Az OpenOffice Calc, az openoffice.org által ingyenesen kínált táblázatkezelő program lehetővé teszi számítások végrehajtását a táblázatba bevitt adatokra.
Az OpenOffice Calc képleteket használhatja az alapvető számgörgetésekhez, például összeadáshoz vagy kivonáshoz, valamint bonyolultabb számításokhoz, például bérszámfejtéshez vagy a hallgató teszteredményeinek átlagolásához.
Ezenkívül, ha megváltoztatja az adatokat, a Calc automatikusan újraszámolja a választ anélkül, hogy meg kellene adnia a képletet.
A következő lépésről lépésre bemutatott példa bemutatja, hogyan hozhat létre és használhat alapképletet az OpenOffice Calc alkalmazásban.
Az adatok megadása
A következő példa létrehoz egy alapképletet. A képlet létrehozásához használt lépések megegyeznek a bonyolultabb képletek írásakor. A képlet hozzáadja a 3 + 2 számokat. A végső formula így fog kinézni:
= C1 + C2
-
Válassza ki a cellát C1 és írja be a 3 értéket, majd nyomja meg a gombot belép.
-
Válassza ki a cellát C2 és írja be a 2 értéket, majd nyomja meg a gombot belép.
-
Most válassza ki a cellát C3. Itt adjuk meg az alapvető összeadási képletet.
-
Amikor képleteket hoz létre az Open Office Calc alkalmazásban, Ön mindig kezdje az egyenlőségjel beírásával. Írja be abba a cellába, ahol a választ meg szeretné jeleníteni.
-
Az egyenlőségjelet követve hozzáadjuk az adatainkat tartalmazó cellák cellahivatkozásait.
Ha a képletben felhasználjuk adataink cellahivatkozásait, a képlet automatikusan frissíti a választ, ha az adatok a cellákban vannak C1 és C2 változtatások.
A cellahivatkozások hozzáadásának legjobb módja, ha az egérrel kiválasztja a megfelelő cellát. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy az egérrel kiválassza az adatait tartalmazó cellát, hogy hozzáadja a cellahivatkozását a képlethez.
-
Alapvető hozzáadáshoz írja be a + miután a C1.
-
Most adja hozzá a második cellát a képlethez. Válassza ki a cellát C2 to add hozzá a második számot.
-
nyomja meg belép hogy teljes legyen a képlet. Látnia kell a Formula sáv a munkalap felett az újonnan létrehozott képlet, de a cellában C3 ennek a képletnek az eredménye lesz.
Matematikai operátorok az OpenOffice Calc képletekben
Képletek létrehozása az OpenOffice Calc alkalmazásban nem nehéz. Csak egyesítse adatainak cellahivatkozásait a megfelelő matematikai operátorral.
A Calc képletekben használt matematikai operátorok hasonlóak a matematika osztályban használtakhoz.
- Kivonás - mínusz jel ( - )
- Összeadás - pluszjel ( + )
- Osztály - perjel ( / )
- Szorzás - csillag (* )
- Hatványozás - (^ )
OpenOffice Calc műveletek sorrendje
Ha egy operátort egynél több operátort használnak, akkor a Calc e matematikai műveletek végrehajtásához meghatározott sorrendet követ. A műveletek ezen sorrendje zárójelek hozzáadásával változtatható. A műveletek sorrendjének egyszerű megjegyzése a rövidítés használata:
BEDMAS
A műveletek sorrendje:
- Bütők
- Exponensek
- Division
- Multiplikáció
- Addíció
- Subtraction
Hogyan működik a műveletek rendje
A zárójelben szereplő műveleteket először az exponensek követik.
Ezt követően a Calc az osztási vagy szorzási műveleteket ugyanolyan fontosnak tekinti, és ezeket a műveleteket az egyenlet balról jobbra történő sorrendjében hajtja végre.
Ugyanez vonatkozik a következő két műveletre - összeadás és kivonás. A műveletek sorrendjében egyenlőnek tekintik őket. Bármelyik jelenik meg először az egyenletben, akár összeadás, akár kivonás, az az első művelet.