Vezetőként vagy munkáltatóként az egyik legnagyobb kihívást jelentő helyzet, amelyet kezelni kell, egy munkavállaló dühkitörése. Az ilyen viselkedés zavaró, megfélemlítő lehet, és konfliktust okozhat a munkavállaló és a csapat többi tagja között. Bár sosem könnyű szembesülni egy alkalmazott elfogadhatatlan viselkedésével, vannak hatékony módszerek a helyzet kezelésére anélkül, hogy további problémákat okozna. Íme néhány tipp, hogyan kezelje egy alkalmazott dühkitörését.
Az első lépés a munkavállaló dühkitörésének kezelésében az, hogy maradjon nyugodt és figyeljen. Lényeges, hogy nyugodt maradjon, és ne fokozza tovább a helyzetet. Hagyja, hogy a munkavállaló levezethesse frusztrációit és kifejezhesse aggodalmait. Figyelmesen hallgassa meg, és próbálja megérteni a dühének kiváltó okát. Ezáltal értékes betekintést nyerhet a munkavállaló gondolkodásmódjába, és azonosíthatja a viselkedését esetleg kiváltó mögöttes problémákat.
A következő lépés az alkalmazott érzéseinek elismerése. Tudassa vele, hogy megérti a frusztrációját, és hogy komolyan veszi az aggodalmait. Érezze át a helyzetüket, és nyugtassa meg őket, hogy Ön elkötelezett amellett, hogy olyan megoldást találjon, amely mindenkinek megfelel. Azzal, hogy empátiát és megértést mutat, bizalmat építhet az alkalmazottal szemben, és pozitívabb kapcsolatot alakíthat ki.
Miután meghallgatta a munkavállalót és elismerte az érzéseit, a következő lépés az egyértelmű elvárások meghatározása. Magyarázza el a munkavállalónak, miért elfogadhatatlan a viselkedése, és mi lesz a következménye, ha folytatódik. Konkrétan fogalmazza meg, hogy milyen intézkedéseket vár el a munkavállalótól a helyzet orvoslása érdekében. Állítson fel egy ütemtervet a javulásra, és tűzzön ki egy utóértekezletet az előrelépés áttekintésére.
A munkavállaló dühkitörésének kezelésében az utolsó lépés a nyomon követés. Ellenőrizze rendszeresen a munkavállalót, hogy lássa, hogyan halad, és van-e előrelépés. Adjon visszajelzést, és szükség esetén ajánljon fel támogatást. Ha a munkavállaló viselkedése javul, ismerje el az erőfeszítéseit, és erősítse meg a pozitív viselkedést. Ha a viselkedés folytatódik, tegye meg a megfelelő fegyelmi intézkedéseket.
Összefoglalva, a munkavállaló dühkitörésének kezelése türelmet, megértést és világos kommunikációt igényel. Ha meghallgatja a munkavállalót, elismeri az érzéseit, világos elvárásokat fogalmaz meg, és nyomon követi az eseményeket, hatékonyan kezelheti a helyzetet, és fenntarthatja a pozitív munkahelyi környezetet. Vezetőként vagy munkáltatóként az Ön felelőssége, hogy foglalkozzon az elfogadhatatlan viselkedéssel, és biztosítsa, hogy a csapatban mindenki úgy érezze, hogy tisztelik és értékelik.