Vállalkozás tulajdonosaként vagy vezetőjeként Ön tisztában van a készletgazdálkodás fontosságával. A készletszintek, az értékesítési minták és az újrarendelési pontok nyomon követése alapvető fontosságú az egészséges eredmény fenntartásához. Azonban még a legjobban kezelt készletrendszerekben is előfordulhatnak felesleges és elavult készletek.
A felesleges készlet olyan cikkekre utal, amelyeket túlrendeltek vagy túltermeltek, és most eladatlanul állnak a raktárban. Az elavult készlet viszont olyan tételekre vonatkozik, amelyekre már nincs kereslet, vagy amelyeket újabb termékekkel helyettesítettek. Mindkét típusú készlet értékes pénzforgalmat köthet le, és értékes raktárterületet foglalhat el.
A felesleges és elavult készletek kezelésére a vállalkozások gyakran képeznek értékvesztést ezekre a tételekre. Ez az értékvesztés egy tartalékszámla a mérlegben, amelyet a felesleges és elavult készletek értékének ellentételezésére használnak. Azáltal, hogy ezeket a tételeket külön könyvelik, a vállalkozások jobban megérthetik készleteik valódi értékét, és megalapozottabb döntéseket hozhatnak a jövőbeli megrendelésekről.
A felesleges és elavult készletekre képzett értékhelyesbítés létrehozásához először meg kell határozni e tételek értékét. Ez történhet fizikai leltárszámlálással vagy az értékesítési mintákon és a termékek életciklusán alapuló becsléssel. Ha megvan az érték, akkor ennek az értéknek egy bizonyos százalékát tartalékként elkülönítheti.
A felesleges és elavult készletekre vonatkozó értékcsökkenési leírást rendszeresen felül kell vizsgálni, és szükség szerint módosítani kell. Az új termékek bevezetésével vagy az értékesítési minták változásával a felesleges és elavult készletek értéke növekedhet vagy csökkenhet. Az értékhelyesbítés rendszeres felülvizsgálatával és kiigazításával a vállalkozások biztosíthatják, hogy készleteiket pontosan értékeljék, és hogy mérlegük a készletek valós állapotát tükrözze.
A vállalkozásoknak a felesleges és elavult készletekre képzett értékhelyesbítésen túlmenően meg kell fontolniuk az ilyen tételek csökkentésére irányuló stratégiákat is. Ez magában foglalhatja a felesleges készletek értékesítéssel vagy promóciókkal történő felszámolását, az elavult készletek jótékonysági célokra történő felajánlását, vagy a felesleges készletek más célokra történő újrafelhasználását. A felesleges és elavult készletek aktív kezelésével a vállalkozások minimalizálhatják az eredményre gyakorolt hatást, és értékes raktárterületet szabadíthatnak fel jövedelmezőbb tételek számára.
Összefoglalva, bár a felesleges és elavult készletek kihívást jelenthetnek a vállalkozások számára, az ezekre a tételekre vonatkozó engedmény létrehozása segíthet a készletek jobb kezelésében és a pénzügyi beszámolás javításában. Az értékvesztés rendszeres felülvizsgálatával és kiigazításával a vállalkozások biztosíthatják, hogy a készleteiket pontosan értékeljék, és megalapozottabb döntéseket hozhatnak a jövőbeli megrendelésekről. Emellett a felesleges és elavult készletek aktív kezelése segíthet minimalizálni a pénzforgalomra gyakorolt hatást, és értékes raktárterületet szabadíthat fel jövedelmezőbb tételek számára.
Az elavult készlet olyan árukra vagy termékekre utal, amelyek már nem hasznosak vagy nem relevánsak a vállalkozás számára, és nem értékesíthetők vagy nem használhatók. Ha egy vállalkozásnak elavult készletei vannak, az többféleképpen is befolyásolhatja a pénzügyi kimutatásokat.
Az elavult készletek egyik legjelentősebb hatása a pénzügyi kimutatásokra a mérlegben jelentkezik. A mérleg a vállalat eszközeinek, kötelezettségeinek és saját tőkéjének értékét mutatja egy adott időpontban. Az elavult készletek befektetett eszköznek minősülnek, és az eredeti bekerülési értéken kerülnek kimutatásra, csökkentve a felhalmozott értékcsökkenéssel. Ha azonban az elavult készlet piaci értéke kisebb, mint a könyv szerinti értéke, a vállalatnak veszteségként le kell írnia azt, ami csökkenti a mérlegben szereplő eszközeinek értékét.
Az elavult készletek az eredménykimutatásra is hatással lehetnek, különösen az eladott áruk költségére (COGS) és a bruttó haszonkulcsra. A COGS a vállalat által értékesített áruk előállításához vagy beszerzéséhez kapcsolódó közvetlen költség. Ha az elavult készlet a COGS-ben szerepel, az torzíthatja az áruk előállításának valódi költségét és csökkentheti a bruttó haszonkulcsot. Ez viszont hatással lehet a vállalat jövedelmezőségére és általános pénzügyi teljesítményére.
Ezenkívül az elavult készletek a vállalat pénzforgalmi kimutatását is befolyásolhatják. Ha a vállalat nem tudja értékesíteni az elavult készletet, akkor kénytelen lehet leírni vagy elidegeníteni azt, ami pénzkiáramlást eredményezhet. Ez viszont csökkentheti a vállalat készpénzegyenlegét, és befolyásolhatja az üzleti tevékenység más területein való beruházási képességét.
Összességében az elavult készletek jelentős hatást gyakorolhatnak a vállalat pénzügyi kimutatásaira, beleértve a mérleget, az eredménykimutatást és a pénzforgalmi kimutatást. A vállalkozások számára alapvető fontosságú, hogy hatékonyan kezeljék készleteiket, hogy elkerüljék az elavult készleteknek a pénzügyi teljesítményükre gyakorolt negatív következményeit.
Az elavult készlet az a készlet, amely már nem értékesíthető vagy használható, és amelyet meg kell semmisíteni. A számvitelben a gazdálkodó egység céltartalékot képez az elavult készletekre, hogy megbecsülje azt a veszteséget, amely a készlet elavulása miatt keletkezhet. Az elavult készletekre képzett céltartalék képzéséhez általában a következő lépéseket kell megtenni:
1. Azonosítsa azokat a leltári tételeket, amelyek elavultak vagy elavulttá válhatnak.
2. Becsülje meg a készlet elavulása miatt esetlegesen felmerülő veszteség összegét. Ez történeti adatok, piaci trendek és egyéb releváns információk felhasználásával végezhető el.
3. Hozzon létre céltartalékot a becsült veszteségre az elavult készletekre képzett céltartalék számla megterhelésével és az eredménykimutatás számlájának jóváírásával.
4. Módosítsa a készlet értékét a mérlegben a céltartalék összegével csökkentve.
5. Rendszeresen vizsgálja felül és frissítse a céltartalékot annak biztosítása érdekében, hogy az a legfrissebb információkat és a készletértékben bekövetkezett változásokat tükrözze.
Az elavult készletekre képzett céltartalék létrehozása segít a gazdálkodó egységnek abban, hogy a készletek elavulásából eredő potenciális veszteségek kimutatásával pontosan jelentse pénzügyi helyzetét és teljesítményét. Segíti továbbá a gazdálkodó egységet abban, hogy megalapozott döntéseket hozzon a készletgazdálkodással kapcsolatban, és csökkentse a jövőbeni veszteségek kockázatát.