Munkavállalóként fontos megérteni, hogy a munkaórák hogyan járulnak hozzá a teljes munkaévhez. Itt jön jól a havi munkaév-egyenérték kiszámítása. Ez a számítás segít meghatározni, hogy hány munkaórára van szükség minden hónapban ahhoz, hogy teljesítse az éves munkavégzési követelményeket.
A havi munkaév-egyenérték kiszámításához először meg kell határoznia az éves munkaórákat. Ezt úgy teheti meg, hogy megszorozza az éves munkanapok számát az Ön által naponta ledolgozott órák számával. Például, ha Ön napi 8 órát dolgozik, és egy évben 260 munkanap van, akkor az éves munkaórája 2 080 (8 óra/nap x 260 nap/év).
Miután meghatározta az éves munkaórákat, ezt eloszthatja 12-vel, hogy megkapja a havi munkaév-egyenértéket. A fenti példát használva a havi munkaév-egyenérték 173,33 lenne (2 080 éves munkaóra / 12 hónap).
A havi munkaév-egyenérték kiszámítása több okból is hasznos. Először is, segít megtervezni a munkarendjét, és biztosítani, hogy minden hónapban megfeleljen a munkakövetelményeinek. Lehetővé teszi továbbá, hogy nyomon kövesse az előrehaladását, és szükség esetén kiigazításokat végezzen.
Ezenkívül a havi munkaév-egyenértékének ismerete segíthet Önnek tárgyalni munkaidejéről és fizetéséről. Ha több órát dolgozik, mint amennyi az éves munkaköri követelményeinek teljesítéséhez szükséges, akkor magasabb fizetésről vagy további juttatásokról tárgyalhat.
Összefoglalva, a havi munkaévi egyenérték kiszámítása értékes eszköz minden munkavállaló számára. Segít Önnek abban, hogy a munkakövetelményekkel összhangban maradjon, megtervezze a munkarendjét, és tárgyalásokat folytasson a díjazásáról. Ha időt szán a havi munkaév-egyenérték kiszámítására, maximalizálhatja munkaidejét és elérheti karriercéljait.
A havi munkaidő kiszámításához ismernie kell az adott hónap munkanapjainak és napi óráinak számát. Íme a havi munkaidő kiszámításának lépései:
1. Határozza meg a hónap munkanapjainak számát: Ez a vállalat politikájától függően változik. Ha például a vállalat heti öt napot dolgozik, akkor a munkanapok száma a hónapban körülbelül 22 lesz (hétvégék és ünnepnapok nélkül).
2. Számítsa ki az egy munkanapra eső összes óraszámot: Ez szintén a vállalat politikájától függ. Például, ha a vállalatnál szokásos 8 órás munkanap van, akkor a munkanaponkénti összes óraszám 8 lesz.
3. Szorozza meg a munkanapok számát a munkanaponkénti összes óraszámmal: A fenti példát használva, ha a munkanapok száma 22, és a munkanaponkénti összes óraszám 8, akkor a számítás a következő lesz:
22 x 8 = 176
Ez azt jelenti, hogy a havi munkaórák száma az adott hónapban 176 lesz.
Fontos megjegyezni, hogy ez a számítás a vállalat politikájától és a napi munkaórák számától függően változhat. Továbbá, ha a vállalatnál a különböző részlegekre vagy alkalmazottakra eltérő irányelvek vonatkoznak, akkor a számítást ennek megfelelően kell módosítani.
Az FTE, vagyis a teljes munkaidős egyenérték egy munkavállaló munkaterhelésének vagy egy teljes munkaidős munkavállaló munkaterhelésének megfelelő mértékegysége. A munkaterhelésen alapuló FTE kiszámításához meg kell határoznia a munkavállaló heti munkaóráinak számát és a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló heti munkaóráinak számát.
Az FTE kiszámításához el kell osztania a munkavállaló által ledolgozott összes óraszámot a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló által hetente ledolgozott óraszámmal. Például, ha egy munkavállaló heti 30 órát dolgozik, és egy teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló heti 40 órát dolgozik, akkor az FTE-t a következőképpen kell kiszámítani:
FTE = 30 óra/40 óra = 0,75
Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló munkaterhelése a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló munkaterhelésének 0,75-ével egyenértékű. Ha több alkalmazottja van különböző heti munkaidővel, akkor az egyes FTE-k összeadásával kiszámíthatja a csapat teljes FTE-jét.
Az FTE kiszámítása a munkaerő-gazdálkodás fontos szempontja, mivel segít meghatározni, hogy hány alkalmazottra van szükség egy bizonyos mennyiségű munka elvégzéséhez. A bérszámfejtés során is használják a munkavállalói juttatások és adók meghatározásához.
Az FTE (teljes munkaidős egyenérték) kalkulátor arra szolgál, hogy meghatározzuk, hány teljes munkaidős alkalmazottal (FTE) rendelkezik egy vállalat. Az FTE kiszámításához a következő lépéseket kell követnie:
1. lépés: Határozza meg az alkalmazottai által egy héten ledolgozott összes óraszámot. Ez úgy határozható meg, hogy összeadjuk az egyes alkalmazottak által ledolgozott összes óraszámot.
2. lépés: Határozza meg a szervezetében teljes munkaidőnek minősülő órák számát. Ez a vállalati irányelvektől és az iparági szabványoktól függően változhat. Például az Ön szervezetében egy teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak heti 40 órát kell dolgoznia.
3. lépés: Ossza el az alkalmazottai által egy héten ledolgozott összes óraszámot a szervezetében teljes munkaidőnek tekintett óraszámmal. Ez adja meg a szervezetében dolgozó teljes munkaidős egyenértékesített alkalmazottak teljes számát.
Például, ha az Ön vállalatának 5 alkalmazottja van, akik egy héten összesen 200 órát dolgoznak, és az Ön szervezete heti 40 órát tekint teljes munkaidőnek, akkor az FTE-t a következőképpen számítja ki:
Az alkalmazottak által ledolgozott összes munkaóra = 200
A szervezetében teljes munkaidőben dolgozók száma = 40
FTE = 200/40 = 5
Ezért a vállalatának 5 FTE-je van.