Javítsa az adatok vizualizációját: A Guide to Creating Control Charts and Graphs in Microsoft Excel


Az adatvizualizáció egyre fontosabbá vált az üzleti világban, mivel lehetővé teszi a nagy mennyiségű adat könnyebb értelmezését. Az adatok vizualizálásának egyik népszerű módszere az ellenőrző diagramok és grafikonok. A Microsoft Excel hatékony eszköz ezen vizuális segédanyagok létrehozásához, és néhány egyszerű lépéssel bárki készíthet professzionális megjelenésű diagramokat és grafikonokat.

Ahhoz, hogy kontrollgrafikonokat készíthessen az Excelben, először is az adatokat egy táblázatkezelőben kell rendszereznie. Ehhez a példához mondjuk, hogy összegyűjtöttük az adatokat az ügyfélszolgálati hívások napi számáról az elmúlt hónapban. Szeretnénk létrehozni egy kontrolldiagramot, hogy lássuk, vannak-e trendek vagy minták az adatokban.

Ezután válassza ki a diagramba felvenni kívánt adattartományt. Kattintson a Beszúrás fülre, és válassza ki a létrehozandó diagram típusát. Ebben az esetben a vonaldiagramot választjuk. Az Excel egy alapdiagramot hoz létre a kiválasztott adattartomány felhasználásával.

Ahhoz, hogy ezt kontrolldiagrammá alakítsuk át, felső és alsó kontrollhatárokat kell hozzáadnunk. Ehhez ki kell számolnunk az adatok átlagát és szórását. Ezt az Excelben az AVERAGE és STDEV függvények segítségével tehetjük meg.

Miután kiszámítottuk az átlagot és a szórást, hozzáadhatunk felső és alsó ellenőrzési határokat a diagramunkhoz. Ehhez kattintson a jobb gombbal a diagramra, és válassza az Adatok kijelölése parancsot. Az Adatforrás kiválasztása párbeszédpanelen kattintson a vízszintes (kategória) tengelycímkék melletti Szerkesztés gombra. A Tengelycímkék párbeszédpanelen adja meg a felső és alsó ellenőrzési határértékek cellatartományát.

Végül további funkciókat adhatunk a diagramunkhoz, például trendvonalakat vagy adatjelzőket. Ehhez kattintson a jobb gombbal a grafikonra, és válassza a Format Chart Area (Grafikonterület formázása) parancsot. Innen testre szabhatja a diagram kinézetét az igényeinek megfelelően.

A grafikonok létrehozása az Excelben ugyanilyen egyszerű. Kezdje a grafikonban használni kívánt adattartomány kiválasztásával. Kattintson a Beszúrás gombra, és válassza ki a létrehozni kívánt grafikon típusát. Az Excel számos lehetőséget kínál, többek között oszlopdiagramokat, kördiagramokat és szórásdiagramokat.

Miután létrehozta a grafikonját, testre szabhatja azt az igényeinek megfelelően. Ez magában foglalja a színek, a betűtípusok és a címkék megváltoztatását. A grafikonhoz trendvonalakat vagy adatjelzőket is hozzáadhat, hogy informatívabbá tegye azt.

Összefoglalva, a Microsoft Excel hatékony eszköz az ellenőrző diagramok és grafikonok készítéséhez. Néhány egyszerű lépéssel bárki készíthet professzionális megjelenésű vizuális segédleteket az adatok értelmezéséhez. Akár cégtulajdonos, elemző vagy diák, az Excelben történő adatvizualizálás művészetének elsajátítása segíthet abban, hogy megalapozottabb döntéseket hozzon.

FAQ
Hogyan hozhatok létre Levey Jennings-diagramot az Excelben?

A Levey Jennings-diagram a minőségellenőrzési adatok grafikus ábrázolása, amelyet az orvosi laboratóriumi vizsgálatok területén használnak. Ez egy statisztikai folyamatirányítási eszköz, amely segít azonosítani a laboratóriumi vizsgálati eredményekben a trendeket, elmozdulásokat vagy kiugró értékeket.

A Levey Jennings-diagram Excelben történő létrehozásához kövesse az alábbi lépéseket:

1. Nyisson meg egy új Excel munkalapot, és adja meg az adatokat. Az adatokat oszlopokba kell rendezni, úgy, hogy minden oszlop a vizsgálat különböző napját vagy futását jelképezze. A soroknak tartalmazniuk kell a teszt eredményeit minden egyes napra vagy futásra vonatkozóan.

2. Számítsa ki az átlagot és a szórást a teszt minden egyes napjára vagy futására. Ehhez használja az Excelben az AVERAGE és STDEV függvényeket. Írja be a képleteket a teszt minden egyes napja vagy futása melletti cellákba.

3. Hozzon létre egy diagramot az adattartomány kijelölésével és a „Beszúrás” fülre kattintva, majd válassza ki a „Szóródási” diagramtípust.

4. Miután létrehozta a diagramot, kattintson a jobb gombbal a diagramra, és válassza az „Adatok kijelölése” lehetőséget.

5. Az ‘Adatforrás kiválasztása’ párbeszédpanelen kattintson a ‘Hozzáadás’ gombra egy új adatsor hozzáadásához.

6. A „Sorozat szerkesztése” párbeszédpanelen adja meg a „Sorozat neve” mezőben a teszt minden egyes napjának vagy futásának átlagértékét, a „Sorozat X értékei” mezőben pedig a megfelelő dátumot vagy futásszámot.

7. Kattintson az „OK” gombra a módosítások mentéséhez és a párbeszédpanel bezárásához.

8. Ismételje meg az 5-7. lépést egy másik adatsor hozzáadásához a felső és alsó ellenőrzési határértékekhez. Számítsa ki a kontrollhatárokat úgy, hogy a standard eltérést megszorozza egy konstanssal, általában 2-vel vagy 3-mal.

9. Formázza meg a diagramot a tengelycímek hozzáadásával, az adatpontok címkézésével és a skála szükség szerinti beállításával.

Összefoglalva, egy Levey Jennings-diagram létrehozása az Excelben magában foglalja az adatok bevitelét, az átlag és a szórás kiszámítását, egy szórásdiagram létrehozását, valamint adatsorok hozzáadását az átlaghoz és a kontrollhatárokhoz. Ezzel a diagrammal könnyedén megjelenítheti a laboratóriumi vizsgálati eredmények tendenciáit, elmozdulásait vagy kiugró értékeit.

Hogyan rajzolja meg az UCL és LCL értékeket Excelben?

A felső ellenőrzési határérték (UCL) és az alsó ellenőrzési határérték (LCL) Excelben történő megrajzolásához rendelkeznie kell egy olyan adatkészlettel, amelynek már kiszámított átlaga és szórása van. Kövesse az alábbi lépéseket:

1. Írja be az adathalmazt egy oszlopba vagy sorba az Excelben.

2. Számítsa ki az adathalmaz átlagát az AVERAGE képlet segítségével.

3. Számítsa ki az adathalmaz szórását az STDEV képlet segítségével.

4. Számítsa ki az UCL-t úgy, hogy az átlaghoz hozzáadja a szórás háromszorosát a =középérték+3*stdev képlet segítségével.

5. Számítsa ki az LCL-t úgy, hogy az átlagból kivonja a szórás 3-szorosát az =középérték-3*stdev képlet segítségével.

6. Rajzoljon fel egy vonaldiagramot az adatsorral mint értékekkel és az UCL és LCL értékekkel mint két további vonallal.

7. Formázza meg a diagramot, hogy az UCL és LCL vonalak kiemelkedjenek (pl. változtassa meg a színt, a vonal stílusát vagy vastagságát).

8. Adjon hozzá egy diagramcímet és tengelycímkéket, hogy a diagram könnyen érthető legyen.

9. Végül értelmezze a diagramot, hogy azonosítsa az UCL és LCL vonalakon kívül eső adatpontokat, mivel ezek statisztikai kiugró értékeket vagy az adatok eltérésének különleges okait jelenthetik.