdetéseikhez kattintható telefonszámot adjanak hozzá. Ez megkönnyíti a potenciális ügyfelek számára, hogy a telefonszámra kattintva közvetlenül a hirdetésből lépjenek kapcsolatba a vállalkozással.
Amikor egy ügyfél rákattint a hívásbővítményre, a hívás automatikusan a megadott telefonszámra továbbítódik, amely lehet a vállalkozás fő telefonszáma vagy egy nyomon követési célokra beállított speciális szám.
A hívásbővítmények további információkat is megjeleníthetnek, például a nyitvatartási időt és a helyszínt, ami segíthet az ügyfeleknek tájékozott döntést hozni, mielőtt telefonálnának.
A Google hívásbővítmények a Google Ads platformon keresztül állíthatók be, és testre szabhatók, hogy csak bizonyos napszakokban vagy meghatározott eszközökön jelenjenek meg.
A hívásbővítmények használatával a vállalkozások növelhetik annak valószínűségét, hogy a potenciális ügyfelek közvetlenül kapcsolatba lépnek velük, és potenciálisan fizető vásárlókká válnak. Emellett a vállalkozások nyomon követhetik a hívásbővítmények teljesítményét, és adatvezérelt döntéseket hozhatnak hirdetéseik optimalizálása és az ügyfélélmény javítása érdekében.