Ha olyan számítógépe van, amelyen több operációs rendszer fut, előfordulhat, hogy állandóan ide-oda váltogat közöttük. Ha azonban a Windows-t szeretné elsődleges operációs rendszerként használni, beállíthatja alapértelmezett indító operációs rendszerként, hogy időt takarítson meg és egyszerűsítse a munkafolyamatokat.
1. lépés: Lépjen be a rendszerindító menübe
A számítógép indítási beállításainak módosításához be kell lépnie a rendszerindító menübe. Ennek folyamata a számítógép márkájától és modelljétől függően változik. Az indítás során megnyomható általános billentyűk azonban az F2, F8, F10, F12 vagy az ESC. Nézze meg a számítógép kézikönyvét, vagy végezzen gyors keresést az interneten, hogy megtalálja a készülékéhez tartozó konkrét billentyűket.
2. lépés: Az indítási sorrend megváltoztatása
Miután belépett a rendszerindítási menübe, a számítógépre telepített összes operációs rendszer listáját kell látnia. A nyílbillentyűkkel válassza ki a Windowst, és helyezze a lista elejére. Ezzel a Windows lesz az alapértelmezett operációs rendszer, amellyel a számítógép elindul.
3. lépés: Mentés és kilépés
Miután elvégezte az indítási sorrend szükséges módosításait, mentse a beállításokat, és lépjen ki a rendszerindítási menüből. Ennek pontos menete a számítógéptől függően változik, de előfordulhat, hogy a kilépéshez és a módosítások mentéséhez az F10 vagy az ESC billentyűt kell megnyomnia.
4. lépés: A beállítások tesztelése
Indítsa újra a számítógépet, hogy megbizonyosodjon arról, hogy mostantól a Windows az alapértelmezett operációs rendszer, amelybe a számítógép elindul. Ha minden megfelelően működik, akkor az indításkor meg kell jelennie a Windows logónak.
A Windows alapértelmezett operációs rendszerként való beállításával időt takaríthat meg és javíthatja termelékenységét, mivel nem kell állandóan több operációs rendszer között váltogatnia. Ne feledje azonban, hogy ez a folyamat az adott számítógép és operációs rendszer beállításától függően változhat. Nézze meg a számítógép kézikönyvét, vagy végezzen némi kutatást az interneten, ha bármilyen problémába ütközik a folyamat során.
Összefoglalva, a Windows alapértelmezett indító operációs rendszerré tétele egyszerű és hatékony módja a számítógép munkafolyamatainak racionalizálásának és a benne rejlő lehetőségek maximalizálásának. Ezekkel a lépésekkel könnyedén beállíthatja a Windows-t a számítógép elsődleges operációs rendszerévé, és felszabadíthatja annak teljes teljesítményét és funkcionalitását.
Az alapértelmezett operációs rendszer BIOS-ban történő módosításához kövesse az alábbi lépéseket:
1. Indítsa újra a számítógépet, és lépjen be a BIOS-ba a megfelelő billentyű megnyomásával az indítás során (általában F2, F10 vagy Del).
2. Keresse meg a Boot lapot vagy szakaszt, és válassza ki.
3. Keresse meg a Boot Order (Indítási sorrend) vagy Boot Priority (Indítási prioritás) lehetőséget, és válassza ki.
4. A nyílbillentyűkkel mozgassa az alapértelmezettként beállítani kívánt operációs rendszert a lista elejére.
5. Mentse el a módosításokat, és lépjen ki a BIOS-ból a megfelelő billentyű (általában az F10) megnyomásával.
6. A számítógép most az alapértelmezettként beállított operációs rendszerrel fog bootolni.
Vegye figyelembe, hogy a pontos lépések a számítógép gyártójától és a BIOS verziójától függően változhatnak. Ha nem tudja, hogyan változtassa meg a BIOS-ban az alapértelmezett operációs rendszert, olvassa el a számítógép dokumentációját, vagy kérjen segítséget a gyártó ügyfélszolgálatától.
Ha új vállalkozást állít be, és a grub helyett a Windows bootloadert szeretné használni, több lépést is követhet:
1. Először is ki kell kapcsolnia a GRUB bootloadert a rendszerén. Ehhez indítsa el a Linux-disztribúcióját, és nyisson meg egy terminált. Ezután írja be a következő parancsot:
sudo apt-get remove grub
Ez eltávolítja a GRUB bootloadert a rendszeréről.
2. Ezután telepítenie kell a Windows bootloadert. Ezt úgy teheti meg, hogy elindítja a Windows telepítőmédiáját, és kiválasztja a rendszer javításának lehetőségét. Ez elindítja a Windows helyreállítási környezetet (WinRE). Innen válassza a Hibaelhárítás > Speciális beállítások > Parancssorozat menüpontot.
3. A parancssorba írja be a következő parancsot:
bootrec /fixmbr
Ez megjavítja a Master Boot Recordot (MBR), és a GRUB bootloadert a Windows bootloaderrel helyettesíti.
4. Végül indítsa újra a rendszert, és mostantól a Windows bootloader lesz az alapértelmezett bootloader.
Megjegyzés: Ne feledje, hogy a GRUB bootloader eltávolítása problémákat okozhat a Linux és a Windows kettős rendszerindításakor. Ha mindkét operációs rendszert használnia kell, a legjobb lehet, ha a GRUB-ot telepítve hagyja, és úgy konfigurálja, hogy a Windows-t is indítsa.
Úgy tűnik, mintha a számítógép indítási folyamatára utalna, amikor a rendszer felszólítja, hogy válasszon egy indítandó operációs rendszert. Ha ez a helyzet, néhány lépést követve leállíthatja ezt a kérést, és beállíthat egy alapértelmezett operációs rendszert:
1. Indítsa újra a számítógépet, és lépjen be a számítógép BIOS-beállításaiba. Ezt általában úgy teheti meg, hogy az indítási folyamat során megnyom egy billentyűt (például F2, F10 vagy Del). A konkrét billentyű a számítógép gyártójától függően változhat.
2. Ha már a BIOS-beállításokban van, keressen egy „Boot Order” vagy „Boot Priority” nevű opciót. Ez megmutatja, hogy a számítógép milyen sorrendben keresi az indítandó operációs rendszereket.
3. Módosítsa a rendszerindítási sorrendet úgy, hogy az Ön által preferált operációs rendszer szerepeljen az első helyen. Ez biztosítja, hogy a számítógép automatikusan az adott operációs rendszerrel induljon el, anélkül, hogy választásra kérné Önt.
4. Mentse el a módosításokat, és lépjen ki a BIOS-beállításokból. A számítógépnek most már automatikusan el kell indulnia az Ön által preferált operációs rendszerrel.
Ha még mindig problémák merülnek fel, vagy más, az új vállalkozás beállításával kapcsolatos problémája van, kérjük, bátran kérjen további segítséget.