Ha problémái adódnak azzal, hogy a Mac nem ismer fel egy külső meghajtót, több hibaelhárítási lépést is tehet a probléma megoldása érdekében. Íme néhány módszer, amellyel elérheti, hogy a Mac felismerje a meghajtót.
Az első lépés annak biztosítása, hogy a külső meghajtó megfelelően csatlakozik a Mac számítógéphez. Győződjön meg róla, hogy a kábelek mindkét végén biztonságosan be vannak dugva. Ha a meghajtó saját áramforrással rendelkezik, győződjön meg róla, hogy az csatlakoztatva és bekapcsolva van.
Ha a meghajtó csatlakoztatva van, de még mindig nem jelenik meg a Mac számítógépen, próbálja meg másik USB- vagy Thunderbolt-portba csatlakoztatni. Ha a meghajtót továbbra sem ismeri fel, próbáljon meg másik kábelt használni. Néha előfordulhat, hogy a kábel vagy a port hibás, és egy másikra váltás segíthet.
Ha a meghajtó továbbra sem jelenik meg a Mac számítógépen, nyissa meg a Lemezkezelő segédprogram alkalmazást. Ezt az Alkalmazások mappán belül a Segédprogramok mappában találja. Miután megnyitotta, keresse meg a külső meghajtót a bal oldali elérhető lemezek listájában. Ha szerepel a listában, de az állapota szürke, az azt jelenti, hogy a meghajtó nincs csatlakoztatva. A meghajtó csatlakoztatásához egyszerűen kattintson rá, majd kattintson az ablak tetején található Mount gombra.
Ha a meghajtó nem jelenik meg a Lemezkezelő segédprogramban, akkor lehet, hogy sérült. Ebben az esetben előfordulhat, hogy újraformáznia kell a meghajtót, hogy újra használhatóvá tegye. Figyelmeztetjük, hogy a meghajtó újraformázása a rajta lévő összes adatot törli, ezért a folytatás előtt készítsen biztonsági másolatot a fontos fájlokról. A meghajtó újraformázásához nyissa meg a Lemezkezelő segédprogramot, jelölje ki a meghajtót, majd kattintson az ablak tetején található Törlés gombra. A folyamat befejezéséhez kövesse az utasításokat.
Összefoglalva, több oka is lehet annak, hogy a Mac nem ismeri fel a külső meghajtót. Ha követi ezeket a hibaelhárítási lépéseket, azonosíthatja a probléma kiváltó okát, és megfelelő lépéseket tehet a probléma megoldására. Ha ezek közül a lépések közül egyik sem működik, lehet, hogy itt az ideje, hogy a Mac-et és a meghajtót elvigye egy hitelesített technikushoz további diagnózis és javítás céljából.
Sajnálom, de az Ön által feltett kérdés nem tartozik a humánerőforrás kategóriába. Ettől függetlenül tudok választ adni a kérdésére.
Ha a Mac nem ismeri fel az USB-eszközt, több dolgot is megpróbálhat:
1. Ellenőrizze az USB-kapcsolatot: Győződjön meg róla, hogy az USB-kábel biztonságosan csatlakozik mind az USB-eszközhöz, mind a Mac számítógéphez. Ha lehetséges, próbáljon ki egy másik USB-kábelt vagy portot.
2. Indítsa újra a Mac számítógépet: Néha egy egyszerű újraindítás is megoldhatja a problémát. Mentse el a megnyitott fájlokat, majd indítsa újra a Mac-et.
3. Állítsa vissza az SMC-t: A rendszerkezelő vezérlő (SMC) visszaállítása segíthet az USB-portokkal kapcsolatos problémák megoldásában. Ehhez kapcsolja ki a Mac számítógépet, majd tartsa lenyomva a bekapcsológombot 10 másodpercig. Engedje el a bekapcsológombot, majd kapcsolja be újra a Mac-et.
4. Ellenőrizze a szoftverfrissítéseket: Győződjön meg róla, hogy Mac-je naprakész a legújabb szoftverfrissítésekkel. Válassza az Apple menü > Rendszerbeállítások > Szoftverfrissítés menüpontot.
5. Használja a Lemez segédprogramot: Nyissa meg a Lemez segédprogramot (az Alkalmazások > Segédprogramok menüpontban található), és válassza ki az USB-eszközt. Kattintson az „Első segítség” gombra, és kövesse az utasításokat az esetleges hibák kijavításához.
Ha a fenti lépések egyike sem működik, lehetséges, hogy az USB-eszköz nem kompatibilis a Mac számítógépével, vagy az eszköz hibás.
Több oka is lehet annak, hogy az USB-meghajtó nem jelenik meg a Mac Finderben. Íme néhány hibaelhárítási lépés, amellyel megoldhatja a problémát:
1. Ellenőrizze az USB-meghajtó csatlakozását: Győződjön meg róla, hogy az USB-meghajtó megfelelően csatlakozik a Mac számítógéphez. Próbálja meg kihúzni és újra bedugni.
2. Indítsa újra a Mac-et: Néha a Mac újraindítása megoldhatja a problémát. Mentse el a még nem mentett munkát, kattintson az Apple menüre, és válassza az Újraindítás lehetőséget.
3. Ellenőrizze a Finder-beállításokat: Nyissa meg a Findert, és kattintson a menüsorban a Finderre. Válassza a Beállítások menüpontot, majd kattintson az Oldalsáv fülre. Győződjön meg róla, hogy a Külső lemezek és a CD-k, DVD-k és iPodok be vannak jelölve.
4. Ellenőrizze a Lemez segédprogramot: Nyissa meg a Lemez segédprogramot (Alkalmazások > Segédprogramok), és ellenőrizze, hogy megjelenik-e ott az USB-meghajtó. Ha igen, jelölje ki, és kattintson a Mount gombra.
5. Ellenőrizze a rendszerinformációkat: Kattintson az Apple menüre, és válassza az About This Mac (Erről a Mac-ről) lehetőséget. Kattintson a Rendszerjelentés menüpontra, majd válassza ki a bal oldalsávban az USB-t. Ellenőrizze, hogy az USB-meghajtó megjelenik-e az eszközök listájában.
6. Ellenőrizze az USB-meghajtó kompatibilitását: Ellenőrizze, hogy az USB-meghajtó kompatibilis-e a Mac számítógépével. Ha nem az, előfordulhat, hogy nem jelenik meg a Finderben.
7. Ellenőrizze a macOS frissítéseit: Kattintson az Apple menüre, és válassza a Rendszerbeállítások menüpontot. Kattintson a Szoftverfrissítésre, és ellenőrizze, hogy vannak-e elérhető frissítések a macOS számára. A Mac frissítése megoldhatja a problémát.
Ha a fenti lépések egyike sem működik, akkor az USB-meghajtó sérült vagy hibás lehet. Próbálja meg egy másik Machez vagy PC-hez csatlakoztatni, hátha működik. Ha nem, akkor lehet, hogy ki kell cserélnie.
Sajnálom, de a megadott kérdés nem tartozik a humánerőforrás kategóriába. Úgy tűnik, hogy számítógépes hardverrel kapcsolatos technikai kérdésről van szó.
Ha problémái vannak azzal, hogy a meghajtót nem észleli a rendszer, ennek több oka is lehet. Az egyik gyakori probléma a laza vagy hibás csatlakozás. Győződjön meg róla, hogy a meghajtó biztonságosan csatlakozik a számítógéphez, és ha lehetséges, próbáljon meg másik kábelt vagy portot használni.
Egy másik lehetséges ok az illesztőprogrammal kapcsolatos problémák lehetnek. Ellenőrizze, hogy telepítve vannak-e a megfelelő illesztőprogramok a meghajtóhoz, és szükség esetén próbálja meg frissíteni azokat.
Az is lehetséges, hogy magával a meghajtóval van probléma. Megpróbálhatja a meghajtót egy másik számítógéphez csatlakoztatni, hogy megnézze, ott felismeri-e a meghajtó. Ha a meghajtó továbbra sem működik, előfordulhat, hogy megsérült, és javításra vagy cserére szorul.
Ha továbbra is probléma merül fel, hasznos lehet, ha műszaki szakember segítségét kéri.