JPEG fájlformátum mítoszok és tények

A szkennerek, a digitális fényképezőgépek és a világháló robbanásával a JPEG képformátum gyorsan a legelterjedtebb digitális képformátum lett. Ez a leginkább félreértés is. Íme néhány általános tévhit és tény.


A JPEG a helyes írásmód: Igaz 

Noha a fájlok gyakran hárombetűs JPG vagy JP2 kiterjesztésűek a JPEG 2000 esetében, a fájlformátum JPEG betűvel íródott. Ez egy rövidítés a Joint Photographic Experts Group, a formátumot kidolgozó szervezet számára.

A JPEG-ek minősége romlik minden megnyitáskor: hamis 

A JPEG-képek puszta megnyitása vagy megjelenítése nem károsítja azt. Ha ugyanazon szerkesztési munkamenet során többször elment egy képet, anélkül, hogy azt bármikor bezárná, a minőség nem romlik. A JPEG másolása és átnevezése nem okoz veszteséget, de néhány képszerkesztő tömöríti a JPEG-eket, amikor a "Mentés másként" parancsot használják. A JPEG fájlok másolása és átnevezése egy fájlkezelőben, ahelyett, hogy a "Mentés JPEG formátumban" funkciót használná egy szerkesztő programban, a nagyobb veszteség elkerülése érdekében. 


A JPEG-ek minőségének romlása minden megnyitás, szerkesztés és mentés során: Igaz 

Amikor egy JPEG-képet megnyit, szerkeszt és újra elment, ez további képromlást eredményez. Minimalizálja a JPEG-kép kezdeti és utolsó változata közötti szerkesztési munkamenetek számát. Ha több munkamenetben vagy több különböző programban kell végrehajtania a szerkesztési funkciókat, akkor a köztes szerkesztési munkamenetekhez a végleges verzió mentése előtt nem veszteséges képformátumot kell használnia, például TIFF, BMP vagy PNG. Az ugyanazon szerkesztési munkameneten belüli ismételt mentés nem okoz további károkat. Csak akkor történik meg, ha a képet bezárják, újranyitják, szerkesztik és újra elmentik.


A JPEG-ek minőségének romlása minden alkalommal, amikor oldalelrendező programban használják őket: hamis 

JPEG-kép használata egy oldalelrendező programban nem szerkeszti a forrásképet, így nem romlik a minőség. Megállapíthatja azonban, hogy az elrendezési dokumentumok lényegesen nagyobbak, mint a beágyazott JPEG fájlok összege, mivel az egyes oldalelrendezési szoftverek különböző típusú tömörítést használnak a natív dokumentumfájljaikon, 

Ha egy JPEG-t tömörítek 70 százalékkal, majd később újra kinyitom, és 90 százalékkal tömörítem, a végső kép visszaáll 90 százalékos minőségi beállításra: hamis

A kezdeti 70 százalékos megtakarítás állandó minőségromlást eredményez, amelyet nem lehet helyreállítani. A 90 százalékos megtakarítás csak további romlást eredményez egy olyan képen, amelynek minősége már jelentősen romlott. Ha le kell tömörítenie és újra kell tömörítenie egy JPEG képet, akkor úgy tűnik, hogy minden alkalommal ugyanaz a minőségi beállítás használja a kép szerkesztetlen területeinek csekély vagy egyáltalán nem romlását.

Ugyanaz a most ismertetett beállítási szabály azonban nem érvényes JPEG kivágásakor. A tömörítést kis tömbökben alkalmazzák, általában 8 vagy 16 pixeles lépésekben. JPEG kivágásakor az egész kép elmozdul, így a blokkok nem ugyanazon a helyen vannak. Egyes szoftverek veszteségmentes vágási funkciót kínálnak a JPEG-ekhez, például az ingyenes szoftverek JPEGCrops.


Ugyanazon numerikus minőségi beállítás kiválasztása az egy programba mentett JPEG-ekhez ugyanazokat az eredményeket adja, mint ugyanaz a numerikus minőségi beállítás egy másik programban: hamis

A minőségi beállítások nem szabványosak a grafikus szoftverek között. A 75-ös minőségi beállítás egy programban sokkal gyengébb képet eredményezhet, mint ugyanaz az eredeti kép, amelyet egy másik program 75-ös minőségi beállításával mentett el.

Egyes programok számszerű skálával rendelkeznek, a minőség a skála tetején található, így a 100-as minősítés a legkiválóbb minőségű, kis tömörítés mellett. Más programok a skálát a tömörítésre alapozzák, ahol a 100 érték a legalacsonyabb minőségű és a legmagasabb tömörítés. Néhány szoftver és digitális fényképezőgép olyan terminológiát használ, mint az alacsony, közepes és magas a minőségi beállításokhoz.

A 100-as minőségi beállítás egyáltalán nem rontja a képet: hamis 

A kép JPEG formátumba történő mentése mindig némi minőségromlást eredményez, bár az átlagos szem alig érzékeli a veszteséget 100 minőségi beállításnál. Ezenkívül a 100-as minőségi beállítás használata a körülbelül 90-95-ös minőségi beállításhoz képest lényegesen nagyobb fájlméretet eredményez a képveszteség mértékéhez képest. Ha a szoftvere nem nyújt előnézetet, próbáljon meg több képet másolni 90, 95 és 100 minőségben, és hasonlítsa össze a fájlméretet a képminőséggel. Valószínű, hogy nem lesz megkülönböztethető különbség a 90 és 100 kép között, de a méretbeli különbség jelentős lehet. A finom színeltolás a JPEG-tömörítés egyik hatása - még jó minőségű beállításoknál is -, ezért kerülni kell a JPEG-t olyan helyzetekben, ahol fontos a pontos színillesztés.

Progresszív JPEG-fájlok A szokásos JPEG-eknél gyorsabb letöltés: Hamis 

A progresszív JPEG fájlok letöltés közben fokozatosan jelennek meg, így kezdetben nagyon alacsony minőségben jelennek meg, és lassan világosabbá válnak, amíg a kép teljesen le nem töltődik. A progresszív JPEG fájlmérete nagyobb, és a dekódoláshoz és megjelenítéshez több feldolgozási erő szükséges. Néhány szoftver nem képes progresszív JPEG-ek megjelenítésére - nevezetesen az ingyenes képalkotó program a Windows régebbi verzióival együtt.

A JPEG-ekhez nagyobb feldolgozási teljesítményre van szükség a megjelenítéshez: Igaz 

A JPEG fájlokat nemcsak le kell tölteni, de dekódolni is. Ha összehasonlítaná az azonos fájlméretű GIF és JPEG megjelenítési idejét, a GIF kissé gyorsabban jelenne meg, mint a JPEG, mivel a tömörítési sémája nem igényel akkora feldolgozási teljesítményt a dekódoláshoz. Ez az enyhe késés alig észrevehető, kivéve talán a rendkívül lassú rendszereket.

A JPEG minden célra alkalmas formátum szinte minden képhez alkalmas: Hamis 

A JPEG a legalkalmasabb olyan nagy méretű fényképekhez, ahol a fájlméret a legfontosabb szempont, például az interneten közzétett vagy e-mailben és FTP-ben továbbított képeknél. A JPEG nem alkalmas a több száz képpont alatti méretű kisméretű képekhez, valamint képernyőképekhez, szöveges képekhez, éles vonalakkal és nagy színű blokkokhoz, illetve többször szerkesztett képekhez.

A JPEG ideális hosszú távú képarchiváláshoz: hamis 

A JPEG csak akkor használható archiváláshoz, ha a lemezterület az elsődleges szempont. Mivel a JPEG képek minősége romlik minden egyes megnyitásuk, szerkesztésük és mentésük alkalmával, ezt el kell kerülni olyan archiválási helyzetekben, amikor a képek további feldolgozást igényelnek. Mindig tartson veszteségmentes törzsmásolatot minden olyan képről, amelyet a jövőben várhatóan újra szerkeszt.

A JPEG képek nem támogatják az átlátszóságot: igaz 

Gondolhatja, hogy átlátszó JPEG-fájlokat látott az interneten, de a képet valójában úgy készítették el, hogy a tervezett háttér beépült a képbe oly módon, hogy zökkenőmentesen jelenjen meg az azonos háttérrel rendelkező weboldalakon. Ez a mimika akkor működik a legjobban, ha a háttér finom textúra, ahol a varratok nem különböztethetők meg. Mivel a JPEG-ek bizonyos színeltolásnak vannak kitéve, előfordulhat, hogy az átfedés bizonyos esetekben nem tűnik teljesen zökkenőmentesen. 

Lemezterületet spórolhatok a GIF-képeim JPEG formátumba konvertálásával: hamis 

A GIF-képeket már 256 vagy kevesebb színre csökkentették. A JPEG képek ideálisak nagy méretű fényképekhez, több millió színnel. A GIF-fájlok ideálisak éles vonalakkal és nagy méretű, egyszínű képekhez. Egy tipikus GIF kép JPEG formátumba konvertálása színeltolódást, elmosódást és minőségromlást eredményez. Az így kapott fájl gyakran nagyobb lesz. Általában nem előnyös a GIF átalakítása JPEG formátumba, ha az eredeti GIF kép 100 Kb-nál nagyobb. A PNG jobb választás.

Minden JPEG kép nagy felbontású, nyomtatási minőségű fénykép: hamis 

A nyomtatási minőséget a kép pixelmérete határozza meg. A 480 "x 720" kép átlagos minőségű nyomtatásához a képnek legalább 4 x 6 pixelnek kell lennie. Közepes és kiváló minőségű nyomtatáshoz 960 x 1440 pixel vagy annál nagyobb méretűnek kell lennie. A JPEG-t gyakran használják az interneten keresztül továbbított és megjelenített képekhez, ezért ezeket a képeket általában képernyőfelbontásra csökkentik, és nem tartalmaznak elegendő pixeladatot a kiváló minőségű nyomtatáshoz. A tömörítés okozta károk csökkentése érdekében érdemes a fényképezőgép jobb minőségű tömörítési beállításait használni, amikor JPEG-fájlokat ment a digitális fényképezőgépről.