A Thunderbird egy népszerű e-mail kliens, amelyet emberek milliói használnak világszerte. Felhasználóbarát felületéről, testreszabási lehetőségeiről és biztonsági funkcióiról ismert. Azonban, mint minden más szoftver, a Thunderbird is időről időre problémákba ütközhet. Az egyik leggyakoribb probléma, amellyel a felhasználók szembesülnek, hogy a Thunderbird indításkor összeomlik. Ha ezt a problémát tapasztalja, ne aggódjon, mivel több megoldás is létezik, amelyekkel megpróbálhatja kijavítani.
Az egyik ok, amiért a Thunderbird induláskor összeomolhat, az alkalmazásba telepített kiegészítő vagy bővítmény. A Thunderbird csökkentett módban történő futtatása letiltja az összes kiegészítőt és bővítményt, így azonosítani tudja a problémásakat. A Thunderbird biztonságos módban történő futtatásához először zárja be a Thunderbirdöt, ha az már nyitva van. Ezután tartsa lenyomva a „Shift” billentyűt, majd kattintson duplán a Thunderbird ikonjára az alkalmazás elindításához. Válassza ki az „Indítás csökkentett módban” lehetőséget, amikor a rendszer kéri, és nézze meg, hogy a Thunderbird elindul-e anélkül, hogy összeomlana. Ha igen, akkor letilthatja vagy eltávolíthatja a problémás kiegészítőt vagy bővítményt.
Egy másik ok, amiért a Thunderbird indításkor összeomolhat, az egy hibás profil. A Thunderbird profil tárolja az összes beállítását, e-mailjét és egyéb adatait. Ha a profil sérült, előfordulhat, hogy a Thunderbird nem indul el vagy összeomlik indításkor. A Thunderbird profil javításához először zárja be a Thunderbirdöt, ha az már nyitva van. Ezután navigáljon a Thunderbird profil mappába. Windows alatt a profil mappa a „C:UsersAppDataRoamingThunderbirdProfiles” címen található. A macOS rendszerben a „~/Library/Thunderbird/Profiles/” címen található. Linux alatt a „~/.thunderbird/” címen található. Miután megtalálta a profil mappát, nevezze át a „parent.lock” fájlt „parent.lock.old”-ra. Ez felszabadítja a zárolt fájlokat, és lehetővé teszi a Thunderbird normál indítását.
Ha a fenti megoldások nem működnek, megpróbálhatja a Thunderbird újratelepítését. Először is távolítsa el a Thunderbirdöt a számítógépről, és előtte készítsen biztonsági másolatot a profiladatokról. Ezután töltse le a Thunderbird legújabb verzióját a hivatalos weboldalról, és telepítse azt. Ez helyettesíteni fogja a sérült vagy hiányzó fájlokat, és meg fogja oldani a problémát.
Előfordulhat, hogy a Thunderbird indításkor összeomlik az elavult rendszerelemek vagy illesztőprogramok miatt. Győződjön meg róla, hogy az operációs rendszere naprakész, beleértve az illesztőprogramokat és a szoftverkomponenseket is. Ez biztosítja a Thunderbird zökkenőmentes és problémamentes működését.
Összefoglalva, a Thunderbird induláskor történő összeomlása frusztráló lehet, de számos megoldás létezik, amelyet kipróbálhat. A Thunderbird biztonságos módban történő futtatása, a Thunderbird profiljának javítása, a Thunderbird újratelepítése és a rendszerfrissítések ellenőrzése csak néhány olyan megoldás, amelyet kipróbálhat. Egy kis hibaelhárítással pillanatok alatt újra működőképessé teheti a Thunderbirdöt.
A Mozilla Corporation 2012 júliusában jelentette be, hogy nem fejleszti tovább aktívan népszerű e-mail kliensét, a Thunderbirdöt, és helyette elsődleges termékére, a Firefox webböngészőre összpontosít. A Mozilla több okot is említett erre a döntésre, többek között az erőforrások hatékonyabb elosztásának vágyát, azt a meggyőződést, hogy a Thunderbird funkciói elérték az érettségi pontot, valamint annak felismerését, hogy az e-mail piac gyorsan fejlődik, és sok felhasználó áttér a webalapú e-mail szolgáltatásokra.
A Mozilla döntése, hogy befejezi a Thunderbird aktív fejlesztését, nem jelenti azt, hogy a szoftver már nem elérhető, vagy hogy nem fog tovább működni. A vállalat továbbra is kínál hibajavításokat és biztonsági frissítéseket a szoftverhez, és a Thunderbird továbbra is népszerű választás marad azon felhasználók körében, akik az önálló e-mail klienst részesítik előnyben a webes alternatívákkal szemben.
A Mozilla döntése azonban hatással volt a Thunderbird folyamatos fejlesztésére, mivel a szoftveren már nem dolgozik külön fejlesztőcsapat. Ehelyett a projektet mostantól nagyrészt a közösség irányítja, és önkéntesek járulnak hozzá a kódhoz és a hibajavításokhoz. Ez aggodalomra ad okot a szoftver hosszú távú életképességével kapcsolatban, mivel a technológia folyamatos fejlődésével egyre nehezebbé válhat a karbantartása és frissítése.
Összességében a Mozilla azon döntése, hogy nem fejleszti tovább aktívan a Thunderbirdöt, jól tükrözi azokat a kihívásokat, amelyekkel sok szoftvercégnek kell szembenéznie a mai gyorsan változó piacon. Bár a Thunderbird továbbra is népszerű és hasznos eszköz marad sok felhasználó számára, jövőbeli fejlesztése és támogatása valószínűleg a felhasználói és fejlesztői közösség folyamatos hozzájárulásától függ.
A Thunderbird csökkentett módban történő indítása hasznos lehet, ha problémái vannak a programmal, és a hibaelhárítást a kiegészítők letiltásával vagy a beállítások módosításával szeretné elvégezni. Az alábbiakban a Thunderbird csökkentett módban történő indításának lépéseit ismertetjük:
1. Zárja be a Thunderbirdöt, ha jelenleg fut.
2. Nyomja meg a Windows billentyű + R billentyűkombinációt a Futtatás párbeszédpanel megnyitásához.
3. Írja be a mezőbe a „thunderbird -safe-mode” (idézőjelek nélkül) parancsot, majd nyomja le az Enter billentyűt.
4. Megjelenik egy párbeszédpanel, amely megkérdezi, hogy el akarja-e indítani a Thunderbirdöt biztonságos módban. Kattintson a „Start in Safe Mode” gombra.
Alternatívaként úgy is elindíthatja a Thunderbirdöt biztonságos módban, hogy a Shift billentyűt lenyomva tartva a Thunderbird ikonjára duplán kattintva indítja el a programot. Ekkor ugyanaz a párbeszédpanel jelenik meg, mint a fent leírtak szerint.
Biztonságos módban a Thunderbird alapértelmezett beállításokkal indul, és minden bővítmény és testreszabás le lesz tiltva. Innen kezelheti a programmal kapcsolatban felmerülő problémákat. Ha a probléma a biztonságos módban megszűnik, akkor az a Thunderbirdbe telepített valamelyik kiegészítővel vagy testreszabással függhet össze.