A Google Chrome a böngészők uralkodó királya, a számítógépeken és a mobileszközökön egyaránt a legnagyobb a használata. A Microsoft Edge a legtöbb gépen elérhető, mert alapértelmezés szerint telepítve van a Windows-alapú eszközökre. Megvizsgáltuk a böngészők közötti fő különbségeket, hogy könnyebben eldönthessük, melyiket érdemes használni.
Általános megállapítások
Microsoft él
-
Alapértelmezés szerint minden Windows-alapú eszközre telepítve.
-
Továbbfejlesztett, gyorsabb renderelés, mint az Internet Explorer.
-
Stabilabb mind Windows alkalmazásként, mind webalkalmazások megjelenítésekor.
-
Több casting eszközt támogat a Digital Living Network Alliance (DLNA) és a Miracast protokollokon keresztül.
-
Futtathat bővítményeket a Microsoft Store és a Chrome Internetes áruházból.
-
Beépített nyomkövetés-megelőzés és potenciálisan nem kívánt programblokkoló.
Google Chrome
-
Nyílt forráskódú és bővíthető.
-
Nagy kiterjesztésű könyvtárral rendelkezik.
-
A legszélesebb körben támogatott böngésző, különösen a fogyasztói eszközök számára.
-
Platformok közötti elérhetőség.
-
Kicsit emlékeztető disznó.
-
A hirdetésblokkolók jövője bizonytalan, mivel a Google elkezd gátolni őket.
-
Külön töltse le és telepítse az operációs rendszereket, az Android kivételével.
Ez a cikk a különbségekre összpontosít, de a Microsoft Edge és a Chrome webböngésző, és inkább hasonlít, mint eltér. Sok esetben az egyik vagy a másik használata személyes ízlés. Például ésszerűen elvárhatja, hogy a Chrome és a Microsoft Edge is:
- Jelenítse meg kedvenc webhelyeit és alkalmazásait.
- Mentse el ezeknek a webhelyeknek és alkalmazásoknak a helyét könyvjelzőként.
- Több weboldalt vagy alkalmazást nyithat meg egyszerre külön ablakokban vagy füleken.
- Kövesse nyomon a meglátogatott helyeket az előzmények nézetében.
- Engedélyezheti az inkognitómód használatát.
A két böngésző közötti különbség abban rejlik, hogy mindegyikük miként teszi lehetővé az ilyen funkciókat. Az egyes böngészők a következőképpen valósítják meg a böngészés legfontosabb szempontjait: a renderelő motorok, a bővítmények elérhetősége, a szolgáltatások és egyéb szolgáltatások alapértelmezett beállításai, valamint az asztali és mobil platformokkal való kompatibilitás.
Rendering and Search: Kereskedő választása
Microsoft él
-
Chromium alapú böngésző, amely a Blink renderelő motort használja.
-
Az alapértelmezett keresőmotor a Bing.
Google Chrome
-
Nyílt forráskódú Blink megjelenítő motorra épült.
-
Az alapértelmezett keresőmotor a Google.
A Chrome a Blink nevű motort használja, amelyet egy alapmotor hoz létre, amelyet az Apple fejlesztett ki WebKit néven. A WebKit a KHTML nevű nyílt forráskódú motor mellékterméke volt, amelyet a Linux K Desktop Environment natív böngészőként használ.
Ezen iterációk nyílt forráskódú szoftverlicencje lehetővé tette a Google számára, hogy gyorsan összeállítsa böngészőjét, részben ezért a Chrome rendelkezik Chromium nevű nyílt forráskódú változattal. Más szervezetek ezt a keretrendszert használhatják saját böngészőik létrehozásához.
A Microsoft Edge az EdgeHTML renderelő motort használta, amely az Internet Explorer renderelő motor folytatása volt. Az Internet Explorer, különösen a 6–8 verzió, finom volt a webhelyek megjelenítésekor. A Mozilla Firefox vagy Chrome böngészőben helyesen (bár kissé eltérően) renderelt oldal töröttnek tűnhet az Internet Explorer 6-ban, és speciális megkerülési kódra van szükség. Hasonló problémák merültek fel az EdgeHTML-ben is, bár ez a motor megszabadult sok régi problémától és gyorsabb volt. 2019-ben a Microsoft átépítette a Microsoft Edge-t a Chromium nyílt forráskódú projekten a Blink és a V8 renderelő motorok felhasználásával.
Bővítmények: A Chrome többet kínálhat
Microsoft él
-
Bővítményeket kínál a Microsoft Store-ban, de általában a nagyobb fejlesztőket részesíti előnyben, így a kisebb fejlesztők bővítményeit nehéz megtalálni.
-
Telepíthet bővítményeket a Chrome Internetes áruházból.
-
Az Internet Explorerrel való visszamenőleges kompatibilitás hiánya korlátozza az elérhető bővítmények számát.
Google Chrome
-
Kiterjedt böngészőkönyvtárral rendelkezik.
-
Böngésszen és telepítsen bővítményeket a Chrome Internetes áruházból.
A Chrome kiterjesztései lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy több funkciót bemutató bővítményeket telepítsenek. Könnyedén böngészhet és telepítheti ezeket a kiegészítőket a Chrome Internetes áruházból. A Chrome nem volt az első böngésző, amely a bővítmények koncepciójával állt elő. Azonban az egyik legszélesebb könyvtárakkal rendelkezik. A Google megkönnyíti a fejlesztők számára a kódolást és az új bővítmények beküldését az üzletébe.
A Microsoft Edge is támogatja a kiterjesztéseket, és van egy része a Microsoft Store-ban, ahol kiterjesztéseket kereshet. Számos nagyobb alkalmazás, például az Evernote Clipper, Microsoft Edge kiterjesztésként van jelen. Nehéz lehet azonban kisebb fejlesztőktől származó kiterjesztéseket találni, vagy egynél több opciót egy adott kiterjesztéstípushoz. Mivel a Microsoft Edge mostantól a Chromiumra épül, támogatja a Chrome Internetes áruház bővítményeit (bár megjelenik egy felugró ablak, amely a Chrome-ra való váltásra ösztönzi).
Alapértelmezett beállítások: Attól függ, hogy melyik környezetet részesíti előnyben
Microsoft él
-
Az alapértelmezett kezdőlap egy Bing keresőmező, amely a Microsoft News tartalmát tartalmazza.
-
Az alapértelmezett keresőmotor a Bing.
-
Videokimenetet jelenít meg minden olyan eszközön, amely támogatja a Miracast vagy a DLNA protokollt.
Google Chrome
-
Az alapértelmezett kezdőlap a Google.com.
-
Az alapértelmezett keresőmotor a Google.
-
Videokimenetet jelenít meg egy Chromecast eszközön.
A két böngésző alapértelmezett beállításai eltérnek, de ezeket a beállításokat megváltoztathatja. A Chrome a következő alapértelmezett beállításokat használja:
- kezdőlap: A Chrome alapértelmezett kezdőlapja a Google. A Chrome indításakor gyorsan hozzáférhet a Google keresési funkcióihoz és szolgáltatásaihoz, például a Gmailhez (ha van Google-fiókja).
- Alapértelmezett keresőmotor: Amikor kulcsszavakat ír be a böngésző címsorába, a Chrome a Google-t használja alapértelmezett keresőmotorként.
- Színészválogatás: Az újabb eszközök képesek video kimenet átküldésére vagy megjelenítésére egy másik eszközön. A Chrome csatlakozik egy Chromecast eszközhöz a kimenet megjelenítéséhez.
A Microsoft támogatja a Microsoft Edge böngésző szolgáltatásait:
- kezdőlap: Új lap vagy ablak megnyitásakor megjelenik egy oldal, amelyen a Microsoft News történetei találhatók, valamint a Bing által működtetett keresőmező.
- Alapértelmezett keresőmotor: Ha keresési kifejezéseket ad meg a címsávba, a Microsoft Edge a Bing keresőmotort használja.
- Színészválogatás: A Microsoft Edge bármely eszközre továbbít, amely támogatja a DLNA protokollt vagy a Miracast szolgáltatást. Ezek a protokollok a hardver szélesebb skálájával kompatibilisek, mint a Chrome média küldésére vagy a képernyő tükrözésére.
Kompatibilitás: A legtöbb operációs rendszer számára elérhető
Microsoft él
-
Alapértelmezés szerint telepítve van a Windows-eszközökre.
-
Elérhető macOS, iOS, iPadOS és Android rendszerekhez, a Linux támogatása 2020-ban várható.
Google Chrome
-
Alapértelmezés szerint telepítve van Chromebookra és Android-eszközökre.
-
Windows, Linux, macOS, iPadOS és iOS rendszereken fut.
A Chrome az egyik legtöbb platformon átívelő böngésző. Windows, macOS és mobil böngészőként érhető el Android, iOS és iPadOS eszközökön. Linuxon is elérhető.
A Google Chrome letöltése
A Microsoft Edge telepítve van a Windows összes szabványos verziójára. MacOS, iOS, iPadOS és Android rendszerekhez is elérhető.
Töltse le a Microsoft Edge szoftvert
A Microsoft az Ignite 2019 konferencián bejelentette, hogy a Microsoft Edge for Linux verziója 2020-ban lesz elérhető.
Végső ítélet: A Microsoft Edge és a Chrome minden nap hasonlóbbá válik
Az itt tárgyalt különbségek közül sok nyilvánvaló a Chrome és a Microsoft Edge jelenlegi verzióiban. Néhány azonban hamarosan eltűnik.
A böngészők közötti hasonlóság ellenére valószínűleg a csatlakoztatott szolgáltatások különböznek. Például szinkronizálhatja a könyvjelzőket a Microsoft-fiókjával a Google-fiók helyett a Microsoft Edge-ben, és a Bing marad az alapértelmezett keresőmotor. De egy közös platform megkönnyíti a fejlesztők számára, hogy a főbb böngészőkben konzisztens tartalmat és alkalmazásokat hozzanak létre.
Nem kell választanod. Mindkét böngészővel rendelkezhet, és azt is használhatja, amelyik az adott webhelynél jobban működik. De ha egyet szeretne választani, akkor lépjen a Chrome-ba, ha több webalkalmazást használ, vagy ha jelentős befektetéseket hajt végre a Google ökoszisztémájában. Ha ez nem vonzza Önt, és Windows PC-t használ, a Microsoft Edge telepítve van az eszközre. Képes böngésző, ha aggályai vannak a Google hirdetési tevékenységével kapcsolatban.