A GNOME asztal alapértelmezett képmegjelenítőjét Eye of GNOME néven hívják. A Eye of GNOME telepítésének, a program indításának, a képek megnyitásának és a felhasználói felület megismerésének módja:
Start Eye of GNOME
Az Eye of GNOME elindításához a GNOME-ból nyissa meg a GNOME irányítópultját, és keresse meg az Alkalmazások nézetben. Gépeléssel is kereshet rá Image Viewer.
Alternatív megoldásként a GNOME Eye bármelyik terjesztésben történő megnyitásához nyissa meg a terminálablakot, és írja be a következőket:
e
A & a sor végén a folyamatot háttér-folyamatként futtatja. Ez visszaadja a vezérlést a terminálnak, így szükség esetén további parancsokat futtathat.
Telepítse az Eye of GNOME alkalmazást
Ha az Eye of GNOME nincs telepítve, keresse meg a disztribúció csomagkezelőjében, például az Ubuntu szoftverben, a Synapticban vagy a Yum Extenderben.
Az Eye of GNOME telepítéséhez egy Debian alapú terjesztésre nyissa meg a terminált, és az apt használatával írja be a következőket:
sudo apt ins
Fedora esetén használja a dnf fájlt, és a parancs a következő:
dnf ins
Az openSUSE esetében a parancs a következő:
cipzáras ins
A GNOME szeme interfész
A Eye of GNOME képnézegető kezelőfelülete alapvető. Van egy üres képernyő egy eszköztárral, amely két ikont tartalmaz. Az első egy plusz szimbólum, a másik pedig, amely az eszköztár jobb oldalán indokolt, két nyíllal rendelkezik. Alapértelmezés szerint az eszköztár inaktív, amíg nem nyit meg egy képet.
A Eye of GNOME menüje is van. Az Ubuntuban a menü a képernyő tetején található, szemben az alkalmazás ablakában való üléssel.
Nyisson meg egy képet a GNOME szemében
Kép megnyitásához kattintson egy képre a fájlböngészőben. A GNOME-on található Nautilus alapértelmezés szerint nagy valószínűséggel megnyitja a Eye of GNOME-ban.
Kép megnyitásához az Eye of GNOME alkalmazásból válassza a ikont Menü ikon, amelyet három halmozott vonal jelöl. Választ Nyisd ki a kapott menüben. Megjelenik egy fájlböngésző, és kiválaszthatja a megtekinteni kívánt képet.
A kép megnyitásának másik módja a fájlkezelőből a Eye Of Gnome alkalmazásba történő áthúzás.
Az Eszköztár
Mint sok GNOME alkalmazás esetében, a Eye of GNOME dizájnja is tiszta és minimális. Az eszköztár tökéletesen tükrözi ezt a filozófiát.
A bal oldalon találhatók a zoom vezérlők. Alapértelmezés szerint az Eye of GNOME úgy méretezi a képet, hogy a legjobban illeszkedjen a képernyőhöz. Ennek manuális felülírásához használja a nagyítás or kicsinyítéshez ikon a kép tetszés szerinti megjelenítéséhez. Az ikonok közötti tér egy legördülő menü, ahol manuálisan kiválaszthatja a zoom százalékát a kép megjelenítéséhez.
Az eszköztár másik oldalán két ikon található. Balra ott a teljes képernyő ikon. A GNOME Eye-t teljes képernyős módba kapcsolja. Mellette a Kép menü. Ez tartalmazza a legtöbb GNOME Eye vezérlőt és beállítást.
Egyéb funkciók ablakos módban
Ha egy kép nyitva van, további négy ikon áll rendelkezésre. Amikor a kép fölé viszi az egeret, egy nyíl jelenik meg a kép bal oldalán, és egy másik nyíl jelenik meg a kép jobb oldalán körülbelül a képernyő felén.
A bal nyílra kattintva megjelenítheti az előző képet abban a mappában, ahol az aktuális kép található. A jobb nyíl a következő képet mutatja.
A képernyő alján további két nyíl látható. Az egyik balra, a másik jobbra mutat. Nyomja meg a bal gombot a képernyő 90 fokkal balra forgatásához. A jobb oldali gomb 90 fokkal jobbra forgatja a képet.
Egyéb funkciók teljes képernyős módban
Amíg egy kép teljes képernyőn jelenik meg, az egérrel a képernyő tetején mozgatva egy másik eszköztárat tekinthet meg. Az ikonok a következők:
- A mappa első képének megjelenítése.
- Az előző kép megjelenítése.
- A következő kép megjelenítése.
- A mappa utolsó képének megjelenítése.
- A kép nagyítása.
- Csökkentse a képet.
- Csökkentse a képet az eredeti méretre.
- Forgassa el a képet 90 fokkal balra.
- Forgassa el a képet 90 fokkal jobbra.
- Képgaléria panel megjelenítése.
- Diavetítés szüneteltetése / folytatása.
Az első négy ikon segítségével kiválaszthatja, hogy melyik képet jelenítse meg. Nagyíthatja és kicsinyítheti a képet nagyítással és kicsinyítéssel. Az ablakos módhoz hasonlóan képeket is elforgathat.
A Galéria ablaktábla ikon megjeleníti a képek listáját a képernyő alján. Ez a terület egy adott mappa képeinek előnézetét mutatja.
A Diavetítés gomb néhány másodpercenként végigléptet minden képet.
A teljes képernyős nézetben ugyanazok a nyílikonok találhatók a következő és az előző képre való ugráshoz és a képek elforgatásához, mint az ablakos mód.
A Kép menü
A Kép menü címsorai a következők:
- Nyisd ki
- Társítás
- Megtakarítás
- Mentés másként
- Nyomtatás
- Beállítás háttérképként
- Kép tulajdonságai
- diavetítés
- Előadás
- preferenciák
- Billentyűparancsok
- Segítség
- A Image Viewerről
A Kép menü segítségével képeket nyithat meg, képeket menthet, képeket más típusúként vagy más néven menthet, képeket nyomtathat, képet állíthat be asztali háttérképként, megjelenítheti a képeket tartalmazó mappát és megtekintheti a kép tulajdonságait.
A kép tulajdonságai a következők:
- név
- Szélesség
- Magasság
- típus
- Méret bájtban
- Mappa
A Kép menüből az almenükben még néhány lehetőséghez juthat, amelyek segítenek szabályozni az Eye of GNOME viselkedését.
A Megjelenítés menü opciókat tartalmaz annak megváltoztatásához, hogy mely kezelőszervek és információk jelenjenek meg a Eye of GNOME képernyőn. Hozzáférést biztosít az Oldalsó ablaktábla, a Képgaléria és az Állapotsor engedélyezéséhez vagy letiltásához.
A Súgó menüben van egy súgófájl és egy About ablak.
Eye of GNOME Preferences
A beállítások ablaknak három lapja van: Képnézet, Diavetítés és Bővítmények.
A Képnézet fül három részre oszlik: Képjavítások, Háttér és Átlátszó részek.
- A Tartozékok szakaszban kiválaszthatja, hogy sima képeket szeretne-e nagyítani és kicsinyíteni, és be van-e kapcsolva az automatikus tájolás.
- A háttér lehetővé teszi a háttér színének kiválasztását, ha a kép kisebb, mint az ablak.
- Az átlátszó részek segítségével eldöntheti, hogyan jelenítsen meg egy kép átlátszó részeit. A beállítások ellenőrző mintaként (alapértelmezett beállítás), egyedi színként és háttérként.
A diavetítés szakasz két részből áll: Kép nagyítás és Sorozat. A nagyítás szakaszban eldöntheti, hogy kibővíti-e a képeket a képernyőhöz illesztve. A szekvencia szakasz lehetővé teszi annak eldöntését, hogy az egyes képek mennyi ideig legyenek láthatóak, és kiválaszthatja, hogy körbevegye-e a sorozatot.
A plugins fül a Eye of GNOME elérhető pluginek listáját jeleníti meg.