A követelések értékes eszközt jelenthetnek a vállalkozások számára, amelyet finanszírozás igénybevételekor kihasználhatnak. Ez általában követelésfinanszírozással történik, ahol a hitelező hitelkeretet vagy kölcsönt nyújt a hitelfelvevő követeléseiért cserébe, amelyek biztosítékként szolgálnak. A zökkenőmentes és sikeres finanszírozási folyamat biztosítása érdekében azonban fontos tudni, hogyan kell megfelelően bemutatni a követeléseket biztosítékként.
A követelések fedezetként való bemutatásának első lépése a pontos és naprakész nyilvántartás. Ez magában foglalja egy részletes követelés-időzítési jelentés vezetését, amely felvázolja az összes kintlévő ügyfélszámlát és azok esedékességi időpontját. A hitelezők látni akarják ezt a jelentést, hogy meghatározzák a biztosítékként felajánlott követelések értékét.
Ezután fontos, hogy megértse a hitelező konkrét követelményeit a követelések fedezetként való bemutatására vonatkozóan. Egyes hitelezők UCC-1 bejelentést írhatnak elő, amely egy jogi értesítés, amely a hitelező elsőbbségi követelését alapozza meg a hitelfelvevő eszközeire. Más hitelezők biztonsági megállapodást követelhetnek meg, amely meghatározza a biztosíték feltételeit és a hitelfelvevő kötelezettségeit a hitelezővel szemben.
Azt is fontos bemutatni, hogy a biztosítékként felajánlott követelések mentesek minden egyéb zálogjogtól vagy követeléstől. A hitelezők alaposan átvizsgálják a hitelfelvevő hiteltörténetét és pénzügyi kimutatásait, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nincsenek olyan fennálló tartozások vagy jogviták, amelyek akadályoznák a hitelezőnek a biztosítékra való behajtási képességét.
Végül pedig fontos, hogy a finanszírozási folyamat során nyílt és átlátható kommunikációt folytasson a hitelezővel. Ez magában foglalja a biztosítékként használt követelések állapotáról való rendszeres tájékoztatást, valamint a felmerülő problémák vagy aggályok azonnali kezelését.
Összefoglalva, a követelések fedezetként való bemutatása pontos nyilvántartást, a hitelezői követelmények ismeretét, a tiszta tulajdonjog igazolását és a hitelezővel való nyílt kommunikációt igényli. Ezen irányelvek betartásával a vállalkozások hatékonyan használhatják fel követeléseiket biztosítékként, hogy biztosítsák a növekedéshez és sikerhez szükséges finanszírozást.
A biztosíték olyan eszköz, amelyet egy kölcsön vagy más kötelezettség biztosítékaként zálogba adnak. A számvitelben a biztosítékot zálogjoggal terhelt eszközként tartják nyilván a mérlegben. A biztosíték értékét a zálogba adás napján érvényes valós piaci értéken tartják nyilván.
A biztosítékok számviteli nyilvántartásba vételéhez a következő lépéseket kell megtenni:
1. Határozza meg a biztosíték valós piaci értékét: Az eszköz valós piaci értékét a zálogba adás napján kell meghatározni. Ennek az értékelésnek a legfrissebb piaci áron vagy értékbecslésen kell alapulnia.
2. A biztosíték zálogjoggal terhelt eszközként történő nyilvántartása: Miután a biztosíték valós piaci értékét meghatározták, azt zálogjoggal terhelt eszközként kell nyilvántartani a mérlegben. Ez azt jelenti, hogy a vállalat eszközeként jelenik meg, de a hitelezővel szemben kötelezettség is terheli. A kötelezettség összegének meg kell egyeznie a biztosíték által biztosított kölcsön vagy kötelezettség értékével.
3. Állítsa be a biztosíték értékét: Ha a biztosíték értéke idővel változik, a zálogba adott eszköz értékét ennek megfelelően kell kiigazítani. Ez bekövetkezhet a piaci feltételek változása vagy az eszköz értékcsökkenése miatt.
4. Ismerje el a biztosíték értékvesztését: Ha a biztosíték értéke jelentősen csökken, szükség lehet értékvesztés elszámolására. Ez a veszteség az eredménykimutatásban költségként jelenik meg, és csökkenti a zálogba adott eszköz értékét a mérlegben.
Összefoglalva, a biztosítékot zálogba adott eszközként tartják nyilván a mérlegben, amelynek értéke megegyezik a zálogba adás napján érvényes valós piaci értékével. A biztosíték értékét idővel korrigálni kell, és a biztosíték értékvesztését ráfordításként kell elszámolni.
A követelések olyan típusú biztosítékok, amelyek azt a pénzösszeget képviselik, amellyel egy vállalkozás az eladott árukért vagy nyújtott szolgáltatásokért tartozik a vevőinek. Ez az eszköz azért tekinthető biztosítéknak, mert hitel vagy hitelkeret biztosítékaként használható.
Amikor egy vállalkozás hitelt igényel, a hitelezők biztosítékot kérhetnek a hitel biztosítására. A követelések biztosítékként használhatók, mivel értékes eszközről van szó, amely gyorsan készpénzre váltható.
Ilyen esetben a hitelező biztosítéki jogot szerezhet a vállalkozás követeléseire, ami azt jelenti, hogy ha a hitelfelvevő nem fizeti vissza a kölcsönt, a hitelező birtokba veheti a követeléseket, és behajthatja a kintlévőségeket a vállalkozás vevőitől.
A követelések biztosítékként is felhasználhatók a faktoringhoz, amely egy olyan pénzügyi szolgáltatás, amelynek keretében a vállalkozás a követeléseit kedvezményes áron eladja egy harmadik félnek. Ebben az esetben a harmadik fél vállalat átveszi a felelősséget a kintlévőségek behajtásáért a vállalkozás vevőitől.
Összefoglalva, a követelések értékes eszköz, amely hitelek vagy faktoringszolgáltatások fedezeteként használható, mivel azt a pénzösszeget képviseli, amellyel a vállalkozás az eladott árukért vagy nyújtott szolgáltatásokért tartozik a vevőinek.