Amióta 1952-ben Bernard Silver és Norman Joseph Woodland feltalálta a vonalkódokat, a technológia nagymértékben fejlődött, és ma már a világ szinte minden országában látható, különféle formátumokban.
Az ISBN-től és a UPC-től a QR-kódokig vonalkódok használhatók mindenféle adat nyomon követésére és feldolgozására.
Itt mindent meg kell tudni arról, hogyan működnek a vonalkódok, hogyan kell azokat elolvasni, hol kell keresni a vonalkód adatait, és hogy milyen különféle vonalkódok léteznek.
Hol használják a vonalkódokat?
A vonalkódokat az iparágak széles körében történő nyomon követésre használják, nevezetesen a termékértékesítés, az utazás és az élelmiszeripar területén.
Íme néhány példa a vonalkódok használatára.
- A postán küldött csomagok és borítékok nyomon követése.
- Az utasok és a poggyász ellenőrzése repülőgépeken, buszokon és vonatokon.
- A raktárkészlet készletének megőrzése.
- Bolti vagy klubtagsági kártyák regisztrálása.
- Webhely címének vagy elérhetőségének tárolása.
- Bitcoin vagy más kriptovaluta, pénztárca cím tárolása.
Hogyan működnek a vonalkódok?
A vonalkódok úgy működnek, hogy számokat, betűket vagy speciális karaktereket jeleznek szándékosan elosztott függőleges vonalakkal, amelyeket egy vonalkódolvasó eszköz vagy egy kompatibilis vonalkódolvasó alkalmazással rendelkező okostelefon értelmezhet. Az újabb vonalkód-formátumok, például a QR-kódok, négyzet alakúak lehetnek, és bonyolultabb kódolást tartalmazhatnak, amelyek hasonlítanak a pixel grafikákra.
A vonalkód helyes beolvasásához rendelkeznie kell egy eszközzel, amely képes beolvasni a kódot, valamint egy rendszerre, amely értelmezi a belőle olvasott adatokat.
A boltban lévő terméknek ugyanazon üzlet vonalkódolvasójával történő beolvasása valószínűleg információkat generál az adott termékről, például a nevét és az árát. A szkenner ugyanis be van állítva az adott vonalkód-formátum (esetleg UPC vonalkód) értelmezésére, és olyan termékek adatbázisához van csatlakoztatva, amelyeket az adott vonalkódok képviselnek.
Ugyanazon üzlet szkennerének használata a könyv ISBN-vonalkódjának beolvasásához valószínűleg hibát eredményez, mivel az eszköz valószínűleg nem lenne beállítva ISBN-vonalkódok olvasására, vagy nem lenne csatlakoztatva a megfelelő adatbázishoz a beolvasott információk értelmezése érdekében. Olyan lenne, mintha megpróbálnánk valakit telefonon felhívni az irányítószámával. Ez egy másik szám egy nagyon más rendszerhez.
Mi az egy- és kétdimenziós vonalkód?
A vonalkódoknak két fő kategóriája van; egydimenziós és kétdimenziós.
Az egydimenziós vonalkódok a vonalkódok első generációja, és különböző hosszúságú és vastagságú függőleges fekete-fehér vonalak használatával tárolják az információkat. Az ISBN, a UPC, az EAN és a Code 39 kódok egydimenziós vonalkódok.
A kétdimenziós vonalkódok, más néven mátrixkódok vagy 2D-kódok, az újabb második generációs vonalkódok. A 2D kódok általában négyzet alakúak, és több adatot tárolhatnak, mint az 1D kódok. A QR-kód, az azték kód, az adatmátrix és az AR-kód mind kétdimenziós vonalkód-formátum.
Melyek a legnépszerűbb vonalkód típusok?
Világszerte számos vonalkód-formátumot használnak különböző iparágakban, különböző vállalatok és különböző célokra. Ez a három, amelyekkel a legvalószínűbb, hogy rendszeresen találkozhat.
- QR-kód: A gyorsreagálású kód (QR Code) vonalkódok különféle adatokat tárolhatnak a weboldal címétől a személyes vagy üzleti elérhetőségig. Ezeket kétdimenziós vonalkódnak nevezik, a vonalkódok kategóriája, amelyek eltérnek a hagyományos fekete-fehér függőleges vonal formátumtól. A QR-kódok négyzet alakúak, kisebb négyzetekkel rendelkeznek a jobb felső, a bal felső és a bal alsó sarokban, és középen pixelizált grafikáknak tűnnek. A kirakatokon és névjegykártyákon gyakran találkozhat QR-kódokkal.
- ISBN: A nemzetközi szabványos könyvszám (ISBN) vonalkódokat használják a könyvek és az e-könyvek globális nyomon követésére. A függőleges fekete-fehér csíkos vonalkódok a Nemzetközi ISBN Ügynökség hivatalos leányvállalata által kiadott könyvhöz rendelt egyedi azonosító számot tárolják. Az ISBN vonalkódok eredetileg 10 számjegyű numerikus kódot tartalmaztak, de 2007 óta úgy alakultak ki, hogy magukba foglalják a 13 kódot is.
- UPC: A UPC az univerzális termékkódot jelenti. Ezeket a vonalkódokat globálisan használják az online és fizikai áruházakban értékesített termékek nyomon követésére. A UPC vonalkód formátum 12 számból áll, amelyeket fekete-fehér függőleges vonalak képviselnek, és először 1974-ben használták. A UPC vonalkódok csak számokat tárolhatnak.
Vonalkód olvasása szkennerrel
A vonalkód leolvasóval történő olvasása általában csak üzleti környezetben történhet. Szüksége lesz a következőkre:
- Vonalkódolvasó. Ha saját vállalkozást vezet, vonalkód-leolvasó eszközt különféle online piacterekről lehet megvásárolni, például az Amazon-tól.
- Egy számítógép. Számítógépre vagy laptopra lesz szükség a lapolvasó eszközhöz való csatlakozáshoz és az információk fogadásához.
- Termékadatbázis vagy szoftvercsomag. Ha vonalkódot szkennel egy számítógéphez csatlakoztatott szkennerrel, egyszerűen elküldi a vonalkód számát az eszközére. Ez megjeleníthető a Word vagy az Excel programban, de ha vonalkód-beolvasást szeretne használni a termékek vagy megrendelések nyomon követésére, akkor speciális szoftverekre lesz szüksége, például WASP, CMSStores, EZ OfficeInventory vagy Orderhive.
Hogyan olvassuk el a vonalkódot az iOS rendszeren
Töltse le a QR Code Reader - Vonalkódkészítő alkalmazást az App Store-ból. Ez egy ingyenes alkalmazás, amely képes beolvasni és vonalkódokat készíteni QR-kódban, EAN8, EAN13, UPC, ISSN, ISBN, Code 39, Code 39 Mod 43, Code 93, Code 128, Interleaved 2 of 5, ITF14, PDF417 és Aztec Kódformátumok.
Az iOS Camera alkalmazás beépített QR Code funkcióval rendelkezik. Egyszerűen nyissa meg az alkalmazást, és helyezzen el egy QR-kódot a készüléke előtt. A Kamera alkalmazásnak be kell olvasnia a kódot, és ki kell nyerni belőle minden információt. Nem kell róla fényképet készíteni.
-
Nyissa meg a QR Code Reader - Vonalkód készítőt.
-
Érintse meg a nagy kör alakú vonalkód ikont a képernyő közepén.
-
Az eszköz kamerájának aktiválódnia kell, és az alkalmazás megjeleníti a látottakat. Helyezzen vonalkódot a kamera látóterébe. Az alkalmazás automatikusan kivonja belőle az információkat.
Hogyan olvassuk el a vonalkódot Androidon
Ha vonalkódot szeretne beolvasni Android-on, le kell töltenie a Vonalkód-generátor alkalmazást. Ez az alkalmazás vonalkódok létrehozására készült, de szinte minden egyes típusra képes. A legjobb az egészben, hogy ingyenes.
-
Nyissa meg a vonalkódgenerátort androidos okostelefonján vagy táblagépén.
-
A menü megnyitásához érintse meg az alkalmazás bal felső sarkában található három vízszintes vonalat.
-
Érintse meg Szkennelési kód.
-
Az eszköz kamerája az alkalmazáson belül aktiválódik. Helyezze vonalkódját a kamera látóterébe.
Android-eszközének kamerájának képesnek kell lennie olyan szövegre vagy képekre összpontosítani, amelyek nagyon közel vannak hozzá. Egyes olcsó Android táblagépek és telefonok viszonylag gyenge kamerákkal vannak felszerelve, és előfordulhat, hogy nem képesek beolvasni a vonalkódot.
-
Miután észlelte, az alkalmazás kivonja a vonalkódban található összes információt, és megjeleníti azt a képernyőn. A vonalkódot az alkalmazás könyvtárába is elmentjük, hogy a későbbiekben is könnyen hozzáférhessünk hozzájuk.
ISBN vagy UPC szám megkeresése
Viszonylag könnyű ISBN vagy UPC vonalkódot keresni, mivel sok rendelkezésre álló ingyenes szolgáltatás specializálódott erre a funkcióra. A BarcodeLookup egy olyan szolgáltatás, amely támogatja az ISBN, UPC és EAN vonalkódokat, valamint a hozzájuk kapcsolódó regisztrált termékek adatbázisait.
Hivatalos weboldaluk, a BarcodeLookup.com lehetővé teszi a vonalkódszám vagy a termék neve alapján történő keresést, míg iOS és Android alkalmazásuk lehetővé teszi a vonalkódok közvetlen beolvasását az eszköz kamerájával.