A fájlkezelő egy olyan alkalmazás, amely segít kezelni az eszköz fájljait és mappáit, valamint a csatolt lemezeket és akár a hálózati tárhelyet is. A fájlkezelő alkalmazások lehetővé teszik fájlok és mappák másolását, megtekintését, szerkesztését, törlését vagy áthelyezését.
Az első grafikus fájlkezelőt 1983-ban vezették be az Apple Lisa személyi számítógépén. Noha a Lisa nem volt kereskedelmi siker, a kezelőfelülete egy újfajta számítógép-használat módját nyitotta meg, amely magában foglalta a fájlkezelést is.
Hol van a fájlkezelő a Windows 10 rendszerben?
Az alapértelmezett fájlkezelő alkalmazás a Windows 10 rendszerben az File Explorer. A Windows 10 alkalmazásban a File Explorer többféle módon érhető el.
Alapértelmezés szerint a File Explorer alkalmazás (mappaikon) rögzítve van a tálcán.
Ez a leggyorsabb módja a File Explorer elérésének. Számos egyéb lehetőség a következőket tartalmazza:
- Start Menu: Válassza ki Rajt, típus File Explorer, és válassza ki a File Explorer asztali alkalmazás.
- Run Command: Válassza ki Rajt, típus futás, és válassza ki a Futtassa az asztali alkalmazást. Írja be a Futtatás alkalmazásba Felfedező és válassza ki a OK.
- Indítsa el a jobb gombbal: Jobb klikk Rajt és válassza ki a File Explorer.
A Windows 10 rendszerben található File Explorer alkalmazás a Microsoft által kínált egyik funkcionálisabb fájlkezelő alkalmazás. Több mappát tartalmaz a mappák böngészéséhez, a fájlok kezeléséhez és a fájlok tartalmának előnézetéhez.
Nyissa meg a Fájlkezelőt MacOS rendszeren
Meghívja a Mac fájlkezelő alkalmazását Kereső. Ez mindig a Mac gépén fut, és hacsak nem változtatja meg a Mac alapértelmezett viselkedését, ez az az alkalmazás, amelybe a Mac elindul.
Fájlkezelő szoftver Linuxon
A Linux operációs rendszerek mindig is azt a hírnevet szerezték, hogy használatuk bonyolult. Az utóbbi években azonban a legjobb Linux asztali környezetek rendkívül intuitívak, és a Windows Explorerrel rivális, saját erőteljes fájlkezelő alkalmazásokkal rendelkeznek.
Néhány népszerű Linux-disztribúcióhoz tartozó alapértelmezett fájlkezelő a következőket tartalmazza:
- Delfin: KDE plazma
- Thunar: XFCE
- pcmanfm: LXDE
- Caja: MATE
- Nautilus: GNOME
- Nemo: Fahéj
- Pantheon akták: Elemi OS
A fájlkezelő Linuxos megnyitásának folyamata operációs rendszerenként változik. A Linux fejlesztők azonban általában a Windows-élményhez hasonló dolgokat tartanak meg. Tehát általában hozzáférést talál a fájlkezelőhöz egy ál "Start" menüben, a tálcán vagy egy asztalikonon.
Android Fájlkezelő
Mindaddig, amíg 5.0 (Lollipop) feletti Android operációs rendszert használ, alapértelmezett fájlkezelővel rendelkezik.
Az alkalmazás megnyitásához csak érintse meg a ikont File Manager alkalmazást az alkalmazáslistában.
Az alapértelmezett Android fájlkezelő nagyon minimalista, de használata is nagyon egyszerű. Ha csak egy egyszerű módszerre van szüksége a fájlok böngészéséhez, másolásához, áthelyezéséhez vagy megnyitásához, az jól elvégzi a feladatot.
iPhone fájlkezelő
Amikor az iPhone megjelent, nem volt fájlkezelő alkalmazás (és nem tudta telepíteni, mert az App Store még nem jött létre).
Az iOS 11-gyel az Apple bemutatta a Files alkalmazást, amely a helyi eszközfájlokat is elérheti és kezelheti.
Az alapértelmezett Android fájlkezelőhöz hasonlóan ez is egy nagyon egyszerű alkalmazás. Az alapvető fájlkezelési feladatokhoz azonban jól teljesíti a feladatot.
Az alkalmazás megnyitásához csak érintse meg a ikont Fájlok alkalmazást az egyik kezdőképernyőről.